Rána pro NFT trh: Uživatelé tržiště OpenSea přišli o NFT tokeny za desítky milionů

NFT tržiště OpenSea vyšetřuje phishingový útok, kvůli kterému více než dvě desítky jeho uživatelů přišly o přístup k některým ze svých nejcennějších digitálních tokenů. V sobotu pozdě večer zachvátila uživatele platformy panika, když někdo ukradl stovky NFT.

Podle tabulky sestavené bezpečnostní službou Blockchain PeckShield se útočník během několika hodin zaměřil na 32 účtů a získal 254 tokenů. Mezi ukradenými NFT jsou tokeny z kolekcí Bored Ape Yacht Club a Azuki. Jeden z odhadů Molly Whiteové, tvůrkyně blogu Web3 is Going Great, odhaduje cenu tokenů na 641 ETH, tedy kolem 37 milionů Kč.

Obrázek: Rána pro NFT trh: Uživatelé tržiště OpenSea přišli o NFT tokeny za desítky milionů

NFT tokeny jsou transparentním označením vlastnictví digitální položky. Nemusí jít jen o sběratelské obrázky, ale právě ty se nyní těší největší oblibě. Foto: Pixabay

37 milionů Kč během několika hodin

Podle společnosti OpenSea by nemělo jít o bezpečnostní chybu na straně samotné platformy. „Jsme přesvědčeni, že šlo o phishingový útok,“ uvedl Devin Finzer, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti OpenSea, v tweetu. „Nevíme, kde k phishingu došlo, ale na základě rozhovorů s 32 postiženými uživateli jsme byli schopni vyloučit řadu věcí.“ Nejčastěji zmiňovaným scénářem bylo zprvu kliknutí obětí na odkaz v podvodném e-mailu. Oběti to ale podle platformy popírají a nabízí se i jiné možnosti.

Útok podle uživatele Neso na Twitteru pravděpodobně využil jeden z aspektů protokolu Wyvern. Mnoho platforem Web3, včetně OpenSea, používá tento open-source standard jako základ svých kontraktů. Neso naznačuje, že osoby, na které byla phishingová kampaň zaměřena, mohly podepsat tzv. částečnou smlouvu, která útočníkovi umožnila převést NFT, aniž by ETH tokeny změnily majitele. V odkazu na toto vlákno Finzer uvedl, že jde o nejpravděpodobnější scénář.

I když toho o útoku stále mnoho nevíme, jasné je, že pro OpenSea nemohl přijít v horší dobu. V pátek společnost představila nové chytré kontrakty a požádala uživatele, aby provedli migraci svých aktiv. V poslední době se také stala předmětem kontroverze, nejprve počínaje zaměstnancem, který odstoupil kvůli využívání důvěrných informací k zisku na poklesu NFT, a poté nedávno kvůli výskytu falešných NFT, plagiátů a spamu na platformě.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
eM.

Reálná hodnota NFT je nula, takže žádná škoda. Pouze zrychlení nevyhnutelného.

Jahodovy Knedl

NFT je nejvetsi hovadina o jake jsem slysel.Koho to napadlo,chtit nehorazne penize za nic? Nekoho,komu se nechce delat rukama,potazmo vubec a je blby jak vagon blata.Co vic dodat.

Obrázek: Darth Vader dostal zpět svůj původní hlas. Díky umělé inteligenci
Darth Vader dostal zpět svůj původní hlas. Díky umělé inteligenci
Obrázek: Ochrání NASA Zemi? Sonda DART v úterý narazí do asteroidu a zkusí ho odklonit
Ochrání NASA Zemi? Sonda DART v úterý narazí do asteroidu a zkusí ho odklonit
Obrázek: Vidí, slyší a nakrmí i na dálku: Jaké je chytré krmítko pro mazlíčky od české značky Tesla?
80%
Vidí, slyší a nakrmí i na dálku: Jaké je chytré krmítko pro mazlíčky od české značky Tesla?
Obrázek: Týden inovací 2022: Co přinese mezinárodní konference a veletrh inovací?
Týden inovací 2022: Co přinese mezinárodní konference a veletrh inovací?
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?