Nový člověk z Číny? Dračí muž byl podobnější Homo sapiens než Neandrtálcům

Čínským vědcům s mezinárodní spoluprací se zřejmě podařilo učinit jeden z nejdůležitějších objevů ve výzkumu evoluce člověka v historii.

Analyzovali zachovalou, antickou lebku, která by měla patřit novému typu člověka: Homo longis, podle čínského „longi“ – drak.

Dračí muž, pokud se potvrdí jeho existence – a vypadá to velmi nadějně – by byl dosud nejbližším evolučním příbuzným moderního Homo sapiens; bližší než Neandrtálci nebo Homo erectus.

Nový člověk

Dračí muž měl žít ve východní Asii někdy před 146 tisíci lety nebo dříve. Lebka byla, paradoxně, nalezena už v roce 1933 v Číně, ale delší dobu nikoho moc nezajímala. Vědci se na ni zaměřili teprve nedávno, a výsledky publikovali v peer-reviewed magazínu The Innovation.

Členy výzkumného týmu byli také vybraní experti z celého světa, mezi nimi profesor Chris Stringer z londýnského Muzea přírodní historie. Podle něj jde o jednu nejdůležitějších nalezených fosilií z posledního milionu let.

„Jde o oddělenou větev lidstva, která se nestane Homo sapiens; reprezentuje dlouho oddělenou linii, která se v regionu vyvíjela několik stovek tisíc let a poté nakonec vyhynula,“ řekl k nálezu pro BBC.

Obrázek: Nový člověk z Číny? Dračí muž byl podobnější Homo sapiens než Neandrtálcům

Předpokládaný vzhled Dračího muže. Zdroj: Chuang Zhao

Podle vědců má objev potenciál přepsat historii lidské evoluce. Jejich analýza napovídá, že je daleko blíže spjat s Homo sapiens než s Neandrtálci.

Lebka samotná je velká, daleko větší než průměrné lebky dalších typů lidí, včetně toho našeho. Velikost mozku byla srovnatelná s naší.

Řeka černého draka

Dračí muž – a zřejmě i jeho druh – měl velké oči, znatelné nadočnicové oblouky, široká ústa a zvětšené zuby. Jde o kombinaci primitivních a moderních prvků člověka. Tým se domnívá, že dračí muž byl dobře stavěný a silný, ale nemají v podstatě žádné jiné informace – není jasné, jak žil, neboť lebka byla z naleziště odstraněna už v roce 1933. Žádné kamenné nástroje nebo jiné prvky kultury nemají výzkumníci k dispozici.

Obrázek: Nový člověk z Číny? Dračí muž byl podobnější Homo sapiens než Neandrtálcům

Nalezená lebka. Zdroj: Wei Gao

Lebku nalezl údajně jeden ze stavebních dělníků stavících most přes řeku Sungari a provincii Chej-lung-ťiang, přeložitelnou jako Řeka černého draka; odtud jméno nového typu člověka. Oblast byla v té době pod japonskou okupací, pracovník ovšem předpokládal vysokou kulturní hodnotu lebku, a proto ji ukradl a přinesl domů do Číny, kde se po dalších 80 let skrývala na dně místní studny. Před smrtí ale o lebce řekl své rodině, a ta se tak konečně dostala do rukou vědců.

V Číně se různé kosterní pozůstatky lidí nalézají často, a mnohdy je těžké je kategorizovat. Není jasné, zda všechny představují Homo sapiens, Neandrtálce nebo ještě jiné, dosud nekategorizované druhy člověka. Dračí muž je mezi nimi přesto unikátním objevem – možná i proto, že pomůže mezi těmito neidentifikovanými kosterními pozůstatky vnést nové světlo.

Obrázek: Nový člověk z Číny? Dračí muž byl podobnější Homo sapiens než Neandrtálcům

Jak mohl Dračí muž vypadat. Zdroj: Chuang Zhao

Je Dračí muž Denisovan?

Není jasné, odkud Dračí muž původně pocházel. Čínští vědci obvykle trvají na to, že jde o postupnou evoluci nového druhu z Východní Asie. Jiné výzkumníci spíše předpokládají příbuzenství s lidmi z Levanty, tedy blízkého východu.

Je rovněž možné, že Dračí muž je druh člověka původně znám jako „Denisovan“, jehož kosterní pozůstatky byly nalezeny v Rusku. Na takové tvrzení ale prozatím ještě není dostatek informací.

Hlavní zdroj: BBC. Studie: Cell.com

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miki

…už zase vytáhli někde nějakou na první pohled jasně opičí lebku, aby mohli nadále udržovat v chodu tu Darwinovu lež o bohu soudruhovi všemocné náhodě jménem Evoluce…a navíc tam je zájem uměle podpořit globální moc a vliv Číny i v rámci tzv. vědy…☺☺☺

Miki

nechť mi někdo z těchto nikoliv vědců, ale lenošných parazitů- vědátorských manipulátorů, mocnými sponzorovanými a pracujícími na jejich zakázku jako kdysi tvořitelé pravé historie ve zmanipulovaných kronikách typu falzifikátora Kosmase..proč člověk není schopen jenom svojí vůlí například změnit svoji pleť, když přitom chameleon toho schopen je a pokud přijde argument,… Číst více »

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?