Plastové kartičky v peněžence jsou nepraktické, zfalšovatelné je pravděpodobné, že postupem času dojde k jejich nahrazení. Nutně se však nemusí jednat o čip pod kůží. Digitální peněženka v Androidu by mohla být jedním z míst, kam se virtuální občanka či řidičský průkaz schovají.
Americké úřady již delší dobu pracují s myšlenkou digitálních řidičských průkazů. Obyvatelé státu Louisiana mohou do svých chytrých zařízení stáhnout aplikaci LA Wallet, umožňující nahrání digitální kopie řidičského průkazu a nemusí jej tak nosit stále u sebe. Podobné řešení využívají i státy Colorado, Idaho, Maryland či třeba Washington D.C.
Problémem podobných aplikací je uzavřenost, netransparentní zabezpečení a také problém v případě, kdy u chytrého telefonu dojde baterie. Na řešení podle všeho pracuje Google, který pracuje na vývojářském frameworku IdentityCredential, s jehož pomocí by bylo možné bezpečně uchovávat a spravovat digitální doklady. V návrhu je myšleno i na případy vybití baterie, kdy by mělo být zařízení schopné napájet alespoň úsporný čip, který by data např. přes NFC dokázal do čtečky odeslat.
Systém popisovaný na XDA Developers by měl být schopný zobrazit pouze údaje nezbytné pro danou situaci. Např. při nákupu alkoholu by to bylo jméno a věk. Technologie je zatím ve svých počátcích a na praktické nasazení si budeme muset počkat. Konkrétně padají zmínky o podpoře technologie v Androidu R, nyní je aktuální Android P – Pie. Blíží se však doba, kdy budeme moci peněženku nechat doma a ke všemu postačí chytrý telefon v kapse.
Psali jsme o Androidu:
- Android Q: větší důraz na soukromí a vylepšení stávajících funkcí
- Americká armáda používá špatně zabezpečené aplikace systému Android
Jak daleko je Česko s eObčankou? Zatím žádná sláva
V České republice probíhají první hackathony zaměřující se na efektivní využití kontroverzní eObčanky, za níž stojí Ministerstvo vnitra ČR. Například lednová akce, kterou pořádal institut Paralelní Polis, přinesla zajímavé možnosti využití i znepokojivé informace: „Vzhledem k absenci dokumentace jak eObčanky fungují, bylo jedním z týmů zdokumentováno, jak eObčanky komunikují se státní infrastrukturou, včetně identifikace možných míst útoků malwaru a rizik, která pro uživatele eObčanka představuje. Jednou z možností je například podvržení smlouvy o prodeji nemovitosti místo neškodného vyžádání výpisu trestných bodů řidiče,“ zmiňují organizátoři akce na svém profilu. eObčanka tak zatím slouží především k přihlašování do různých portálů či jako nosič nejrůznějších certifikátů.
Zdroj: Paralelní Polis, XDA-Developers