Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) a výrobce letecké techniky Boeing odkládají návrat dvou astronautů z kosmické lodi Starliner. Tvrdí, že ještě musejí provést další testy navigačních trysek, dokud je raketa „zakotvená“ u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) s tím, že v případě nouze se vrátí tou samou lodí na Zemi. Nejmenovaný vysloužilý astronaut těmto vyjádřením nevěří.
Z osmi dní se stal více než měsíc a půl. Barry „Butch“ Wilmore a Sunita „Suni“ Williamsová, první astronauti kosmické lodě Starliner, zůstali na ISS o něco déle, než mohli čekat. Otázkou však zůstává, proč se vlastně nemohou vrátit domů.
Vedení NASA i Boeingu tvrdí, že jsou zapotřebí další z řady testů a analýz navigačních trysek, k nimž však nedojde dříve než v prvním srpnovém týdnu. Astronauti by se podle zástupců NASA a Boeingu mohli v případě nouze Starlinerem na Zemi vrátit.
Měsíc a půl je dlouhá doba, původní plán byl 8 dní. Proč tedy NASA nevzala dvojici astronautů zpět na Zemi, když je podle agentury Starliner bezpečný? Nejmenovaný vysloužilý astronaut o tom hovořil se serverem The Atlantic. Vyjádřením NASA ani Boeingu nevěří.
Kdyby totiž byl Starliner opravdu bezpečný, tak by už na ISS dávno nebyli, zastává názor astronaut. „Samozřejmě, že se necítí (NASA) příliš příjemně při představě umístit je do problémové lodi,“ upozornil zmíněný zdroj. „Právě teď je to příliš riskantní.“
Boeing v krizi
Pak je tu samozřejmě otázka, proč neodveze astronauty Crew Dragon společnosti SpaceX. Podle bývalého astronauta však nechce být NASA na Elonu Muskovi závislá a Starliner měl být odpovědí na Muskovy úspěchy. Spolupráce s ním je navíc pro agenturu bolehlavem.
Musk je sám o sobě kontroverzní personou. Je znám nevhodným chováním k zaměstnancům a k ženám. Jeho excentrické vystupování v běžném životě i na sociálních sítích je přinejmenším kontroverzní.
Nemluvě o údajném užívání drog a zraněných zaměstnancích SpaceX, kteří pracují pod obrovským tlakem. Na pověsti každopádně utrpěl i Boeing. Kromě problémů se Starlinerem totiž společnosti uškodily otázky kolem kvality vyráběných komerčních letadel.
V poslední době došlo k několika bezpečnostním incidentům během letů, například k uvolnění dveří za letu. Samotný Starliner ještě před startem zaznamenal únik helia. K tomu došlo podruhé i při připojení k ISS. Astronautům tedy nezbývá než čekat. Zásob má ISS dostatek na další 4 měsíce a rozhodně není co uspěchat. Poslední testy trysek však ukazují, že by mohlo k návratu skutečně dojít již začátkem srpna. NASA v posledním příspěvku na svém blogu zveřejnila informaci, že pozemní tým finalizuje přípravy na návrat Starlineru zpět na Zemi a poslední test trysek byl úspěšný.
Zdroje: The Atlantic, Futurism