Oceány bez kyslíku. Kvůli změně klimatu hrozí masové vymírání ryb

Lidstvo už se potřebuje smířit s tím, že je úplně jedno, zda je změna klimatu přirozená či způsobená člověkem – klíčové je, že tu zkrátka je a ovlivňuje prostředí, v němž žijeme.

Velká studie Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) ukazuje, že oceány naší Země se oteplují. Horší je, že se vlivem toho snižuje množství kyslíku, které se ve vodě nachází a které ryby dýchají; od roku 1960 do roku 2010 se snížil o 2 % oproti dřívějšímu stavu.

Ryby jsou nezbytnou součástí našeho ekosystému – a potravního řetězce

To se může na první pohled zdát jako relativně málo, nicméně v některých tropických regionech došlo k poklesu až o 40 %. Vědci navíc varují, že i malé snížení může představovat problém zejména pro větší, aktivnější ryby.

Obrázek: Oceány bez kyslíku. Kvůli změně klimatu hrozí masové vymírání ryb

Ty se v důsledku mohou z hlubších míst přesunovat k mělčím vodám, kde hrozí nadměrný výlov a masivní snížení populace pro lidstvo a ekosystém důležitých ryb, mezi které patří tuňák, marlín nebo různí žraloci.

Naopak tolerantní vůči změnám v množství kyslíku ve vodě jsou různé mikroby či medúzy. Podle IUCN by změna oceánských ekosystémů mohla ovlivnit i přirozené přeměny dusíku a fosforů na Zemi.

Vědci IUCN v současnosti odhadují, že oceány ztratí do roku 2100 kolem 3 až 4 % svého průměrného množství kyslíku ve vodě. I v případě, že státy světa podniknou nějaké kroky ke snížení dopadu lidí na životní prostředí – nebo kroky vedoucí k lepší kontrole nad změnami životního prostředí na Zemi, očekává organizace zhoršení současného stavu.

Možnost narušení přirozeného oceánského biomu představuje potenciální obrovský a těžko řešitelný problém, který může vést k vyhynutí některých důležitých druhů ryb nebo obrovské přemnožení těch, které najednou ztratí své přirozené predátory. Tak drastické změny potravního řetězce na planetě vždy vedlo k velkým a ne nutně příznivým změnám.

Obrázek: Oceány bez kyslíku. Kvůli změně klimatu hrozí masové vymírání ryb

Zdroj: IUCN, studie, via BBC

avatar
3 Vlákna diskuze
2 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
5 Autoři komentářů
Jaromírjenicek54vaberRichard SándorPetr Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Čtenář
Petr

Ekodementi se hlavně musí smířit s tím že žádná ekologická daň klimatickou změnu nezastaví ani nezpomalí! Musíme se prostě přizpůsobit! Naprosto stejně jako to dělá život na naší planetě už od začátku jeho samé existence! Jediné s čím je nutné bojovat je znečišťování přírody a drancovaní moří. A pro debily… Číst více »

Richard Sándor
Čtenář
Richard Sándor

Skončila prirodzene a učilo sa to na ZŠ takže na také otázky by si mal mať odpovede už dávno, ale mám ja pre teba otázku, ako rýchle skončila a ako rýchle sa otepľuje teraz ? My, debily, ako nás chytro nazývaš si uvedomujeme že Zem má svoje cykly ochladzovania a… Číst více »

Jaromír
Čtenář
Jaromír

Pochop, že planeta s v minulosti oteplovala POSTUPNĚ. Dnes, kvůli člověku, se planeta otepluje na VŠECH místech ZÁROVEŇ. Uhlík, vypuštěný do atmosféry, se pomocí deště dostává do oceánu, které okyseluje. V důsledku toho vymírají živé organismy. Nehledě na to, že molekuly uhlíku ve vyšších vrstvách atmosféry absorbují sluneční záření, takže… Číst více »

vaber
Čtenář
vaber

vymírají nejen ryby ,ale i tvorové a rostliny na souši , paneta se ohřívá, ale voda z atmosféry a pevnin mizí a zůstává v oceánech ,pouště se rozšiřují, to nemá logiku, mělo by se zvětšit vypařování, ale neděje se to, jaké byly podnínky když byla planeta chladná a přesto se… Číst více »

jenicek54
Čtenář
jenicek54

co se komu hodí. nedávno jsem slyšel experty, že žádná ozonová díra není a vše je v pořádku. o zamoření planety Čínou? pár míst je tam špatných jinak je tam čistší vzduch než v okolí Prahy. dnes se nedá věřit nikomu. peníze, peníze, peníze.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Half-Life je na 2 měsíce zadarmo – celá série v nejlepší formě
Half-Life je na 2 měsíce zadarmo – celá série v nejlepší formě
Obrázek: I galaxie mají krátké životy. Některé umíraly už po 1,5 miliardách let od Velkého třesku
I galaxie mají krátké životy. Některé umíraly už po 1,5 miliardách let od Velkého třesku
Obrázek: Jak bude Huawei řešit navigaci bez Googlu? Jednoduše, obrátí se na nizozemský TomTom
Jak bude Huawei řešit navigaci bez Googlu? Jednoduše, obrátí se na nizozemský TomTom
Obrázek: NASA zveřejnila mapu Titanu, největšího měsíce Saturnu. Má tekutá jezera a podobá se Zemi
NASA zveřejnila mapu Titanu, největšího měsíce Saturnu. Má tekutá jezera a podobá se Zemi

Sonda Cassini provedla přes stovku přeletů kolem Titanu, jednoho z nejzajímavějších měsíců v naší sluneční soustavě. Odborníci z NASA nyní...

Zavřít