Jak skončí vesmír? To je stále předmětem teorií. Vědci teď přišli s novou a není o nic nadějnější. Všechny objekty ve vesmíru se podle ní vypařují a jednoho dne se vypaří úplně.
Existují tři teorie o zániku kosmu. Buď se bude nekonečně rozpínat, což povede k jeho zdlouhavému umírání, rozerve se kvůli neustále houstnoucí temné hmotě, případně se bude kvůli nedostatku temné energie smršťovat.
Server ScienceAlert upozornil na nedávnou studii, podle níž je však možný ještě jeden scénář. Obsah vesmíru se postupně vypařuje a jednoho dne se vypaří úplně. Klíčem k této teorii jsou černé díry.
Hawkingovo záření
Podle slavného fyzika Stephena Hawkinga ztrácejí černé díry hmotu v podobě tepelného záření známého jako Hawkingovo záření. Jejich horizont událostí se tedy postupně zmenšuje, dokud se „nevypaří“.
Horizontem událostí myslíme oblast, z níž nemůže uniknout žádné elektromagnetické záření neboli světlo. Časoprostor má podle kvantové mechaniky energii, která se může měnit v částice a antičástice.
Tyto částice se vzájemně srážejí, zanikají a opět se mění v energii. V případě černých děr však tento proces není kompletní. Jedna z částic je totiž pohlcena za horizontem událostí a vzniká Hawkingovo záření.
Ale co když je to jinak
Co když ale může Hawkingovo záření vznikat bez nutnosti horizontu událostí? S touto myšlenkou přišli vědci z Radboudovy univerzity v Nizozemsku a podrobně ji popsali v databázi arXiv.
Při vzniku tohoto záření je podle nich klíčová deformace časoprostoru. Částice jsou totiž při něm odděleny slapovými silami gravitačního pole a vzniká něco jako Hawkingovo záření. Tento druh záření podle nich mohou produkovat jakékoli masivní objekty bez horizontu událostí.
Podle této teorie tedy mohou všechny objekty ve vesmíru po velmi dlouhé době zmizet. Stále však existuje i méně často zmiňovaná a jediná nadějná možnost, že vesmír má zkrátka nekonečnou životnost.