V pondělí smlouvu podepsal viceprezident USA Mike Pence a polský premiér Mateusz Morawiecki. Podepisování proběhlo ve Varšavě, kam Pence dorazil mimo jiné také kvůli vzpomínkové události zaměřené na 2. světovou válku.
Původně měl do Polska dorazit přímo Donald Trump, ten však účast zrušil vlivem obav ze škod, které může napáchat hurikán Dorian.
„Vůdci obou zemí se shodli na tom, že vývoj 5G sítí přinese ekonomické benefity i bezpečnostní rizika; hodlají proto úzce spolupracovat na další implementaci Pražských protokolů, uzavřených na začátku května v České republice. Ty mají zajistit ochranu kritické infrastruktury proti útočníkům,“ popsal mluvčí Bílého domu po setkání Mikea Pence s polským prezidentem Adrzejem Dudou.
V polsku jsme desítky let, brání se Huawei
Ačkoliv společná deklarace obou zemí nezmiňuje Huawei, pečlivý výběr softwarových dodavatelů řešení je zde zdůrazněn, stejně jako transparentní vlastnická struktura, případná politická závislost na státě nebo etické podnikové chování.
Podpis dohody lze vnímat také jako příklon Polska ke Spojeným státům, což potvrzuje jeho prozápadní tendence z minulých týdnů.
Podle Michala Víta z institutu Europeum postup Polska odpovídá jeho dlouhodobému přístupu k zahraniční politice. „Není překvapením, že Polsko plní roli hlavního spojence USA ve střední a východní Evropě,“ řekl serveru ZDNet. Podle něj není Čína strategickou alternativou pro střední a východní Evropu, a to i přes možné krátkodobé finanční zisky. Nejpřátelštější zemí vůči Číně v regionu je tak zřejmě Maďarsko pod vládou Viktora Orbána.
Huawei Kirin 990: Umělá inteligence, 10 miliard tranzistorů a 5G
Huawei v prohlášení odsoudilo politizaci technologie 5G s tím, že Polsku firma poskytovala technologie po desetiletí.
V lednu provedla polská policie razii v kancelářích společnosti ve Varšavě a zadržela jednoho čínského občana, který byl v té době obchodním manažerem Huawei v zemi.
Smlouvu lze vnímat v kontextu vyostřující se celní války mezi Čínou a USA. A nepochybně tak také bude brána
Zdroj: ZDNet