Novinky ze světa AI #45: Musk versus OpenAI, špion v Googlu a nová verze Copilota jako správce financí

Boj o prvenství na poli umělé inteligence je nelítostný, a v touze stát se tím nejlepším se tak i ti největší mnohdy uchylují k nekalým a nekolegiálním taktikám. Této situaci se v posledních dnech nevyhnuly ani společnosti OpenAI či Google. Microsoft se svou AI Copilot však naopak sklízí jeden velký úspěch za druhým.

OpenAI vzniklo jako dceřiná společnost Microsoftu, tvrdí Elon Musk. Chtěl nás vlastnit, brání se tvůrci ChatGPT

Je to sotva pár dní, co miliardář a technologický magnát Elon Musk oznámil svou žalobu proti AI společnosti OpenAI a jejím spoluzakladatelům Samu Altmanovi a Gregu Brockmanovi. Musk tvrdí, že se firma odklonila od svého původního poslání vyvíjet umělou inteligenci prospěšnou pro širokou veřejnost, a namísto toho slouží soukromým účelům společnosti Microsoft, která je největším investorem OpenAI. Byl to pak právě on, kdo firmu na jejích začátcích podpořil právě díky myšlence vývoje AI pro lidi. Jak se ale nyní ukazuje, není vše tak, jak Musk prezentuje.

Vedení společnosti stojící mimo jiné za jazykovým modelem ChatGPT nyní šéfovi Tesly oponovalo zveřejněním e-mailové komunikace, z níž vyplývá, že komerční plány OpenAI nejen podporoval, ale dokonce se toužil stát jejím výkonným ředitelem a mít nad ní kontrolu. Zatím lze jen těžko předjímat, na čí straně bude nakonec pravda, je však zjevné, že tyto půtky budou stát trh s AI technologiemi nemalé množství času i peněz věnovaných hledání řešení staronového sporu.

Jsme kousek od čistě hlasové interakce s ChatGPT? Jedním kliknutím nahlas přečte odpověď klidně i v češtině

Po velkém úspěchu nástroje Sora umožňujícího snadnou tvorbu videí se OpenAI vrátilo k upgradu starého dobého chatbota ChatGPT. Ten se tak dočkal nové funkce s názvem Read Aloud, která uživatelům umožní přehrát si odpověď umělé inteligence nahlas.

Možnost čtení odpovědí přímo v prostředí ChatGPT ocení nejen lidé s omezenou schopností smyslového vnímání, ale také ti, kteří často pracují na cestách či nemají čas trávit drahocenné minuty čtením dlouhých textů, a dávají tak přednost audio podobě. Funkce je k dispozici již nyní, a to ve webové verzi chatbota i v mobilní aplikaci. Uživatelé mají na výběr z pětice hlasů, která může odpovědi AI předčítat. Umělá inteligence se tak opět trochu polidští, a komunikace s ní bude nyní více připomínat dialog, což rozšíří její pole působnosti.

Hlasy jsou nadmíru sympatické a vcelku dobře si poradí s přirozenou tonalitou hlasu i záludným písmenkem ř, viz naše ukázka. Problém AI zatím dělají některé zkratky a číslovky, ale to není nic, co by vývojáři nedokázali rychle opravit. Jinak je ale přednes velmi dobrý a pro milovníky poslechu např. v autě bude nepochybně velmi oblíbenou funkcí i díky možnosti Auto-listen. Ta bude výstupy ChatGPT automaticky předčítat bez nutnosti klikat na obrazovku. To zatím platí jen pro mobilní aplikaci, webové rozhraní umí čtení jen zapnout a opětovným kliknutím na tlačítko poté vypnout. Bohužel zde nejde ani přeskakovat apod., což je v mobilní aplikaci bez problémů možné.

