Už za tři měsíce, 14. října letošního roku, skončí oficiální podpora operačního systému Windows 10. To znamená, že systém již nebude dostávat nové aktualizace a bezpečnostní záplaty. V praxi to může postupem času zvyšovat riziko různých technických komplikací či bezpečnostních hrozeb. Dobrou zprávou je, že díky včasné přípravě lze těmto rizikům předejít. Přechod na novější operační systém přináší zejména vyšší úroveň zabezpečení, ale i nové funkce, lepší výkon a celkově modernější uživatelské prostředí. Pokud spotřebitelé začnou plánovat včas, zvládnou vše pohodlně, bez zbytečného stresu, a jejich zařízení zůstanou připravená na budoucnost.
Windows 10 je dosud populární, doba jeho podpory se ale krátí
Windows 10 stále ještě běží téměř na polovině (47 %) všech počítačů v České republice. Pokud se to týká i vašeho zařízení, nastal ideální čas přejít na Windows 11, případně zvážit nákup nového zařízení s tímto systémem. Po 14. říjnu 2025 totiž končí podpora Windows 10, a tím i pravidelné bezpečnostní aktualizace. To znamená jediné – váš počítač se stane větším bezpečnostním rizikem. I když se systém může tvářit, že funguje jako obvykle, bez aktualizací zůstává zranitelný vůči útokům hackerů, virům a dalším škodlivým programům. Ty mohou například zašifrovat vaše data, sledovat vaši aktivitu nebo zneužít osobní údaje. Je také pravděpodobné, že se útočníci začnou na Windows 10 po skončení podpory cíleně zaměřovat, protože systém již nebude chráněn proti novým typům hrozeb.

Foto: Pixabay
Konec podpory však nepřináší jen bezpečnostní rizika. Postupně přestanou na Windows 10 fungovat nové verze oblíbených aplikací, protože vývojáři se budou soustředit na moderní operační systémy. Můžete tak narazit na problémy při instalaci nebo spouštění programů. Navíc mohou nastat potíže s připojením k Wi-Fi, VPN sítím či zabezpečeným webům kvůli neaktuálním certifikátům. V budoucnu se může také stát, že se nedostanete ani do svého internetového bankovnictví nebo datové schránky.
„Odkládání přechodu z Windows 10 může znamenat rostoucí počet technických komplikací a bezpečnostních rizik. Doporučujeme začít s přípravou změny co možná nejdříve,“ říká Roman Šubrt, vedoucí produktového marketingu IT/GSM DATART.
Jak zůstat v bezpečí
Některé starší počítače bohužel přechod na Windows 11 nezvládnou. Důvodem je chybějící bezpečnostní čip, bez kterého se nový systém neobejde. Do notebooků není možné tento čip dodatečně nainstalovat. Pokud ho váš notebook nemá, upgrade nebude možný a v zájmu bezpečnosti bude nejlepší pořídit si nové zařízení.
„Pokud váš počítač umožňuje upgrade na Windows 11, doporučujeme neotálet. Nový systém přináší vyšší úroveň zabezpečení, modernější prostředí a lepší výkon. Instalace je jednoduchá a dokážete ji provést i bez odborné pomoci,“ upřesňuje Roman Šubrt.
Půjde váš počítač upgradovat na Windows 11?
To si můžete snadno ověřit pomocí nástroje dostupného na oficiálním webu Microsoftu. Stačí si stáhnout aplikaci PC Health Check, která během několika sekund prověří, zda váš hardware splňuje požadavky nového systému. Pokud ano, můžete přejít. Pokud ne, je čas zvážit nákup nového zařízení.
Windows 11 oficiálně nefungují na každém hardwaru. Foto: Unsplash
Kdy to bez nového počítače nepůjde
„Investice do moderního zařízení se vám vrátí nejen v podobě vyšší bezpečnosti, ale i rychlejšího a pohodlnějšího používání. Nové počítače jsou navíc energeticky úspornější, tišší a často i lehčí a kompaktnější než starší modely,“ říká Roman Šubrt.
Výběr nového počítače nemusí být složitý. Záleží především na tom, k čemu zařízení používáte. Pokud patříte mezi běžné uživatele, kteří prohlížejí internet, sledují filmy, pracují s dokumenty nebo si občas zahrají méně náročnou hru, nemusíte investovat do drahého herního stroje.
„Pro běžného uživatele doporučujeme počítač s procesorem Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5, alespoň 8 GB operační paměti a SSD diskem o kapacitě minimálně 512 GB. Taková konfigurace zajistí plynulý chod systému, rychlé spouštění aplikací a dostatek prostoru pro běžné soubory,“ vysvětluje Roman Šubrt.
Pokud často pracujete s více aplikacemi najednou, upravujete fotografie nebo videa, vyplatí se zvážit 16 GB paměti RAM. Naopak pokud hledáte zařízení hlavně na cesty, zaměřte se na nízkou hmotnost, dlouhou výdrž baterie a kvalitní displej.
Zdroj: TZ Datart