Chybějící funkce při posílání zpráv mezi iOS a Androidem způsobovala, že uživatelé naráželi na problémy s emoji reakcemi – například když někdo reagoval pomocí emoji 🤮, na druhé straně se zobrazilo pouze textové „this sucks“. Nyní už mohou všichni používat emoji reakce bez ohledu na to, jaký telefon používají.
Apple v iOS 18 přidal možnost použít jakékoliv emoji jako tzv. „Tapback“ reakci v aplikaci Messages. Jde o ten typ reakce, kdy se po podržení prstu na vybrané zprávě zobrazí nabídka smajlíků, ze které si můžete vybrat ten nejvhodnější. Testy napříč různými telefony potvrdily, že pokud zpráva využívá protokol RCS, lze nyní oblíbené emoji reakce jak přijímat, tak odesílat. Funkčnost byla potvrzena na iPhonech s iOS 18.1 i betaverzí iOS 18.2. Oba ekosystémy jsou si tak zase o něco blíž.
RCS (Rich Communication Services) je protokolem pro zasílání zpráv. Představit si ho můžete jako takový WhatsApp, který má dnes automaticky každý Android telefon a částečně již i iPhone předinstalovaný. Nabízí pokročilé funkce jako indikátor psaní, potvrzení o přečtení, přenos přes Wi-Fi/mobilní data a sdílení souborů ve vysoké kvalitě. Výhodou je, že se aktivuje automaticky (resp. měl by se aktivovat), pokud ho podporují oba účastníci konverzace. Nemusí být navíc použitý pouze na mobilním telefonu, ale podporují ho i desktopové aplikace apod.
Apple zatím podporuje pouze základní funkce. Co se změnilo?
Zajímavé je, že v iOS 18 Apple deklaruje podporu pouze pro základní verzi RCS. Emoji reakce však vyžadují RCS verzi 2.7, nikoliv základní RCS Universal Profile. Buď tedy Apple tiše aktualizoval podporovaný protokol, nebo změnu provedl sám Google. Druhá možnost se jeví jako pravděpodobnější, a to zejména proto, že RCS 2.7 by měl umožňovat i editaci odeslaných zpráv – což zatím na iPhonu nefunguje.
I přes několik vylepšení není komunikace mezi iOS a Androidem pomocí RCS bezproblémová. Uživatelé i nadále reportují občasné přepínání zpráv zpět na SMS. Apple navíc stále preferuje svůj iMessage a snaží se některé funkce záměrně neintegrovat.
Pomohl tlak ze strany EU
K adopci RCS protokolu ze strany Applu nedošlo příliš dobrovolně. Za vším stojí tlak Evropské unie. To vysvětluje i velmi zdrženlivou komunikaci ze strany Applu. Od uvedení iOS 18 se každopádně kvalita komunikace mezi oběma platformami výrazně zlepšila, i když svět zůstává rozdělený mezi zelené a modré bubliny. Apple tak svým uživatelům jasně ukazuje, že druhá strana jim napsala z Android zařízení.