NVIDIA zaplatí vysoké pokuty za profitování z těžby kryptoměn

NVIDIA doplatí na svůj úspěch spojený s těžbou kryptoměn. Kvůli netransparentnímu jednání musí výrobce grafických čipů zaplatit pokutu přes 130 milionů Kč. 

Není žádným tajemstvím, že výrobci grafických karet vydělali obrovské částky na boomu kolem těžby kryptoměn, ale společnost NVIDIA nyní čelí nepříjemným následkům. Společnost zaplatí 5,5 milionu dolarů (cca 130 milionů Kč) jakožto pokutu americké Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC), že nezveřejnila, že těžba kryptoměn hrála významnou roli v jejích prudce rostoucích příjmech společnosti z prodeje GPU v průběhu fiskálního roku 2018. NVIDIA údajně porušila zákon o cenných papírech i zákon o burze cenných papírů, když neodhalila, že její úspěch souvisí s „nestálým podnikáním“, čímž mohla uvést v omyl investory, kteří si mohli myslet, že jde o výsledek obvyklé strategie firmy zaměřené na hry a výpočty spojené s umělou inteligencí.

V příkazu SEC se rovněž uvádí, že společnost NVIDIA uvedla investory v omyl, když uznala, že poptávka po kryptoměnách v té době ovlivňovala jiné aspekty jejího podnikání. To podle regulátora naznačovalo, že těžba nebyla významnou součástí úspěchu herního byznysu tam, kde byla u jiných produktů. NVIDIA bude muset v budoucnu dodržovat pravidla o to svědomitěji.

Obrázek: NVIDIA zaplatí vysoké pokuty za profitování z těžby kryptoměn

Grafické karty se dostaly na násobky svých původních cen. Těžba kryptoměn typu Ethereum vyhnala jejich ceny do nesmyslných výšin. Pro těžbu Bitcoinu se grafické karty nehodí. Foto: Unsplash

NVIDIA z těžby profitovala, považuje ji však spíše za přítěž

Mluvčí společnosti NVIDIA se k situaci odmítl vyjádřit. Značka však stále častěji zmiňuje, že považuje těžbu kryptoměn pro své prodeje herních GPU spíše za přítěž než za přínos. V roce 2021 začala omezovat těžební schopnosti grafických procesorů RTX ve snaze uvolnit karty pro cílovou skupinu, kterou jsou hráči. V tomto roce dokonce uvedla na trh specializované těžební karty ve snaze uspokojit fanoušky kryptoměn, aniž by snížila poptávku po své řadě GPU GeForce.

Grafické karty jsou vedle hraní her a těžby kryptoměn vyhledávány také pro výpočty v oblasti umělé inteligence. Např. umělá inteligence NVIDIA NeRF umí zázraky a dokáže z fotografie vytvořit 3D scénu.

Pokuta je pro společnost, která v posledním vykázaném čtvrtletí vydělala 7,6 miliardy dolarů, opravdu nízká. S tím, že skromné vyrovnání bylo do jisté míry očekávané vzhledem k neúspěšnému pokusu požadovat odškodnění v minulosti. Už v březnu 2021 soudce zamítl žalobu obviňující společnost NVIDIA z klamání investorů. Bylo totiž veřejným tajemstvím, že mnoho GPU bylo určeno pro těžaře kryptoměn. Komise pro cenné papíry a burzu sice zjistila pochybení, ale bylo pro ni těžké prokázat, že společnost NVIDIA způsobila dostatečnou škodu, aby pokutu dostala.

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024