Byl na Marsu život? Otázka, kterou si vědci kladou dlouhá desetiletí. Nyní je lidstvo velmi blízko k získání odpovědi na tuto otázku. Rover Perseverance objevil na povrchu planety organické sloučeniny. Co to znamená?
Vozítko Perseverance objevilo na dně kráteru Jezero stopy organických molekul, tedy takových chemických látek, z nichž se skládá život na Zemi. Na základě dosavadních měření, která rover provedl, nelze určit, zda organické molekuly pocházejí z dávného života, nebo z geologických procesů.
Organické látky jsou základem života
„I geologicky vzniklé organické látky mohou být důkazem o obyvatelnosti Marsu v minulosti, protože život na Zemi pravděpodobně vznikl právě z takovýchto přirozeně se vyskytujících organických molekul,“ říká Amy Williamsová, astrobioložka z Floridské univerzity a jedna z dlouhodobých plánovačů mise Perseverance.
„Organické látky tvoří život, jak ho známe,“ řekla Williamsová. „Pozorování organického uhlíku na Marsu nám umožňuje pochopit, zda se na planetě v minulosti vyskytovaly stavební kameny života, a to optikou toho, jak se život vyvíjel na Zemi.“
Rover Perseverance odebral několik vzorků hornin, které jsou určeny k návratu na Zemi v rámci mise Mars Sample Return. Některé z těchto vzorků obsahují horniny pozměněné vodou a vědci se domnívají, že na vodnatém Marsu mohl před miliardami let existovat život. Sofistikovanější testy na Zemi by mohly ověřit přítomnost organických molekul a určit, zda vzorky hornin ukrývají přesvědčivé důkazy o dřívějším životě na Marsu.
Organické molekuly našlo i vozítko Curiosity
V článku publikovaném 23. listopadu v časopise Science, který vedla Eva Schellerová z Kalifornského technologického institutu, se Williamsová a ostatní členové týmu Perseverance podělili o výsledky analýzy organických molekul odebraných na několika místech na dně kráteru. Vozítko rovněž detekovalo několik druhů minerálních solí, které vznikly interakcí vody s horninami v kráteru.
Perseverance pod vedením Laboratoře tryskového pohonu (JPL) NASA studuje kráter Jezero, protože se v něm kdysi nacházela velká říční delta, která se vlévala do dávného jezera. Díky této vodnaté minulosti je kráter slibným místem pro identifikaci jakýchkoli známek života z doby před miliardami let.
Není to poprvé, co byly na Marsu zjištěny organické molekuly. Vozítko Curiosity, které už přes 10 let brázdí povrch Marsu, našlo v roce 2015 organický uhlík na jiném místě planety. Nyní, když sonda Perseverance zaznamenala podobné signatury ve zcela jiném geologickém kontextu, přibývají důkazy, že organický uhlík je na rudé planetě všudypřítomný, i když v nízkém množství.
Na potvrzení si počkáme do roku 2033
Na skutečné potvrzení života na Marsu si budeme muset počkat. Bez detailního zkoumání vzorků v pokročilých laboratořích na Zemi je potvrzení přítomnosti života na Marsu složité. NASA a ESA už mají vymyšlený detailní plán, který shrnuli ve strhujícím videu. Stát se tak má v roce 2033.
Zdroj: NASA
Dotaz na rádio Jerevan: Je na Marsu možný život?
Odpověď: Taky ne.