Problémem nejsou viry, ale uživatelé. Avast ukázal, na co si dát v kyberprostoru doopravdy pozor

Ve světě kyberbezpečnosti většinu aktuálních hrozeb představují sociální inženýrství a manipulace s lidmi, nikoli přímé exploitace systémů. Vyplývá to z nejnovější čtvrtletní zprávy Avast Threat Report, která analyzuje kybernetické hrozby v období od ledna do března 2024. Podle této zprávy tvoří podvody, phishing a malvertising až 90 % všech hrozeb na mobilních zařízeních a 87 % na počítačích.

Jedna z hlavních taktik útočníků spočívá ve zneužívání populárních platforem, zejména YouTube. Kyberzločinci využívají možnosti sdílení uživatelského obsahu a automatizovaných reklamních systémů k obcházení běžných bezpečnostních opatření. YouTube se tak stává klíčovým kanálem pro šíření phishingových útoků a malwaru, často maskovaného jako legitimní aplikace nebo aktualizace.

Obrázek: Problémem nejsou viry, ale uživatelé. Avast ukázal, na co si dát v kyberprostoru doopravdy pozor

Pohled na kybernetické hrozby  za první čtvrtletí jasně ukazuje, že uživatel je nyní nejslabším článkem zabezpečení. Foto: Se souhlasem Gen Digital

V prvním čtvrtletí roku 2024 jsme zaznamenali historicky nejvyšší kyberbezpečnostní riziko,“ uvedl Jakub Křoustek, ředitel výzkumu malwaru ve společnosti Gen, bývalé firmě Avast. „Bohužel, lidé jsou nejslabším článkem digitálního bezpečnostního řetězce a kyberzločinci to vědí. Využívají emoce a touhu po vědění, aby pronikli do lidských životů a zařízení a získali z nich peníze.

Radí vám Petr Pavel o investicích? Jde o podvod

Mezi nejčastější podvodné taktiky patří phishingové kampaně cílené na tvůrce obsahu, využívání kompromitovaných popisků videí s odkazy na malware, krádeže účtů YouTuberů pro šíření podvodů či tvorba stránek napodobujících renomované značky. Zvlášť oblíbenou taktikou se stalo využívání technologií deepfake k synchronizaci hlasu s existujícími videi známých osobností, čímž vzniká zdání autenticity.

Dalším trendem je rozvoj modelu „malware jako služba“ (MaaS), kdy organizované zločinecké skupiny najímají menší aktéry k distribuci malwaru. Nejčastěji jde o programy pro krádež přihlašovacích údajů šířené phishingem nebo přes cracky a návody sdílené na YouTube. Tato úzká provázanost s populární platformou poukazuje na to, jak zločinci neváhají využívat možností sociálního inženýrství ve svůj prospěch.

Jak se bránit?

Se zvyšující se sofistikovaností kybernetických útoků je pro běžné uživatele klíčové zvýšit obezřetnost. Měli by být velmi obezřetní při otevírání jakýchkoli odkazů nebo příloh od neznámých zdrojů, a to i v případě, že se tváří jako legitimní. Podvodníci často zneužívají známé osobnosti nebo navádějí k instalaci cracknutého softwaru lákavými sliby. Weby napodobující renomované značky také dokáží lehce zmást.

Obrázek: Problémem nejsou viry, ale uživatelé. Avast ukázal, na co si dát v kyberprostoru doopravdy pozor

Rychlé zbohatnutí slibují prakticky jen a pouze podvodníci. Vydělat však chtějí oni. Foto: Freepik

Pokud něco vypadá přespříliš lákavě na to, aby to byla pravda, pravděpodobně tomu tak opravdu je. Při sdílení osobních údajů nebo provádění finančních transakcí je třeba dbát maximální opatrnosti. Investice do spolehlivého antivirového řešení může ušetřit spoustu potíží. I když kybernetické útoky sofistikovaněji cílí na lidský faktor, obezřetné chování a zdravý skepticismus jdou stále ruku v ruce s digitální bezpečností.

Zdroj: TZ Gen Digital

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Obrázek: Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Obrázek: Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
8.4/10
Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?