Klimatické vědce v posledním více než roce děsily vysoké teploty v Atlantickém oceánu, které dosahovaly rekordních hodnot stejně jako na souši. Jenomže před několika měsíci se tento trend nečekaně obrátil a nikdo neví proč. Klimatický jev La Niña by se totiž měl začít projevovat až na podzim.
Více než rok dosahovaly vody Atlantiku nevídaných maxim. Letos v červnu tam byly teploty o 1 až 3 stupně Celsia nad průměrem. V některých částech oceánu dokonce klimatologové naměřili o 5 stupňů vyšší teploty, než je obvyklé.
Nešlo o ojedinělá měření, Atlantik zaznamenává překvapivě vysoké teploty od loňského března. Letošní rok se podle klimatologů umístil na čtvrtém místě v teplotních rekordech globálních oceánů.

Atlantik se z neznámých důvodů ochlazuje. Zdroj: Pixabay
Světové oceány se ohřívají v důsledku lidského spalování fosilních paliv a globálního oteplování. Pod kotlem ještě přitopil klimatický jev El Niño, který dosáhl svého vrcholu během jara, ale počasí ovlivňoval také v letních měsících.
Povrchové teploty v Atlantiku nicméně začaly směřovat k neutrálním hodnotám, což nasvěcovalo mezifázi a příchodu ochlazujícího protějšku La Niña. Ten by se měl podle meteorologů začít projevovat během podzimu.
Klimatology však podle serveru Gizmodo mate nečekaný pokles teplot v Atlantickém oceánu z posledních měsíců. Potvrdil to i americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), který teplotní anomálii pozoruje už od května.
Pocítíme to všichni
Vědci mluví o rekordně klesajících teplotách v regionu a může to podle nich výrazně ovlivnit počasí na podzim a v zimě. „Prošli jsme seznam možných mechanismů a nic jsme nenašli,“ tápe ve tmě Frans Philip Tuchen z University Miami.
Příchod La Niña se očekává mezi zářím a listopadem. Na základě pozorovaného skokového překlopení teplot v Atlantiku se však zdá, že letos přichází dříve, než je obvyklé, což vzbuzuje obavy o životní prostředí, napsal web Unilad.

Vědci se obávají vychýlení jižní oscilace z rovnováhy. Zdroj: Pixabay
Jižní oscilace – tedy překlápějící se jevy El Niño a La Niña – významně ovlivňuje globální počasí a její vychýlení z rovnováhy by mohlo vést k ještě extrémnějším projevům počasí. Už klimatický jev El Niño byl silnější než obvykle.
La Niña do Evropy přinese více srážek, bouřek a zvýší rizika krupobití a záplav. Celkově s sebou přináší zvýšená rizika extrémních povětrnostních jevů s potenciálem poškodit infrastrukturu a úrodu zemědělců. Jeho vliv je samozřejmě nerovnoměrný.
Zdroje: Gizmodo, Unilad, Climate.gov