Kolik planet má sluneční soustava? Možná stovky, Pluto má šanci na návrat mezi elitu

Nová definice by tělesa, jež doposud byla klasifikována jako trpaslíci či měsíce, mohla povýšit na planety. Dočkat by se mohlo i odstrčené Pluto.

Nové modely ukazují oběžnou dráhu stovek vesmírných trpaslíků, jež se nachází za Plutem. Astronom, který zpracoval tato data, tvrdí, že navíc model doposud zachycuje jen několik málo trpaslíků sluneční soustavy. Je jich ve skutečnosti mnohem více.

Nejspíše znáte klasický model sluneční soustavy. Osm planet – Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun, které obíhají kolem žhavé hvězdy, našeho Slunce. To, kromě známé „osmičky“, obíhá také trpasličí planeta, Pluto. Tento zmrzlý svět by však mohl být jen předzvěstí toho, co se za jeho obzorem, oblastí zvanou Kuiperův pás, skrývá.

Obrázek: Kolik planet má sluneční soustava? Možná stovky, Pluto má šanci na návrat mezi elitu

Objekty Kuiperova pásu jsou tvořeny především zmrzlými prchavými látkami jako methan, amoniak či voda. Jeho součástí jsou mimo jiné také trpasličí planety

Co je to vlastně planeta?

Jak naznačuje animace níže, počet trpasličích planet by mohl svým počtem stokrát až tisíckrát převyšovat počet planet hlavních. Nicméně pokud bude schválen výše zmíněný návrh astronomů, mohly by se z mnoha těchto trpasličích objektů stát plnohodnotné planety!

Nová animace ukazuje oběžnou dráhu stovek vesmírných trpaslíků, jež se nachází za Plutem. Astronom, který tato data zpracoval, tvrdí, že vizualizace ukazuje jen několik málo trpaslíků sluneční soustavy.

Animaci jsme poprvé mohli spatřit na síti Reddit, v příspěvku uživatele Nobilitie. Ve skutečnosti jde o nahrávku z fyzikální simulační hry „Universe Sandbox 2“. Každá z osmi kružnic znázorňuje oběžnou dráhu planet sluneční soustavy. Změť těchto kružnic za nimi pak vyobrazuje oběžné dráhy trpasličích objektů.

V reakci na Reddit příspěvek Dan Dixon, tvůrce hry Universe Sandbox 2, píše, že počet oběžných drah odpovídá průběžně aktualizovanému seznamu objektů. Tvůrcem tohoto seznamu je Mike Brown, astronom Kalifornského institutu technologie. Brown v emailu pro časopis Business Insider píše: „Je to dobrá ukázka překvapivé odlišnosti mezi obrovskými, pravidelnými planetami a těmi trpasličími.

Objev, který odebral Plutu statut planety

Sám Brown objevil těleso Eris, desátý objekt sluneční soustavy, který je asi o 27 % větší než Pluto. Tento jeho objev zrušil Plutovu „naději“ zůstat nadále skutečnou planetou. Roku 2006 v Praze se tisíce astronomů shodly na označení Pluta spolu s Eris za tzv. trpasličí planety.

Obrázek: Kolik planet má sluneční soustava? Možná stovky, Pluto má šanci na návrat mezi elitu

Někteří astronomové však s tímto rozhodnutím nesouhlasili. Ani laické veřejnosti se rozhodnutí často nelíbilo – Brown potvrdil, že mu přišel nespočet naštvaných emailů, a to i od dětí ze základních škol.

Brownův list těles také „třídí“ objekty nalezené v „hlubokém vesmíru“ podle pravděpodobnosti jejich existence. Větší a vnitřní objekty bývají dobře potvrditelné, kdežto u menších a vzdálenějších objektů si už jisti být nemůžeme. Brown stanovil jistá kritéria, podle kterých určuje, jaká je pravděpodobnost, že se jedná o trpasličí planety, a nikoliv o jiné astronomické objekty jako třeba komety.

Alespoň polovina trpasličích planet teprve čeká na své objevení

Brown předpokládá, že alespoň polovina dalších kandidátů na označení „trpasličí planeta“ teprve čeká na své objevení. Odhadem jsou jich asi 2 000 a více. I Brownův odhad však může být zcela mylný. Rovněž prý nevkládá mnoho nadějí do nukleárně poháněných vesmírných lodí, že by při svém putování Kuiperovým pásem našly většinu těchto chybějících objektů a doplňuje: „Fakt, že je těchto těles v kosmu tolik jen dokazuje, že budoucnost zkoumání vesmíru bude spoléhat na teleskopy.

Obrázek: Kolik planet má sluneční soustava? Možná stovky, Pluto má šanci na návrat mezi elitu

Celá záležitost astronomy donutila položit si znovu otázku, jak tyto vesmírem plující objekty z kamene, železné a jiné rudy či ledu, vlastně nazývat.

Planeta by měla být kulatá a neměla vypouštět horké plyny

Namísto označování těchto těles slovy jako planeta, trpasličí planeta a měsíc, jakožto pojmů odvíjejících se od faktorů, jako je oběžná dráha, chce jiný tým astronomů tento systém výrazně zjednodušit: pakliže je objekt dostatečně velký na to, aby byl částečně kulatý a nevypouští horké plyny (jako Slunce), měl by být jednoduše považován za planetu.

Jestliže s tímto týmem bude souhlasit více vědců, mohla by sluneční soustava oficiálně obsahovat kolem 110 planet. Je však také dostatečně možné, že se z Brownova listu časem „vyklubou“ stovky až tisíce dalších.

Zdroj: Business Insider

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bigo2

Zdá se, že jste na štíru s LOGIKOU: Jestliže se ukáže, že za oběžnou dráhou Neptuna se nachází desítky trpasličích planetek (nevěřím, že by jich bylo stovky), tak tím spíš to dokazuje, že Pluto nemá žádnou šanci se vrátit mezi skutečné planety. To je jen vlhký sen emeričanů, kteří si… Číst více »

Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Teleportace je skutečně možná - přenášet lidi bude výzva
Teleportace je skutečně možná – přenášet lidi bude výzva

Teleportace byla donedávna výsadou sci-fi. Možná nikdy nebudeme schopni teleportovat lidi, přesto jsou teorie, podle kterých je možné teleportace dosáhnout....

Zavřít