Do Spojených států přišla s pouhými 300 dolary v kapse, uklízela záchody, aby zaplatila školu a nyní je jedním z šéfů řízení roveru Perseverance na povrchu Marsu. Kdo to je a jaký je její příběh?
Diana Trujillo se narodila v Kolumbii v roce 1980. Po rozvodu rodičů se rozhodla, že v 17 odejde do Spojených států. Na Floridu přišla s pouhými 300 dolary v kapse a nulovou znalostí angličtiny. Ve Státech začala pracovat jako uklízečka, aby zaplatila svá studia a později, v roce 2007, nastoupila do NASA. Zde pracovala mimo jiné jako vedoucí týmu, který měl za úkol navrhnout systém na odstranění prachu u vzorkovače roveru Curiosity.
Postupem času se vypracovala až na inženýra pozemních operací roveru Curiosity a šéfa testování marsovských vozítek zde na Zemi. Nyní je součástí týmu JPL, který vyrobil robotickou paži pro odebírání vzorků z povrchu Marsu. V roce 2014 byla zvolena do top 20 nejvlivnějších Latinos v technologickém průmyslu.
Diana Trujillo chtěla rodině dokázat, že může něčeho dosáhnout
Jednou z motivací, proč se rozhodla pro kariéru ve výzkumu vesmíru, byla, dle jejích slov, snaha ukázat – především té mužské části rodiny – že ženy mohou také něčeho dosáhnout.
Vzpomíná si, jak stála ve frontě na zapsání se do magisterského studia leteckého inženýrství na University of Florida a měla pocit, že tam nepatří, protože v ní nikdo nemluvil španělsky, nevypadal hispánsky a ani dívek v ní moc nebylo.
Během své kariéry v NASA tenhle pocit zažila ještě mnohokrát, protože byla jen jednou z mála Latinos, kteří ve vědě pracovali. Proto svou současnou pozici jako jednoho z šéfů řízení pozemních operací roveru Perseverance bere i jako reprezentaci svého původu.
Věří totiž, že když rodiny uvidí, že se ve vědě objevuje víc a víc Latinos, pomůže je to přesvědčit, aby poslaly své děti a především dívky, studovat vědu. Chce, aby se rodiny oprostily se od stereotypů, které práce mají zastávat muži, a které ženy.
Zdroj: CBS, Twitter @TweetujiciMilos
Super téma, slečna to asi neměla jednoduché. Tleskám.
AAAWWW to je tak dojemne 😀 protlacila se rasisticko xenofobni a kdo vi jak hnusnou amerikou a ted ridila let na Mars. A dokazala to proto, ze je kolumbijska zena!, ne proto, ze je chytrejsi nez vetsina lidi, kteri na takovou praci jednoduse nemaji predpoklady 😀 takhle hloupe napsany clanek…… Číst více »
Lindo, tak něco nestandardního napiš ty. Ráda si počtu. Kritizovat umí každý.
Samozrejme, pokud to neprebiju necim lepsim, tak nemam pravo nesouhlasit. Takove „fejsbukove“, muzes lajkovat, ale nesmis byt proti, jinak je zle. Ale jinak souhlasim, kritizovat umi kazdy, at uz vyjadri nazor kladny nebo negativni, protoze jak jiste vis, kritizovat muzes i tim, ze souhlasis. Pokud to nevis, tak uz to… Číst více »
Přínos pro ní i pro USA. Pozitivní přínos imigrace – do Ameriky vždy emigrovali především jen ti, co chtěli pracovat a něco dokázat. Pro mnoho svobodně smýšlejících lidí je Amerika jedinou naději.
Pro mnoho svobodně smýšlejících lidí je Amerika odstrašujícím příkladem, jak může zdegenerovat svoboda a demokracie ve státě, který býval vzorem pro (skoro) celý zbytek světa.
Kam se hrabe na Babiše!
Ten sem přišel uklízet hajzy a teď řídí všechny idioty v česku!!!
Další neomarxistická masáž o přínosu migrace. Kdyby to neřídila ona tak nějaká běloška by to také zvládla i když autor článku, který je alergický na bílou barvu si to nemyslí.