Astronomové pozorují jeden z nejjasnějších objektů na obloze. Není to hvězda ani planeta, o níž publikovali studii, ale satelit BlueWalker 3. Jeho jasnost je natolik velká, že narušuje práci astronomů, kteří přicházejí o část dat. Přibývající množství příliš jasných družic představuje při pozorování nebe stále větší problém.
Noční obloha zdobená jasným Měsícem a hvězdami. Tuto idylku od loňského září ruší „megasatelit“ BlueWalker 3 od společnosti AST SpaceMobile se sídlem v texaském Midlandu. Jedná se o největší komerční objekt na oběžné dráze.
Je to prototyp testující nové patentované technologie pro připojení k mobilním telefonům ve vesmírném prostředí, který vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 od společnosti miliardáře Elona Muska SpaceX.

BlueWalking 3 zabírá plochu 64 metrů čtverečních. Zdroj: Se svolením AST SpaceMobile.
BlueWalker 3 zabírá plochu 64 metrů čtverečních. Obrovské pole antén natřené světlou barvou odráží podle server SkyNews odkazující na skupinu astronomů obrovské množství slunečního světla zpět k naší planetě.
Satelit je tedy velice jasný a ruší astronomy při práci. Jasnost BlueWalker 3 udává jeho aktuální rozloženost. Ve své „nejrozzářenější“ poloze je však srovnatelný s hvězdami Prokyon a Achernar, nejjasnějšími přirozenými tělesy v kosmu.
Brzy nebude co pozorovat
Autoři nové studie publikované v časopise Nature varovali, že když projde tento satelit před teleskopem, na snímku vytvoří jasnou šmouhu. Tu je pak nesmírně obtížné odstranit, astronomové tedy přijdou o část dat.
AST SpaceMobile přitom chystá vypustit na oběžnou dráhu celkem 90 takových satelitů, což je znepokojuje. Společnost chce pět z nich vynést do kosmu již začátkem příštího roku. Pozorování Hubbleova teleskopu zase ruší Muskova satelitní konstelace Starlink.

BlueWalking 3 dosahuje jasnosti těch nejzářivějších hvězd v kosmu. Zdroj: Se svolením AST SpaceMobile
Astronomická unie, která vývoj satelitů podporuje, doporučuje, aby měly stokrát nižší jasnost. Oběžná dráha je ovšem jasnými družicemi přeplněná a světelný smog se spolu s umělým městským osvětlením stále zhoršuje.
„Viditelný je jak na tmavé, tak městské obloze,“ uvedl podle deníku The Guardian spoluautor studie z Universidad de Atacama v Chile Jeremy Tregloan-Reed. Trend vypouštění stále větších a jasnějších satelitů na oběžnou dráhu je podle studie stále silnější.