Pozor na nevyžádané zprávy v aplikaci Signal: Podvodníci se vydávají za staré známé

Ahoj, nevím odkud se známe, ale našla jsem tě v adresáři,“ zní začátek zprávy, která přišla tisícům uživatelů z České republiky. Profily dívek lákají na erotickou seznamku. Na podobné zprávy si však dejte pozor – mohou vás vyjít draho.

Na první pohled nevinná zpráva přišla velké části českých uživatelů aplikace Signal. Profily dívek v ní lákají své „staré známé“ na profil na seznamce. Spam zde naštěstí nepatří mezi nejpromyšlenější, a i zde si lze všimnout vzorce, který je u spamu a nejrůznějších phishingových podvodů běžný.

  1. Uživatele oslovuje neznámé číslo a tvrdí, že je našlo v adresáři.
  2. Zpráva je většinou stejná pro všechny příjemce, není personalizovaná a uživatele neoslovuje jménem.
  3. Mění se jen jména a fotografie dívek.
  4. Součástí zprávy je odkaz na neznámou stránku (v tomto případě seznamku), na kterou se zpráva snaží příjemce nalákat.
  5. Na stránce je uživatel lákán na registraci a zadání platebních údajů. Jakmile svou kartu podvodníkům dá, je chycen v pasti.

Celé znění nevyžádané zprávy:
„Ahoj, nevím odkud se známe, ale našla jsem tě v adresáři :-). Lockdown mi leze na hlavu, pojď se poznat. Fotky a popis o mě je tady na seznamce, mrkni tam a napiš mi tam, píšu radši na PC, tohle je služebák 🙂 http://date7.xurls.cz NICK: Kengi, 22 (Prachatice)“

Zprávy prostřednictvím aplikace Signal chodí z různých českých čísel. Od stejných stránek navíc chodily již dříve např. na WhatsAppu i prostřednictvím e-mailů a SMS. Podobně, jako v případě jiných podvodů a pochybných spamů, i zde platí, že na odkaz není dobré klikat a na zprávu odpovídat. Pokud vám spam přišel, můžete ho nahlásit na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Jednání firmy CB Media Ltd., která má podle webových stránek své sídlo ve Velké Británii, řeší v českých diskuzích i prostřednictvím poradny společnosti dTest řada obětí, podobně jako čtenář zmíněný níže. V Česku jsou webové domény podle zjištění redakce inSmart.cz navázány na německého občana vystupujícího pod jménem Irenej Karasek, který má na sebe zaregistrované desítky webů s erotickou tématikou.

Pod provozovatele patří desítky dalších portálů, jako je dateplus.cz, zralalaska.cz, erotickykontakt.cz, mujotrok.cz a řada dalších. Weby jsou často naprosto identického vzhledu a odlišuje je jen název domény. I zde může jít o běžně používanou techniku podvodníků a provozovatelů služeb na hraně zákona, kteří domény rádi střídají mj. z důvodu negativních recenzí na internetu.

Obrázek: Pozor na nevyžádané zprávy v aplikaci Signal: Podvodníci se vydávají za staré známé

Svůdná dívka na druhé straně nečeká. Většinou jde o automatizované boty a falešné profily. Foto: Freepik

Kartu nezadávejte: Pochybné seznamky z vás vytáhnou tisíce

Na to, že něco není v pořádku upozorňuje už samotný způsob oslovení nových uživatelů. Spam a nevyžádané zprávy nejsou seriózním prostředkem. A co z podobného náboru uživatelů seznamka ve výsledku má? Určité procento uživatelů se, podobně jako u spamu, nechá nalákat. Seznamka slibuje rychlé seznámení a intimní vztahy na pár kliknutí. To v době delší odluky od sociálních kontaktů pro mnohé nepochybně zní lákavě.

Uživatel až při registraci zjistí, že za službu je třeba zaplatit. V dané chvíli jde rozum stranou, návštěvník vidí jen krásné dívky a příslib rychlého seznámení, jak dokazuje příběh, o který se podělil jeden z našich čtenářů.

Na erotickou seznamku jsem se registroval a musím se s vámi podělit o svou zkušenost. Byl jsem sám a řekl si, že tím nic nepokazím,“ zmínil ve zprávě redakci inSmart.cz svou zkušenost čtenář, který se podepsal jako Martin. „Zaregistroval jsem se, vyplnil údaje a byl překvapený, že musím zaplatit celkem vysokou částku. V daný moment jsem příliš nepřemýšlel a zadal platební údaje v podobě svojí karty. Služba se ale ukázala jako jeden velký podvod. Spousta obrázků a profilů, které se jen tváří, že jsou pravé. Některé reagují ve stylu robotů, jiné vůbec. Ve skutečnosti na seznamce bylo jen několik zoufalců jako já. Jenže když jsem se rozhodl profil zrušit, narazil jsem na problém.“

Obrázek: Pozor na nevyžádané zprávy v aplikaci Signal: Podvodníci se vydávají za staré známé

Platební kartu nezadávejte nikam, kde máte sebemenší pochynosti o důvěryhodnosti druhé strany. Foto: Pixabay

 

„V podmínkách služby jsou zmíněny nejrůznější pokuty a uživatel je od zrušení účtu odrazován. Já se bál, jak to vše dopadne a zda nebudu muset platit tisíce za zrušení účtu. Poradil jsem se s bankou a nechal na vyžádání přes e-mail profil zrušit. I tak si ale platbu nechali. Firma je navíc ze zahraničí, takže komunikace s nimi prakticky nefunguje. Ze seznámení nic nebylo a stálo mě to spoustu peněz. Zbytečná a drahá lekce. Lépe v tomto směru funguje i obyčejný Tinder.

Podvodníci volají z čísel českých bank a kradou z účtů statisíce: Jak poznat nebezpečný vishingový podvod?

Opatrnost se vyplácí

Jak vyplývá z textu výše, za vším je snaha podobných seznamek vydělat. Dejte si proto pozor, kam se registruje a na co klikáte. Pokud vám přijde podobná zpráva, zadejte její znění, nebo alespoň adresu stránky do vyhledávače a podívejte se, co oní říkají ostatní. Rychle pak zjistíte, zda jde o podvod a co očekávat.

Zdroj: inSmart.cz

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kotas

Za blbost se platí !

Hlava je na přemýšlení, není jen na čepici !

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?