Vzdušná podpora: USA plánuje využít obří letky bezpilotních letounů k podpoře vojenských misí

DARPA, americká organizace zodpovědná za výzkum a vývoj vojenských technologií, přišla s experimentem využívajícím velmi početné letky dronů.

Ve videu níže DARPA ukazuje, jak by drony mohly v městské zástavbě najít konkrétní budovu, obklíčit ji a následně zabezpečit.

Fungovat by drony měly ve spolupráci s pozemními roboty v rámci strategie OFFSET – využití robotů k podpoře pozemních vojenských jednotek. Dronů a robotů by k jedné jednotce mohlo být ve finále nasazeno až 250, a měly by sloužit jako efektivní vzdušná a pozemní podpora. Pracovat by měly především v prostředí měst.

Jak s drony útočit – jak drony sestřelovat

Během následujících let bude DARPA nadále drony testovat a uvažovat nad dalšími možnostmi jejich vojenské aplikace. Nejpravděpodobnější využití bude na sběr informací, které drony výrazně zjednodušují.

I jednotlivé drony jsou užitečné, ale jejich letka dokáže být mnohem efektivnější. Jednak je pro případného nepřítele obtížnější se všech dronů najednou zbavit – obzvláště, pokud nechce být odhalen – a jednak dokáže pokrýt větší prostor, navíc mají výhodu pohledu ze vzduchu, což může být v zastavěném prostředí velice užitečné.

Nejen DARPA či americká armáda, ale i další vojenské útvary po celém světě aktivně testují využití dronů a robotů ve vojenské praxi. Bezpilotní letouny už nyní slouží pro přesné údery na vybrané cíle, v nedávné době například v Sýrii v boji proti islámskému státu.

Obrázek: Vzdušná podpora: USA plánuje využít obří letky bezpilotních letounů k podpoře vojenských misí

Vzhledem k účelů dronům budou moci teoreticky více připomínat takovéto spotřebitelské. Standardní vojenské drony vypadají spíše jako malá letadla.

 

 

Testují se také v praxi u skutečných vojenských jednotek, vybraná pěchota dostala přiděleny drony FLIR, což jsou miniaturní drony schopné letět před vojáky a suplovat jim videa a další informace o tom, co se před nimi nachází.

Samozřejmě, výzkum a vývoj jde i opačným směrem. O mikrovlné rušičce THOR už jsme psali, a v červenci mj. americké námořnictvo využilo systém MRZR LMADIS k „sestřelí“ íránského dronu, který se přiblížil na vzdálenost do 1 kilometru od lodi.

Zdroj: Verge

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší