Extrémní povodně představují vážné riziko pro mnoho oblastí České republiky. Jak ale zjistit, zda patříte mezi ohrožené oblasti? Jedním z užitečných nástrojů je interaktivní online povodňová mapa, která ukazuje, jak by mohly vypadat záplavy při pětileté, dvacetileté nebo stoleté vodě.
Tyto používané termíny vyjadřují statistickou pravděpodobnost výskytu povodně určité intenzity. Pětiletá voda je povodeň, která má pravděpodobnost výskytu jednou za pět let, tedy 20% šanci v kterémkoli roce. Dvacetiletá voda má 5% roční pravděpodobnost a stoletá voda se objeví s 1% obdobím. Neznamená to však, že stoletá voda přijde přesně jednou za sto let; může se vyskytnout i vícekrát v krátkém časovém období.

Jak bude vypadat 5letá či 20letá voda? Online mapa to přehledně ukáže. Stačí si aktivovat příslušné vrstvy z menu v pravém rohu. Foto: Redakce inSmart.cz
Interaktivní mapa povodňových rizik
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka ve spolupráci s dalšími institucemi vytvořil detailní mapy záplavových území. Tyto mapy pomáhají veřejnosti i odborníkům lépe porozumět rizikům spojeným s povodněmi. V době zvýšeného nebezpečí nebo při aktuálních povodních však mohou být oficiální webové stránky přetížené.
Alternativou je webová platforma pzmk.cz od společnosti Ceskazeme.cz, která nabízí přehlednou interaktivní mapu povodňových rizik. Na této mapě si můžete přiblížit libovolné místo v republice a aktivovat vrstvy zobrazující pětiletou, dvacetiletou a stoletou vodu.
Jak mapa funguje?
Mapa využívá jako podklad základní mapu České republiky nebo letecké snímky z posledních let. Po výběru konkrétní oblasti lze v pravém horním rohu aktivovat jednotlivé vrstvy záplavových území. Ohrožené oblasti jsou zobrazeny ve světle modrých až červených odstínech, což umožňuje rychle identifikovat místa s nejvyšším rizikem záplav.

Mapy jsou přístupné zdarma přímo v prohlížeči. Stačí aktivovat vrstvy v pravém horním rohu okna. Foto: Redakce inSmart.cz
Silné a vytrvalé deště mohou vést k rychlým vzestupům hladin řek a potoků. Překročení třetích stupňů povodňové aktivity může způsobit rozsáhlé škody na majetku a infrastruktuře. Vědět, které oblasti mohou být zasaženy, je proto zásadní pro přípravu a ochranu obyvatelstva.
Například pokud žijete poblíž řeky nebo potoka, můžete pomocí mapy zjistit, jaké je riziko záplav při různých úrovních povodní. To vám umožní udělat preventivní opatření, jako je zajištění cenných věcí, příprava na evakuaci nebo instalace protipovodňových bariér a pytlů.
Pokud poblíž toku nežijete, ale v minulosti např. došlo k zaplavení vašeho domu bahnem z polí apod., oceníte náš tip z článku Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít. Mapa v našem dřívějším článku totiž dokáže zobrazit tzv. odtokové linie z krajiny.
I nadále doporučujeme sledovat informace od ČHMÚ, záchranných složek a vašich lokálních zastupitelů.