Novinky ze světa AI #80: Umělá inteligence na Wikipedii, představení Průmyslu 6.0, OpenAI shání peníze

Umělá inteligence opět zamíchala kartami na světovém trhu a poslala společnost NVIDIA na post nejhodnotnější firmy světa. Kromě toho se však objevily obavy z vlivu AI na internetové zdroje či z budoucího směrování OpenAI, která se chce stát plnohodnotnou ziskovou organizací.

Wikipedie se stává doménou umělé inteligence, více než 5 % textů netvořil člověk, tvrdí studie

Výzkum zveřejněný v průběhu října na publikačním portále arxiv.org přišel s poměrně zajímavými závěry. Jeho autoři si totiž posvítili na obsah zveřejněný na Wikipedii, internetové encyklopedii, která je širokou veřejností považována za primární zdroj nejrůznějších informací.

Obrázek: Novinky ze světa AI #80: Umělá inteligence na Wikipedii, představení Průmyslu 6.0, OpenAI shání peníze

Wikipedie je podle všeho protkána články vygenerovanými umělou inteligencí. Vědci upozorňují na nutnost ověřování informací z internetu. Foto: Pexels

Ze studie vyplynulo, že od spuštění jazykového modelu GPT-3.5 se na platformě začalo postupně objevovat větší a větší množství článků, které byly označeny jako výtvor AI. Například na anglické Wikipedii tvoří takové texty více než 5 % nově přidávaných příspěvků, o moc lépe na tom ale nejsou ani francouzština, němčina či italština. Analýza těchto článků potvrdila, že jsou obecně nižší kvality než ty, které píší fyzičtí editoři, a to jak z pohledu gramatiky a stylistiky, tak z hlediska faktické správnosti. Autoři studie tedy vyzývají k revizi pravidel pro přidávání příspěvků na portál Wikipedie, aby bylo možné zachovat jeho kvality jakožto relevantního informačního zdroje.

Umělá inteligence učinila z NVIDIA nejhodnotnější společnost na světě, letos už podruhé

Společnost NVIDIA se tento týden opět dostala do čela žebříčku nejhodnotnějších firem světa, co její akcie předstihly konkurenční technologické giganty Apple a Microsoft. Akcie společnosti v den zlomu vzrostly o přibližně 2,84 %, díky čemuž tržní kapitalizace společnosti dosáhla 3,43 bilionu dolarů, zatímco Apple byl oceněn na „pouze“ 3,38 bilionu dolarů a Microsoft na 3,06 bilionu dolarů. Jak vyplývá z grafu níže, je aktuální rozdíl k včerejšímu dni ještě výraznější.

Obrázek: Novinky ze světa AI #80: Umělá inteligence na Wikipedii, představení Průmyslu 6.0, OpenAI shání peníze

NVIDIA aktuálně vévodí žebříčku nejhodnotnějších firem světa. Foto: Se souhlasem companiesmarketcap.com

Apple ani Microsoft se zatím nevzpamatovaly z nepříliš úspěšných fiskálních období posledních let. NVIDIA naopak prosperuje, a to především díky investicím do výpočetních technologií a generativní umělé inteligence. Podobný úspěch se firmě podařil již letos v červnu, tehdy se však na první pozici dostala pouze zhruba na jeden den. Uvidí se, zda si NVIDIA prvenství udrží i na konci listopadu, kdy budou nejspíš zveřejněny hospodářské výsledky za třetí kvartál letošního roku.

Nový výzkum předpovídá, jak bude díky AI vypadat Průmysl 6.0

Průmyslový sektor prošel od své revoluce v 18 a 19. století celou řadou změn, a aktuálně se díky digitalizaci a robotizaci úspěšně dostává do již čtvrté fáze historického vývoje. Vědci však upírají svůj zrak dál do budoucnosti, a někteří z nich si již vizualizují i další etapy průmyslové revoluce. S jednou takovou vizí přišla i studie, jejíž autoři se snaží nastínit možnou podobu konceptu Průmyslu 6.0.

