Pokud začneme ochlazovat Zemi, nebudeme už moci nikdy přestat, varují vědci

Vypouštění aerosolů do ovzduší ve snaze změnit klima na planetě se jeví jako zajímavý nápad řešící problémy s globálním oteplováním. Podle nové studie to však má háček: Pokud s geoengineeringem začneme a poté náhle přestaneme, bude to mít horší dopady na klima, než by mělo samotné oteplování. 

Globální oteplování je problém, který nedá spát vědcům z celého světa. Někteří věří, že vypouštění aerosolů z letadel ve velkých výškách by mohlo pomoci Zemi ochladit. Vrstva částic rozptýlená v plynu by mohla posloužit jako částečné zrcadlo a odrážet část slunečního záření zpět do vesmíru. Nová studie publikovaná v časopise Nature Ecology & Evolution poukazuje na výsledky výzkumu, který za pomoci složitých modelů simuloval scénář, kdy by lidstvo pro ochlazení planety využívalo metody rozprašování aerosolů po 50 let v kuse a poté náhle přestalo.

Obrázek: Pokud začneme ochlazovat Zemi, nebudeme už moci nikdy přestat, varují vědci

Aerosol je směs malých pevných nebo kapalných částic v plynu. Mezi přírodní aerosoly můžeme zařadit např. mlhu či dým. Při velkých požárech či sopečném výbuchu může kvůli vrstvě částic v atmosféře dojít k výrazným změnám podnebí planety.

Rychlá smrt pro mnohé rostliny i živočichy

Pro Zemi by takový krok znamenal extrémně rychlé zahřátí, které by živočišným druhům neposkytlo dostatek času pro přesun do vhodnějšího prostředí. Následný úhyn mnoha druhů rostlin a živočichů by byl 2 – 4x horší, než kdyby docházelo „pouze“ ke globálnímu oteplování jako takovému.

Problémem je také fakt, že bychom se mohli odklonit od řešení příčiny oteplování a řešili bychom pouze následky. Skleníkové plyny bychom tak společně s aerosoly vypouštěli dále a koncentrace by i nadále rostla. Po ukončení aerosolového ochlazování bychom tak zjistili, že je problém ještě větší a pouze jsme jej posunuli v čase. Ačkoliv je to nepravděpodobné, studie se zabývá scénářem, kdy bychom přestali náhle aerosol do atmosféry vypouštět.

Geoengineering – hra na boha s nepředvídatelnými následky

Nárůst teplot by způsobil pohromu pro deštné lesy a napomohl vznikům požárů. Některé již tak suché části Země by poznaly absolutní sucho, což by pro takovou subsaharskou Afriku znamenalo obrovské problémy.

Obrázek: Pokud začneme ochlazovat Zemi, nebudeme už moci nikdy přestat, varují vědci

Geoengineering je mnohými obhajován jakožto metoda, která by lidstvu mohla zařídit více času na řešení problému se skleníkovými plyny a globálním oteplováním. Zároveň s sebou nese mnohá rizika, z nichž o mnohých stále ještě ani nevíme.

Zdroj: Verge

13 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiři

Proč to řešit? V roce 2021 má přijít na 30 let malá doba ledová.

Tomáš

To jsou nápady teda. To jejich nanokovovoprachové zrcadlo v ovzduší je určitě moc zdravé. A navíc na odvrácené straně zeměkoule nebude planeta chladnout, ale bude pěkně držet teplíčko v atmosféře.

jena

Ja si myslim ze jsou to cely jenom keci a hlevne na problematice globalniho oteplovani se zivy spousta budisknicemu..Je znamo ze CO2 se zivy rostliny ( hlavne stromy ) a co proto delame !! Kacime ostosest.Co takhle pomoct prirode ve snizovani CO2 na premenu na kyslik a nevymejslet picoviny

Thovt

Příroda už to dávno vyřešila, výmyšlí se jen hovadiny. Stromy dokaží ochlazovat zadržovat vodu v krajině. Nikdo nedokaže nic lepšího vymyslet než co vytvořila příroda, přirodní výběr stovky milonu let vytvořil takové stromy aby byli užitečné pro dané prostředí. Čím více se optimalizuje výkonu tím rychleji končí životnost. Vše se… Číst více »

tomas

no a nebylo by treba reseni — vyrabet elektrinu z tepla?–

Mojmír Hájek

Navrhuji vybudovat řízenou atomovou sopku, která by čas od času vybuchla a vyhodila do atmosféry velké množství prachu a kamení, které by snížilo sluneční záření, aby se tímto způsobem zastavilo oteplování planety Země.

martin

a já bych tou atomovou sopkou nechal vybuchnout všechny naše politiky. to je můj soukromý názor

Billy

Geoengineering uz je v plnem proudu. Podivejte se na oblohu. Ty cary co vidite nejsou contrails ale chemtrails.

Kemtrejls

Přesně 😀 Napište si do Googlu chemtrails nebo HAARP, tohle už se dávno děje. Jenom se o tom nesmí mluvit. Už roky nás z vrchu sprejují a mění počasí dle svého gusta.

Kasam

Zase nesmyslné strašení ekoteroristů, kteří si nepřejí změnu.Chtějí dále dokazovat . že se otepluje – přičemž se ochlazuje a chtějí dostávat vědecké granty, jezdit na nesmyslné konference po světě, chtšjí dotovanou energii z nesmyslných zdrojů.O PENÍZE jde až v první řadě.

Kuba

Pořad nestíhám se divit absurdním nápadům vědců. Řešeni je mnohem mnohem jednoduché než se zda: 1) Podívejte se kolem do obchodních center z nábytkem, tich je po celém světě stá tisíce ve kterých prodávají nábytek z pralesu, koupi podpoříte další káceni pralesu. Obnova pralesu se NEVEDE. Je zapotřebí zakázat a… Číst více »

andy

Nic nového,stačí sledovat pozorně oblohu,stovky letadel téměř denně,obloha už ani není modrá,ale stríbrnomodrá,slunce,kdysi žlutá koule,dnes bílostříbrná,do které se ani nelze podívat.A slunce,kdo pamatuje,už ani neopaluje,dříve stačila půl hodinka na slunci a byli jste spálení,každý rok psali noviny,kolik lidí utrpělo ůžeh,to dnes není,celý den na slunci jsem a výsledek,nic.na konci léta… Číst více »

mosoj@seznam.cz

Máš naprostou pravdu. Stejné poznatky mám i já ze svých toulek přírodou.

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu