Apple je známý svým odporem k uživatelským zásahům do svých zařízení. Opravy byly možné na řadě míst, ale uznávané v rámci záruky byly jen ty provedené v certifikovaných servisech. To se nyní mění. Americký gigant chce nabízet udržitelnější zařízení, která budou sloužit dlouhou dobu. Umožní tak uživatelům opravu svépomocí (Self Service Repair), ovšem pouze za využití oficiálních dílů a nástrojů značky.
Zpráva přichází krátce poté, co server iFixit potvrdil, že při neautorizované výměně displeje iPhonu 13 přestane fungovat optické odemykání obrazovky Face ID. Tím Apple značně ztížil opravy nových zařízení. Nyní přichází s nečekanou novinkou.
Apple se podle svého prohlášení ze 17. listopadu stal mnohem otevřenějším k opravám svépomocí. Společnost spouští program oprav svépomocí, který uživatelům umožní opravit si produkty s pomocí oficiálních dílů a nástrojů Apple.
Tato možnost bude v USA k dispozici od začátku roku 2022 (v ostatních zemích později téhož roku) a zpočátku poskytne prostředky na opravu iPhonu 12 nebo iPhonu 13, přičemž podporovány budou časem i počítače Mac s čipy M1.
Jak si vyměnit baterii, fotoaparát či displej v iPhonu 13? Apple poradí a poskytne součástky
První fáze samoobslužných oprav se zaměří na základní součásti, jako je baterie, fotoaparát a displej, přičemž ostatní součásti budou k dispozici později. Apple v rámci procesu nejprve zákazníky požádá, aby si prohlédli návod k opravě a poté si příslušné díly objednali prostřednictvím internetového obchodu Self Service Repair Online Store. Apple zatím neuvedl, kolik budou díly stát, ale zmínil, že zákazníkům, kteří vrátí použité díly k recyklaci, dá kredit pro další nákupy.
Není překvapením, že Apple zdůraznil, že program je určen pro lidi, kteří mají zkušenosti s opravováním elektroniky. Pro „naprostou většinu“ lidí bylo stále lepší, když si nechali udělat servis od profesionálů, ať už v prodejnách Apple nebo u autorizovaných servisů.
Za opravy svépomocí vděčíme nátlaku vlád a úřadů
Společnost neuvedla, co ji ke spuštění programu vedlo. Může se však jednat o nátlak vlády. Bílý dům, Federální obchodní komise a několik států podpořilo opatření týkající se tzv. práva na opravu. Opatření by mohla Apple a další firmy donutit, aby umožnily snadné opravy svých zařízení. Oprava svépomocí může být v tomto směru jednou z prvních vlaštovek.
Otázkou zůstává, zda bude cena dílů rozumná a jak se Apple postaví k situacím, kdy zákazník zařízení ještě více poškodí neodborným zásahem. Dále pak lze předpokládat, že až na pár základních úkonů nebude možné podobné opravy provádět. I tak jde ale o zajímavý krok, který může umlčet mnohé kritiky Applu, kteří kritizují jeho přístup k opravám a uzavřenost ekosystému.