Nový Edge: Chromium prohlížeči sluší, ale stal se jen jedním z mnoha.

Chrome, Brave, Opera, Vivaldi a teď už i Edge. Engine Blink, na kterém staví všechny prohlížeče postavené na jádře Chromium, téměř zcela ovládl svůj trh.

Konkurence, alespoň na operačním systému Windows, skomírá. Safari se drží v praxi jen na zařízeních Applu a Firefox už dávno není ve svých letech slávy, kdy porážel Internet Explorer. Chrome jej překonal v roce 2011 a už neustoupil. Teď má nejznámější prohlížeč Mozilly nějakých 8,7 %, zbytek je na tom hůř. Safari má pod 6 %, ostatní pod zanedbatelných 5 %. A to mluvíme o desktopech a laptopech, na mobilech je situace pro Firefox ještě horší.

Google Chrome zcela dominuje, a ještě k tomu zlákal většinu současné – nebo dřívější – konkurence na jádro, které sám ovládá. Edge je nejposlednějším úlovkem, ale není zdaleka jediný.

Konsolidace pokračuje, Google si může mnout ruce

V současnosti máme pouhých šest aktivně vyvíjených enginů pro prohlížeče:

  • WebKit – Safari a prohlížeče pro iOS; součást uzavřeného ekosystému Applu.
  • Blink – Pro prohlížeče na bázi Chromium, spravuje jej Google. Spadá pod něj Chrome, Brave, Opera, Vivaldi a mnoho dalších, nyní už také Edge.
  • Gecko – Firefox a jeho větvě, mezi které patří SeaMonkey nebo 64bitový Waterfox.
  • Servo – experimentální engine Mozilly
  • Goanna – minoritní engine, staví na něm téměř neznámé prohlížeče Pale Moon a Basilisk.
  • Netsurf – opět zcela minoritní engine, na kterém stavá mj. NetSurf.

Výsledek? Blink je tak dominantní a účinný, že i Microsoft, společnost s bohatou historií ve vývoji prohlížečů, na začátku tisíciletí dočasně jediná volba pro většinu uživatelů, se rozhodl na Blink přejít. Bezpochyby si slibuje odvrácení se od trendu propadu do hlubin nicoty u Edge, který nahradil mnoho let zastaralý Internet Explorer.

Obrázek: Nový Edge: Chromium prohlížeči sluší, ale stal se jen jedním z mnoha.

Ale může se mu to povést?

Dost o enginu: naděje tu je. První testovací recenze na Edge založený na Chromiu od několika vyvolených, kteří k němu získali přístup (brzy jej získají i insideři Microsoftu), je prohlížeč docela povedený; snad jen poměrně vysoké nároky na CPU se místy objevují jako kritika, ale Redmondský gigant má ještě čas vše doladit, vyladit a sladit.

Čas na znovuzrození?

Stejně jako u ostatních prohlížečů na bázi Chromiu, není problém instalovat veškeré add-ony dostupné i pro Chrome. To je velká zbraň – obzvláště pro bývalé uživatele Firefoxu nebo Opery, kteří vyžadují maximální počet nastavení a přizpůsobení „svého“ prohlížeče. Potíže s kompatibilitou se vyskytnou mohou, obzvláště v prvních týdnech, ale u většiny by neměl být větší problém.

Je prozatím otázka, jak dobře bude Edge zvládat mnoho zapnutých panelů najednou, prozatím se tím žádný z recenzentů nezabýval; což je trochu škoda, i to je u prohlížeče klíčové.

Obrázek: Nový Edge: Chromium prohlížeči sluší, ale stal se jen jedním z mnoha.

Celkově ale bezpochyby přechod na Blink Edgi prospěl – prohlížeč by měl být rychlejší, plynulejší, zkrátka lepší. Je to vítězství pro Google i Microsoft: Microsoft to může vrátit do hry, Google si potvrdí už tak masivní dominanci.

Je to ironie, ale i přesto, jak radikálně se internet mění, svět prohlížečů vlastně zůstává podobný: jen pár je opravdu velkých a známých, vždy dominuje jeden, maximálně se přetahují dva a třetí a ostatní zpovzdálí koukají. Nyní je konsolidace snad ještě zjevnější, vzhledem k tomu, jak moc je Chrome aktivní i na mobilních systémech. Podíl přes 60 % všech uživatelů ceslovětově je zkrátka drtivý.

Zdroj: 1, 2, 3. Screenshoty: The Verge – Tom Warren

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Kreditka od Apple v problémech? Karta je vyšetřována za sexismus
Kreditka od Apple v problémech? Karta je vyšetřována za sexismus
Obrázek: Roboti od MIT umí tancovat, hrát fotbal a… narážet do sebe? Vývoj robůtků Mini Cheetah pokračuje.
Roboti od MIT umí tancovat, hrát fotbal a… narážet do sebe? Vývoj robůtků Mini Cheetah pokračuje.
Obrázek: Fujifilm X-Pro3 je návrat ke kořenům analogu v digitálním pojetí
Fujifilm X-Pro3 je návrat ke kořenům analogu v digitálním pojetí
Obrázek: Google slibuje „budoucnost hraní“: Co IT gigant plánuje tentokrát?
Google slibuje „budoucnost hraní“: Co IT gigant plánuje tentokrát?

Google svolal na 19. března představovací akci na letošní Game Developers Conference (GDC) a prozatím se rozhodl své publikum pořádně...

Zavřít