Palworld – hra plná kontroverzí a pokémonů, kteří nejsou pokémoni

Kontroverzní PC hra Palworld od japonského indie studia Pocketpair způsobila v herním světě nemalý otřes. Rozvířila debatu o tom, co je ještě inspirace a co už je plagiát. Mimo to nabídla zajímavou odpověď na otázku, kterou si klade každý herní vývojář: Po čem hráči touží?

Násilí, zbraně, otroctví a pořádná dávka roztomilosti to je Palworld

Palworld je multiplayer survival hra, kde hráč chytá kouzelné tvory zvané pals pomocí zařízení pal spheres nápadně připomínající slavné pokebally z herní série Pokémon. Během honu na nic netušící příšerky velmi nápadně připomínající konkrétní postavičky pokémonů hráč sbírá suroviny a staví základnu, kde může vyrábět různé předměty. Později se z této základny stává velká fabrika s přilehlými plantážemi a ranči, kde vesele otročí chycení palové, a aby to bylo fér, tak lze do práce zapřáhnout i člověka.

Obrázek: Palworld – hra plná kontroverzí a pokémonů, kteří nejsou pokémoni

Běžný den v práci. Zdroj: Se svolením Pocketpair.

Na první pohled se nejedná o nic výjimečného. Vše, co hra obsahuje, tu už bylo a i lépe. Tvůrcům Palworldu se však podařilo správně všechno nakombinovat a zaplnit díru na trhu, o kterou se dosud nikdo nezajímal. Již zmíněná největší předloha a inspirace Pokémon velmi dlouho stagnuje a sází spíš na sílu nostalgie a popkultury. V podstatě od dob Pokémon GO nenabídla nic zásadně nového a zajímavého.

Plagiace a AI

Hru od začátku doprovází různé kontroverze. Nejvýraznější z nich je očividné okopírování hry Pokémon. Tato kontroverze je o to zajímavější, že se majitel práv Nintendo velmi rád soudí, ale v případě Palworldu nepodnikl zatím žádné oficiální kroky. Otázkou je zda by vůbec měly nějaké kroky smysl. Herní mechaniky i nápady se v herním vývoji kopírují naprosto běžně, díky čemuž třeba vznikají herní žánry např. soulslike. Pocketpair by muselo do hry dosadit naprosto identické tvory se stejnými názvy, aby je mohl někdo právně obvinit.

Obrázek: Palworld – hra plná kontroverzí a pokémonů, kteří nejsou pokémoni

Palové umějí zbraně nejen vyrábět ale i ovládat. Zdroj: Se svolením Pocketpair.

Herní komunitu však nepopuzuje jen drzé zkopírování Pokémonu. Až hodně velkou inspiraci našli vývojáři i v dalších titulech např. ARK: Survival Evolved, Conan Exiles, Legend of Zelda: Breath of the Wild, Genshin Impact (tento titul je sám o sobě velkou kopií Legend of Zelda a byl za to také kritizován) ad.

S plagiarismem jde od začátku ruku v ruce podezření z využití AI. Nicméně i přes rozsáhlou investigaci se nenašel v kódu hry důkaz, který by nějak toto podezření podpořil. O použití AI v herním vývoji se v současnosti jako v každé kreativní profesi vedou vášnivé debaty. Hlavně proto, že pokud vývojář nepoužije svůj vlastní dataset, tak se jedná zase o formu plagiarismu.

Zaslouží si Palworld takovou popularitu?

Titul zatím vyšel pouze v předběžném přístupu a zdaleka není kompletní. Nicméně už teď překonal hranici 2 milionů současně aktivních hráčů na Steamu. V žebříčku historicky nejvyššího počtu aktivních hráčů tak skončil na druhém místě pod velmi populární PUBG: Battlegrounds.

Palworld udělal z chytání příšerek opravdový lov a umožnil jejich větší a praktičtější využití. Interakce s nimi je zajímavá a podněcuje hráče zkoušet nové věci. V jednu chvíli můžete použít pala jako pochodeň ve tmě a ve druhé jako plamenomet v souboji. Stále tu také platí pokémonní heslo: ‚‚Chyť je všechny“. Sbírání a tendence k herní kleptomanii je všem hráčům známá a v Palworldu ji lze praktikovat opravdu zábavným způsobem za pomoci paldecku (také známého jako pokedeck).

Co se týče otroctví (asi poslední známé kontroverze), tak jde v rámci Pokémon komunity o kolující vtip, kdy samotní pokémoni často vyvolávají dojem otroků. Vývojáři z Pocketpair vlastně jen dali hráčům, po čem touží. Ovšem mohli se inspirovat i u již zmíněného titulu Conan Exiles, kde lze zotročovat lidi.

Přání fanoušků Pokémonů vyslyšeno

Palworldu se nemůže upřít, že si vzal z několika her to nejzábavnější a chytře využil obrovské základny fanoušků Pokémonu, kteří si dlouhodobě přáli nějakou změnu. Ačkoliv se vlastně vůbec nejedná o nic revolučního, tak o zábavu je hravě postaráno na několik desítek hodin. Vznik hry sice doprovází nelichotivé okolnosti, ale nelze tvůrcům upřít trochu uznání. Vydat v současnosti v Asii multiplayer, jenž není free to play s monetizací a dark patterny, je opravdu výjimečná situace. Navíc nikdy neuškodí, když někdo obrovskému herními gigantovi, jako je Nintendo, ukáže, že by se měl víc snažit přicházet s inovacemi.

Zdroj: PCGamer.
Zdroj titulního obrázku: Se svolením Pocketpair.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte