První závodní dron od DJI: Předežene na závodním okruhu Nissan GT-R Nismo?

Civilní a profesionální drony už DJI nestačí, nově přichází s dronem závodním. Čím vynikají závodní drony, jak se od běžných dronů liší a kdo vyhrál závod na závodním okruhu?

Při příležitosti uvedení dlouho očekávaného závodního dronu od společnosti DJI zorganizovala společnost DronPro závod dronu se sportovním vozem Nissan GT-R Nismo. Exkluzivní snímky ukazují průběh závodu a podobu závodního dronu. Jak nový dron vidí Michal Vigh – odborník na stavbu závodních dronů a na rozšířenou realitu?

Co je to závodní dron?

Závodní dron nebo FPV dron (od First-Person View, pohled z první osoby) je zvláštním druhem dronu, který má kameru nikoliv na spodku těla, ale naopak navrchu, aby viděl skvěle před sebe. Taková konstrukce je jako dělaná pro „létání s nohama na zemi“ pomocí FPV brýlí nebo pro droní závody mezi vícero piloty.

Obrázek: První závodní dron od DJI: Předežene na závodním okruhu Nissan GT-R Nismo?

Létaní s brýlemi na hlavě umožňuje pilotům rychle a přesněji reagovat. Foto: DronPro

Závodní dron od DJI i pro nekutily

Na trhu aktuálně existuje řada závodních dronů, spoustu dronařů si je ale raději vyrábí svépomocí. Společnost DJI, která vyrábí nejpopulárnější drony na světě, ještě žádný svůj FPV dron dosud nepředstavila. Jelikož jsou modely dronů DJI lídrem na trhu, veřejnost dlouho čekala na avizovaný závodní dron z její stáje, který doplní kompletní plejádu dronů pro začátečníky, pokročilé, profíky a pracovníky v zemědělství a průmyslu.

Kdo je rychlejší, automobil, nebo dron? Vlevo model DJI FPV, vpravo kutilská verze závodního dronu. Foto: DronPro

Novinka má ambici převrátit celou kategorii FPV dronů na ruby a rozšířit ji mezi širokou veřejnost díky chytrým asistenčním pomocníkům a hlavně schopnosti vznášet se na místě, i když nedržíte ruku na kniplu a „nepřidáváte plyn“. „DJI má s novou řadou DJI FPV šanci udělat z FPV dronů masovku podobně, jako se jí to v minulosti povedlo s malými skládacími kvadrokoptérami, které aktuálně patří k nejpopulárnějším modelům mezi hobby piloty,“ předpovídá úspěch novinky Alex Novotný z firmy DronPro.

Technické parametry dronu DJI FPV:

  • Rychlost až 150 km/h.
  • Kamera a 1/2,3” CMOS čipem, která natáčí až ve 4K při 60 fps, ve Full HD při 120 fps, takže můžete s dronem natáčet i slow motion záběry.
  • Nabízí pořádný 150stupňový rozhled, který znáte z akčních kamer typu GoPro.
  • Na jedno nabití vydrží ve vzduchu až 20 minut.
  • Dron se prodává v rámci DJI FPV Combo, kde najdete i virtuální FPV brýle pro pohled jako z kokpitu letadla, a další příslušenství.

Testování dronu DJI FPV na závodním polygonu

Pro otestování nového závodního dronu si česká firma DronPro na pomoc povolala odborníka na závodní drony a rozšířenou realitu Michala Vigha z Never landing story, který pro porovnání schopností a rychlosti dronu přinesl svůj DIY dron – podomácku sestavený závodní dron. Jaké byly jeho dojmy?

Obrázek: První závodní dron od DJI: Předežene na závodním okruhu Nissan GT-R Nismo?

Závodní okruh? Dron to má v tomto případě o něco snadnější. Foto: DronPro

“DJI FPV dron mě překvapil při vzletu tím, že se kamera přizpůsobovala naklonění dronu a jeho rychlosti. Během chvilky jsem si na to zvykl. Chtělo by to nastavit fixní úhel kamery a nastavení určitého úhlu podle potřeby, aby se pilot lépe orientoval, jak rychle a jak vysoko aktuálně letí. Pozitivně mě překvapil tzv. HOME POINT marker H. U podomácku sestaveného dronu totiž není jednoduché se v určitých terénech (např. v lese) zorientovat, a ve vyšších rychlostech se vám tak dron může ztratit a vy už ho nemusíte najít. S DJI FPV toto nehrozí, protože HOME POINT, tedy označení místa vzletu, je viditelný v přímém přenosu. DJI FPV má také tu výhodu, že se dá přepnout do NORMAL módu i během letu, a dron tak přebírá částečnou kontrolu nad řízením. V případě nejistoty tak pilot prostě přepne do NORMAL módu a dron začne levitovat a čeká na povel. U DIY FPV dronu jde dron k zemi, jakmile pustím řízení. Výdrž baterie mě překvapila – v FPV módu můžete létat kolem 10 minut, u DIY FPV se běžně pohybujeme jen kolem 5 minut,” shrnuje své první dojmy Michal.

“Dalším plusem DJI FPV je fakt, že na něj není potřeba montovat další kameru, jako je typicky GoPro nebo DJI Osmo Action – DJI FPV má integrovanou 4K kameru, a dokonce je možné zapnout CINELIKE D mód pro lepší možnosti postprodukce. Před západem slunce si dron uchovává perfektní viditelnost videa, ale už nastupuje silný šum. Oproti první generaci DJI FPV SYSTEM (řídicí jednotka s FPV kamerou, kterou můžete namontovat na téměř jakýkoliv dron, který ji unese, a proměnit ho tak v dron závodní) je ovladač na DJI FPV velmi ergonomický a kompaktní,” vyjmenovává výhody Michal.

“Jedinou nevýhodu vidím v tom, že jakmile by se při nehodě zničilo rameno dronu DJI FPV, je potřeba ho poslat na servis do DJI – svépomocí ho neopravíte. U DIY FPV si za 300 Kč rameno vyměníte jednoduše a rychle sami, stejně jako další součástky.”

Úvodní fotografie: DronPro

Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?