Oceány bez kyslíku. Kvůli změně klimatu hrozí masové vymírání ryb

Lidstvo už se potřebuje smířit s tím, že je úplně jedno, zda je změna klimatu přirozená či způsobená člověkem – klíčové je, že tu zkrátka je a ovlivňuje prostředí, v němž žijeme.

Velká studie Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) ukazuje, že oceány naší Země se oteplují. Horší je, že se vlivem toho snižuje množství kyslíku, které se ve vodě nachází a které ryby dýchají; od roku 1960 do roku 2010 se snížil o 2 % oproti dřívějšímu stavu.

Ryby jsou nezbytnou součástí našeho ekosystému – a potravního řetězce

To se může na první pohled zdát jako relativně málo, nicméně v některých tropických regionech došlo k poklesu až o 40 %. Vědci navíc varují, že i malé snížení může představovat problém zejména pro větší, aktivnější ryby.

Obrázek: Oceány bez kyslíku. Kvůli změně klimatu hrozí masové vymírání ryb

Ty se v důsledku mohou z hlubších míst přesunovat k mělčím vodám, kde hrozí nadměrný výlov a masivní snížení populace pro lidstvo a ekosystém důležitých ryb, mezi které patří tuňák, marlín nebo různí žraloci.

Naopak tolerantní vůči změnám v množství kyslíku ve vodě jsou různé mikroby či medúzy. Podle IUCN by změna oceánských ekosystémů mohla ovlivnit i přirozené přeměny dusíku a fosforů na Zemi.

Vědci IUCN v současnosti odhadují, že oceány ztratí do roku 2100 kolem 3 až 4 % svého průměrného množství kyslíku ve vodě. I v případě, že státy světa podniknou nějaké kroky ke snížení dopadu lidí na životní prostředí – nebo kroky vedoucí k lepší kontrole nad změnami životního prostředí na Zemi, očekává organizace zhoršení současného stavu.

Možnost narušení přirozeného oceánského biomu představuje potenciální obrovský a těžko řešitelný problém, který může vést k vyhynutí některých důležitých druhů ryb nebo obrovské přemnožení těch, které najednou ztratí své přirozené predátory. Tak drastické změny potravního řetězce na planetě vždy vedlo k velkým a ne nutně příznivým změnám.

Obrázek: Oceány bez kyslíku. Kvůli změně klimatu hrozí masové vymírání ryb

Zdroj: IUCN, studie, via BBC

5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Ekodementi se hlavně musí smířit s tím že žádná ekologická daň klimatickou změnu nezastaví ani nezpomalí! Musíme se prostě přizpůsobit! Naprosto stejně jako to dělá život na naší planetě už od začátku jeho samé existence! Jediné s čím je nutné bojovat je znečišťování přírody a drancovaní moří. A pro debily… Číst více »

Richard Sándor

Skončila prirodzene a učilo sa to na ZŠ takže na také otázky by si mal mať odpovede už dávno, ale mám ja pre teba otázku, ako rýchle skončila a ako rýchle sa otepľuje teraz ? My, debily, ako nás chytro nazývaš si uvedomujeme že Zem má svoje cykly ochladzovania a… Číst více »

Jaromír

Pochop, že planeta s v minulosti oteplovala POSTUPNĚ. Dnes, kvůli člověku, se planeta otepluje na VŠECH místech ZÁROVEŇ. Uhlík, vypuštěný do atmosféry, se pomocí deště dostává do oceánu, které okyseluje. V důsledku toho vymírají živé organismy. Nehledě na to, že molekuly uhlíku ve vyšších vrstvách atmosféry absorbují sluneční záření, takže… Číst více »

vaber

vymírají nejen ryby ,ale i tvorové a rostliny na souši , paneta se ohřívá, ale voda z atmosféry a pevnin mizí a zůstává v oceánech ,pouště se rozšiřují, to nemá logiku, mělo by se zvětšit vypařování, ale neděje se to, jaké byly podnínky když byla planeta chladná a přesto se… Číst více »

jenicek54

co se komu hodí. nedávno jsem slyšel experty, že žádná ozonová díra není a vše je v pořádku. o zamoření planety Čínou? pár míst je tam špatných jinak je tam čistší vzduch než v okolí Prahy. dnes se nedá věřit nikomu. peníze, peníze, peníze.

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním