Proč se nebojím, že přijdu o práci kvůli umělé inteligenci

Řada lidí se obává ztráty zaměstnání či živnosti kvůli umělé inteligenci. Jde o obavy mnohdy odůvodněné; AI skutečně pracovní trh nabourává a ještě nabourá, obdobně, jako každá nová význačná průmyslová technologie.

Jde o téma, kterému se věnuji nejen v rámci profese, ale které se mě zároveň dotýká i osobně. Což o to, nebojím se, že by za mě AI chodila na tiskovky nebo komunikovala s klienty – mým hlavním zájmem a pracovní odborností byl ale vždy hlavně jazyk a práce s ním. Překládání, psaní, tvůrčí činnost. I proto se již léta zabývám otázkou toho, co se mnou a s dalšími jako já bude. Skončí různá kreativní povolání, v jejichž centru stojí jazyk? Budou překladatelé a copywriteři dál vůbec existovat?

Obrázek: Proč se nebojím, že přijdu o práci kvůli umělé inteligenci

Foto: Bing AI

Čím více chápu svoji vlastní práci, tím méně obav mám

Čím víc ale za své roky psaní a diskutování o umělé inteligenci vím a čím více chápu svoji vlastní práci, tím méně obav mám. Pro lingvistické profesionály tu bude místo vždy. Proč? Shrňme si argumenty stručně a přehledně:

– Dobrý překladatel/copywriter je nejen schopný kreativec s bezchybnou gramatikou – něco, co časem AI bude schopná zastat – neméně je však znalým psychologem a sociologem, byť ve smyslu přeneseném. Porozumět cílové skupině, pochopit, jak s jazykem v dané situaci pracovat, jak mu dát kouzlo, ducha, osobnost a osobitost, i to je klíčová součást kvalitní práce každého překladatele a dalších tvůrců. Umělá inteligence umí s jazykem pracovat již vcelku obstojně a do budoucna se to ještě zlepší, nicméně inherentně nemůže jazyk chápat; nevnímá ho jako člověk a nedokáže s ním pracovat stejným způsobem.

– Ve své práci specializovaného překladatele na technická, herní a vědecká témata jsem se setkal s tím, že AI texty zde fungují v podstatě stejně jako špatný překladatel nebo novinář: Tedy texty nemají hlavu a patu, jejich smysl často neodpovídá vyjadřované myšlence a závěry jsou nepravdivé či přímo nepochopené. Navzdory rozšířené iluzi, že „psát přeci zvládne každý“, je opak pravdou: Vyložit informaci cílovému publiku tak, aby byla pochopena správně a ještě byla podána čtivě a přirozeně, vyžaduje skutečného odborníka a jde o něco, v čem „halucinující“ AI opravdu nevyniká. Jak by také mohla? Vstupní datasety jsou sice u lepších neuronových sítí většinou očištěna a setříděna, nicméně stále jde o hlubiny internetu: Reddit, Wikipedii a podobně; výstupem jsou stále „nějak“ vyplivnuté názory, roztříštěné informace a často nesmyslně vyvozené závěry nebo papouškování cizích myšlenek.

– Lidský prvek sice stále častěji nahrazuje automatizace, to ale neznamená, že se pracovní trh bez člověka obejde. Naopak. I kdyby v konkrétní profesi, firmě, trhu, začaly zcela dominovat umělou inteligencí vygenerované texty, bez editora, korektora, autora, tvůrce textové strategie (nazvěme jej/ji „ředitelem tvorby“) se stejně obejít nepůjde. ,Jinak by to bylo jako když firma udělá správně SEO tak, aby její stránky vypadávaly na horních pozicích při vyhledávání v Googlu, ale zároveň jí chybí jakýkoliv hodnotný obsah. Ano, na stránku klikne hodně lidí, ale přeměna těchto kliknutí v hodnotu bude nulová. Je to nesmyslný, prázdný, bezcharakterní obsah, který neslouží nikomu a ničemu. Stejně tak by tomu bylo s hordou textů bez lidského zásahu.

Nebojte se umělé inteligence

Nebojte se umělé inteligence, ale přijměte ji a přizpůsobte se jejímu vlivu: Pracujte s ní, pochopte ji a ukažte, že se nebojíte stát v popředí pokroku a zároveň si jste vědomi vlastní hodnoty a hodnoty vaší práce.

Vezměte si můj oblíbený herní průmysl. Programátoři mohou udělat to nejlepší jádro, perfektně naprogramovat chování postav a grafici se postarat o jedinečný, nádherný vzhled hry. Ale ten, kdo hře a postavám vtiskne duši a nesmazatelně ji zapíše do paměti hráčů, je tvůrce narativu. Autor a případně překladatelé do cizích jazyků. Je důvod, proč hry jako Planescape: Torment, Dragon Age: Origins či Disco Elysium zůstávají tak dlouho v myslích a srdcích hráčů. Není to díky jejich technické dokonalosti, perfektní hratelnosti nebo úžasné grafice. Je to díky fantastickému příběhu, vášnivým postavám a charakteristickým dialogům vypiplaným milující rukou autora k dokonalosti.

Tvořte, pište, překládejte. AI tu s námi už zůstane, ale tím se vaše práce nestává irelevantní. Ba naopak.

Zdroj: Komentář autora

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?