Sestřelí i nesestřelitelné. Umělá inteligence ochrání Čínu před hypersonickými raketami

Čínští vědci tvrdí, že vyvinuli technologii založenou na umělé inteligenci, která dokáže předpovědět dráhu hypersonických střel, i když se blíží k cíli pětinásobnou rychlostí zvuku. Pro výpočty navíc postačí výkon obyčejného notebooku.

Hypersonické střely jsou novou hranicí, kterou se země snaží prolomit ve válce, aby získaly výhodu nad svými protivníky. Hypersonická střela se může pohybovat rychlostí mnohem vyšší, než je rychlost zvuku, a zůstat delší dobu mimo zorné pole systémů protivzdušné obrany, čímž může překvapit. Může jít až o devítinásobek rychlosti zvuku a cíle vzdálené přes tisíc kilometrů dokáže zasáhnout do několika minut.

Na vývoji hypersonických raket pracují země jako Rusko, Severní Korea, USA či Británie. Rusko v minulém týdnu úspěšně otestovalo svou hypersonickou střelu Cirkon (Zirkon) schopnou nést jadernou hlavici. Vzhledem k tomu, že se očekává, že se k této skupině zemí, které mohou odpalovat hypersonické střely, brzy přidají další, je třeba proti nim vyvinout odpovídající obranu.

Obrázek: Sestřelí i nesestřelitelné. Umělá inteligence ochrání Čínu před hypersonickými raketami

Hypersonické střely dorazí do cíle během okamžiku. Problémem je rychlost i jejich odlišná dráha letu. Současná protiletecká obrana je na ně krátká. Foto: Se souhlasem DARPA

Umělá inteligence dokáže zareagovat s předstihem

Podle tvrzení čínských vojenských výzkumníků dokáže jejich systém založený na umělé inteligenci určit trajektorii přilétající střely a zahájit protiopatření s tříminutovým předstihem. Střela, jakkoli je rychlá, se stále musí řídit fyzikálními zákony a každý její drobný pohyb, kterým se ve vzduchu snaží vyhnout protivzdušné obraně, vydává signály o její konstrukci, schopnostech a poslání. I toho chtějí vědci využít.

Výzkumníci plánují použít algoritmus strojového učení, který se bude učit z dat získaných v počátečních fázích hypersonického letu a určí jeho pravděpodobný průběh v závěrečných fázích. V rozhovoru pro SCMP jeden z výzkumníků přiznal, že data ze systému včasného varování obsahují velké množství šumu, což umělé inteligenci ztěžuje vysledování přicházející hrozby.

Tým proto vyvinul unikátní algoritmus hlubokého učení, který dokáže ze signálu odstranit šum a pracuje podobně jako lidský mozek, aby se zaměřil na nejnovější, nejdůležitější data. Výsledkem je sofistikovaný program umělé inteligence, který dokáže předpovědět trajektorii hypersonických střel, ale ke své práci potřebuje pouze výpočetní výkon notebooku. Výsledky lze určit za pouhých 15 sekund, tvrdí výzkumníci.

Obrázek: Sestřelí i nesestřelitelné. Umělá inteligence ochrání Čínu před hypersonickými raketami

Zničení hypersonických střel bude již brzy klíčovou schopností armád. Foto: Se souhlasem DARPA

Čína využije technologii ve spolupráci s moderními zbraněmi. Např. z válečné lodi dokáže vypálit 10 000 střel za minutu a zničit tak nebezpečnou hypersonickou zbraň.

USA má ve vývoji náskok

Vedle Číny pracuje na obranném systému proti hypersonickým střelám i americká Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA). Zdá se totiž, že by hypersonické střely mohly hrát velkou roli v rámci budoucích válečných konfliktů.

Zdroj: SCMP

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

AI se měla , alespoň do doby, než pochopíme její potenciál a koncept vědomí. Řídit 3 zákony. Neměla mít přístup na síť, neměla mít umožněno zabíjet lidi na základě vlastního uvážení, a neměla mít přístup ke zbraním typu raket, atomových zbraní čí klíčových infrastruktur. Všechny tyto zákony, nejen že byly… Číst více »

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?