Obrázek: Novinky ze světa AI #80: Umělá inteligence na Wikipedii, představení Průmyslu 6.0, OpenAI shání peníze

Průmysl 6.0 je možná blíž, než si myslíme. Vědci již spekulují, jak bude vypadat. Foto: Freepik

V této průmyslové éře by podle výzkumníků měla hrát hlavní roli právě generativní umělá inteligence ve spojení s autonomními roboty. Tento systém výrazně zjednoduší a urychlí výrobní procesy, které by jinak vyžadovaly značné zapojení lidských sil. Člověk by tak v praxi mohl pouze zadat strojům nápad na produkt (prostřednictvím, textu, hlasu či obrázku) a GenAI by si vzala na starost kompletní výrobu. V demonstračním experimentu bylo prokázáno, že umělá inteligence již generuje 3D návrhy téměř 50krát rychleji než člověk, a Průmysl 6.0 by tak mohl otevřít nové možnosti personalizované výrobě složitějších výrobků s minimálním úsilím ze strany lidských pracovníků.

Claude 3.5 Sonnet se naučil pracovat s PDF soubory

Společnost Anthropic nedávno vydala další novou funkci umělé inteligence pro svého chatbota Claude. Nástroj se zaměřuje na práci s PDF soubory, z nichž model dokáže například vyhodnocovat obsahy grafů či pracovat s vloženými obrázky. Díky tomu je AI schopna mnohem přesněji identifikovat obsah jednotlivých dokumentů, který lze následně využít pro další práci.

Nové funkce jsou pro uživatele k dispozici v rámci beta verze a jsou přístupné v nedávno vydaném AI modelu Claude 3.5 Sonnet. V současné době má nástroj omezení na maximální velikost PDF souboru 32 MB a rozsah pod 1 000 stran. Claude se tak svými schopnostmi vyrovná aplikaci NotebookLM od společnosti Google, která je specializovanou platformou pro práci s PDF soubory či dalšími dokumenty.

OpenAI se ve snaze přilákat další investory připravuje na přechod do ziskového sektoru

Když byla v roce 2015 založena společnost OpenAI, mělo jít pouze o neziskovou výzkumnou organizaci zaměřenou na vývoj umělé inteligence pro veřejné blaho. Současná firemní politika se však od té doby změnila. Vedení společnosti totiž zahájilo jednání s kalifornským generálním prokurátorem ohledně změny své právní struktury na tzv. for-profit organization. Tímto krokem by OpenAI mohla získat nové investory, kteří by zafinancovali nákladný vývoj pokročilých AI technologií.

Obrázek: Novinky ze světa AI #80: Umělá inteligence na Wikipedii, představení Průmyslu 6.0, OpenAI shání peníze

Společnost OpenAI upouští od svého konceptu neziskové organizace a hledá nové investory. Foto: Unsplash

Právě narůstající náklady na provoz jazykových modelů jsou jedním z nejpalčivějších problémů vývojáře slavného GPT, a stávající situace je bez další finanční podpory prakticky neudržitelná. Hodnota OpenAI by se přechodem do ziskového sektoru mohla vyšplhat až na 150 miliard dolarů, což by ji zařadilo mezi nejhodnotnější AI společnosti na světě. Akce však vyvolává pochyby, jelikož neziskovost byla jedním z původních cílů firmy, a stala se v minulosti i předmětem sporů s Elonem Muskem, který stál u jejího zrodu.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Obří televize od Xiaomi dorazily do Česka za skvělou cenu. 100" model zabere celou stěnu
Obří televize od Xiaomi dorazily do Česka za skvělou cenu. 100″ model zabere celou stěnu
Obrázek: Hořící elektromobil nemusí do bazénu, hasičům stačila speciální deka
Hořící elektromobil nemusí do bazénu, hasičům stačila speciální deka
Obrázek: CERN povede uznávaný fyzik, čekají ho nelehké časy a nový urychlovač částic
CERN povede uznávaný fyzik, čekají ho nelehké časy a nový urychlovač částic
Obrázek: Kolos s výkonem tanku a tichostí odstřelovače: Obří Tatra Force e-Drive Hybrid jezdí na elektřinu i naftu
Kolos s výkonem tanku a tichostí odstřelovače: Obří Tatra Force e-Drive Hybrid jezdí na elektřinu i naftu
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Obrázek: Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?