Chrome, Brave, Opera, Vivaldi a teď už i Edge. Engine Blink, na kterém staví všechny prohlížeče postavené na jádře Chromium, téměř zcela ovládl svůj trh.
Konkurence, alespoň na operačním systému Windows, skomírá. Safari se drží v praxi jen na zařízeních Applu a Firefox už dávno není ve svých letech slávy, kdy porážel Internet Explorer. Chrome jej překonal v roce 2011 a už neustoupil. Teď má nejznámější prohlížeč Mozilly nějakých 8,7 %, zbytek je na tom hůř. Safari má pod 6 %, ostatní pod zanedbatelných 5 %. A to mluvíme o desktopech a laptopech, na mobilech je situace pro Firefox ještě horší.
Google Chrome zcela dominuje, a ještě k tomu zlákal většinu současné – nebo dřívější – konkurence na jádro, které sám ovládá. Edge je nejposlednějším úlovkem, ale není zdaleka jediný.
Konsolidace pokračuje, Google si může mnout ruce
V současnosti máme pouhých šest aktivně vyvíjených enginů pro prohlížeče:
- WebKit – Safari a prohlížeče pro iOS; součást uzavřeného ekosystému Applu.
- Blink – Pro prohlížeče na bázi Chromium, spravuje jej Google. Spadá pod něj Chrome, Brave, Opera, Vivaldi a mnoho dalších, nyní už také Edge.
- Gecko – Firefox a jeho větvě, mezi které patří SeaMonkey nebo 64bitový Waterfox.
- Servo – experimentální engine Mozilly
- Goanna – minoritní engine, staví na něm téměř neznámé prohlížeče Pale Moon a Basilisk.
- Netsurf – opět zcela minoritní engine, na kterém stavá mj. NetSurf.
Výsledek? Blink je tak dominantní a účinný, že i Microsoft, společnost s bohatou historií ve vývoji prohlížečů, na začátku tisíciletí dočasně jediná volba pro většinu uživatelů, se rozhodl na Blink přejít. Bezpochyby si slibuje odvrácení se od trendu propadu do hlubin nicoty u Edge, který nahradil mnoho let zastaralý Internet Explorer.
Ale může se mu to povést?
Dost o enginu: naděje tu je. První testovací recenze na Edge založený na Chromiu od několika vyvolených, kteří k němu získali přístup (brzy jej získají i insideři Microsoftu), je prohlížeč docela povedený; snad jen poměrně vysoké nároky na CPU se místy objevují jako kritika, ale Redmondský gigant má ještě čas vše doladit, vyladit a sladit.
Čas na znovuzrození?
Stejně jako u ostatních prohlížečů na bázi Chromiu, není problém instalovat veškeré add-ony dostupné i pro Chrome. To je velká zbraň – obzvláště pro bývalé uživatele Firefoxu nebo Opery, kteří vyžadují maximální počet nastavení a přizpůsobení „svého“ prohlížeče. Potíže s kompatibilitou se vyskytnou mohou, obzvláště v prvních týdnech, ale u většiny by neměl být větší problém.
Je prozatím otázka, jak dobře bude Edge zvládat mnoho zapnutých panelů najednou, prozatím se tím žádný z recenzentů nezabýval; což je trochu škoda, i to je u prohlížeče klíčové.
Celkově ale bezpochyby přechod na Blink Edgi prospěl – prohlížeč by měl být rychlejší, plynulejší, zkrátka lepší. Je to vítězství pro Google i Microsoft: Microsoft to může vrátit do hry, Google si potvrdí už tak masivní dominanci.
Je to ironie, ale i přesto, jak radikálně se internet mění, svět prohlížečů vlastně zůstává podobný: jen pár je opravdu velkých a známých, vždy dominuje jeden, maximálně se přetahují dva a třetí a ostatní zpovzdálí koukají. Nyní je konsolidace snad ještě zjevnější, vzhledem k tomu, jak moc je Chrome aktivní i na mobilních systémech. Podíl přes 60 % všech uživatelů ceslovětově je zkrátka drtivý.