Bývalý zaměstnanec společnosti Google byl obviněn z krádeže dat souvisejících s AI

Linwei Ding, též známý jako Leon Ding, v minulosti pracující jako softwarový inženýr pro Google, byl tento týden obviněn z krádeže obchodního tajemství týkajícího se umělé inteligence a následně zatčen. Podle médií měl Ding odcizit více než 500 důvěrných souborů, které měl později předat dvěma čínským společnostem. Data podle všeho kradl na pravidelné bázi v časovém horizontu přibližně jednoho roku mezi lety 2022 a 2023. V této době také strávil několik měsíců v Číně, kde měl údajně získat angažmá ve dvou AI firmách. Zisk těchto nových pracovních pozic však Googlu zatajil. Později se však se svými ukradenými daty začal chlubit, a přitáhl tak na sebe pozornost amerických vyšetřovacích služeb.

Obrázek: Novinky ze světa AI #45: Musk versus OpenAI, špion v Googlu a nová verze Copilota jako správce financí

Průmyslová špionáž se nevyhnula asi technologickému gigantu Google. Ukradeny měly být stovky souborů s citlivými informacemi o AI technologiích. Foto: Unsplash

K Dingově případu se vyjádřil i ředitel FBI Christopher Wray, který uvedl, že incident je ukázkovým příkladem toho, kam až jsou čínské společnosti schopny sáhnout za účelem získání tržní výhody. Situace tak rozhodně nepomůže vzájemným vztahům obou zemí, které jsou aktuálně vyostřeny díky současné mezinárodní politice na obou stranách.

Tvorba webů během okamžiku? Díky umělé inteligenci od Wix je to možné

Cloudová platforma Wix věnující se tvorbě webových stránek uvedla na trh vlastního AI chatbota, jehož schopností je vytvořit kompletní webové stránky na míru prostřednictvím jednoduchých textových pokynů. Společnost oznámila práce na modelu již v létě minulého roku, až doteď však nebyl přístupný veřejnosti. Nyní si jej tedy může vyzkoušet každý, a to doslova – chatbot je totiž vyvíjený tak, abyste pro tvorbu webů nepotřebovali prakticky žádné znalosti z oboru programování. Stránky vytvoříte na základě několika základních pokynů, přičemž následné návrhy můžete libovolně modifikovat, a to vlastní rukou nebo prostřednictvím umělé inteligence.

Obrázek: Novinky ze světa AI #45: Musk versus OpenAI, špion v Googlu a nová verze Copilota jako správce financí

AI chatbot na platformě Wix vám pomůže vytvořit web dle vašich vlastních představ. Foto: Se souhlasem Wix

Služby AI od Wix jsou zdarma, pokud ale chcete vygenerovaný web skutečně použít, musíte být předplatiteli některého z prémiových plánů. V rámci balíčku pak můžete získat i několik dalších nástrojů umělé inteligence, například generátory textů či obrázků.

Microsoft představil Copilot for Finance, který bude schopen spravovat firemní rozpočet

Umělá inteligence jako finanční poradce nebo účetní? Tato představa nemusí být již brzy příliš vzdálená od reality, a to díky novému nástroji AI Copilot vyvíjené společností Microsoft. Model Copilot for Finance by měl doplnit stávající aplikace Copilot for Sales a Copilot for Service, a posílit tak schopnosti umělé inteligence ve správě podnikové ekonomiky. Mezi hlavní funkce nové AI patří analýza odchylek v Excelu, zjednodušené schvalování příkazů či přehledné zpracování dat do statistik. Copilot for Finance tak usnadní například interní i externí audity zaměřené na hospodaření společnosti, či umožní jejímu vedení přehledné sledování jednotlivých položek v příjmech a výdajích.

Obrázek: Novinky ze světa AI #45: Musk versus OpenAI, špion v Googlu a nová verze Copilota jako správce financí

Nový nástroj Copilot for Finance od Microsoftu by mohl být velkým pomocníkem ve správě podnikového hospodaření. Foto: Bing AI

Jak již bývá u softwaru od Microsoftu zvykem, bude nový AI nástroj možné integrovat i do stávajících systémů Dynamics 365 či SAP. Copilot for Finance je nyní k dispozici pouze ve formě náhledu, více informací o přístupu, jakož i o nových funkcích, které do modelu dorazí, bychom měli získat v průběhu letošního roku.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?