Proč se nebojím, že přijdu o práci kvůli umělé inteligenci

Řada lidí se obává ztráty zaměstnání či živnosti kvůli umělé inteligenci. Jde o obavy mnohdy odůvodněné; AI skutečně pracovní trh nabourává a ještě nabourá, obdobně, jako každá nová význačná průmyslová technologie.

Jde o téma, kterému se věnuji nejen v rámci profese, ale které se mě zároveň dotýká i osobně. Což o to, nebojím se, že by za mě AI chodila na tiskovky nebo komunikovala s klienty – mým hlavním zájmem a pracovní odborností byl ale vždy hlavně jazyk a práce s ním. Překládání, psaní, tvůrčí činnost. I proto se již léta zabývám otázkou toho, co se mnou a s dalšími jako já bude. Skončí různá kreativní povolání, v jejichž centru stojí jazyk? Budou překladatelé a copywriteři dál vůbec existovat?

Obrázek: Proč se nebojím, že přijdu o práci kvůli umělé inteligenci

Foto: Bing AI

Čím více chápu svoji vlastní práci, tím méně obav mám

Čím víc ale za své roky psaní a diskutování o umělé inteligenci vím a čím více chápu svoji vlastní práci, tím méně obav mám. Pro lingvistické profesionály tu bude místo vždy. Proč? Shrňme si argumenty stručně a přehledně:

– Dobrý překladatel/copywriter je nejen schopný kreativec s bezchybnou gramatikou – něco, co časem AI bude schopná zastat – neméně je však znalým psychologem a sociologem, byť ve smyslu přeneseném. Porozumět cílové skupině, pochopit, jak s jazykem v dané situaci pracovat, jak mu dát kouzlo, ducha, osobnost a osobitost, i to je klíčová součást kvalitní práce každého překladatele a dalších tvůrců. Umělá inteligence umí s jazykem pracovat již vcelku obstojně a do budoucna se to ještě zlepší, nicméně inherentně nemůže jazyk chápat; nevnímá ho jako člověk a nedokáže s ním pracovat stejným způsobem.

– Ve své práci specializovaného překladatele na technická, herní a vědecká témata jsem se setkal s tím, že AI texty zde fungují v podstatě stejně jako špatný překladatel nebo novinář: Tedy texty nemají hlavu a patu, jejich smysl často neodpovídá vyjadřované myšlence a závěry jsou nepravdivé či přímo nepochopené. Navzdory rozšířené iluzi, že „psát přeci zvládne každý“, je opak pravdou: Vyložit informaci cílovému publiku tak, aby byla pochopena správně a ještě byla podána čtivě a přirozeně, vyžaduje skutečného odborníka a jde o něco, v čem „halucinující“ AI opravdu nevyniká. Jak by také mohla? Vstupní datasety jsou sice u lepších neuronových sítí většinou očištěna a setříděna, nicméně stále jde o hlubiny internetu: Reddit, Wikipedii a podobně; výstupem jsou stále „nějak“ vyplivnuté názory, roztříštěné informace a často nesmyslně vyvozené závěry nebo papouškování cizích myšlenek.

– Lidský prvek sice stále častěji nahrazuje automatizace, to ale neznamená, že se pracovní trh bez člověka obejde. Naopak. I kdyby v konkrétní profesi, firmě, trhu, začaly zcela dominovat umělou inteligencí vygenerované texty, bez editora, korektora, autora, tvůrce textové strategie (nazvěme jej/ji „ředitelem tvorby“) se stejně obejít nepůjde. ,Jinak by to bylo jako když firma udělá správně SEO tak, aby její stránky vypadávaly na horních pozicích při vyhledávání v Googlu, ale zároveň jí chybí jakýkoliv hodnotný obsah. Ano, na stránku klikne hodně lidí, ale přeměna těchto kliknutí v hodnotu bude nulová. Je to nesmyslný, prázdný, bezcharakterní obsah, který neslouží nikomu a ničemu. Stejně tak by tomu bylo s hordou textů bez lidského zásahu.

Nebojte se umělé inteligence

Nebojte se umělé inteligence, ale přijměte ji a přizpůsobte se jejímu vlivu: Pracujte s ní, pochopte ji a ukažte, že se nebojíte stát v popředí pokroku a zároveň si jste vědomi vlastní hodnoty a hodnoty vaší práce.

Vezměte si můj oblíbený herní průmysl. Programátoři mohou udělat to nejlepší jádro, perfektně naprogramovat chování postav a grafici se postarat o jedinečný, nádherný vzhled hry. Ale ten, kdo hře a postavám vtiskne duši a nesmazatelně ji zapíše do paměti hráčů, je tvůrce narativu. Autor a případně překladatelé do cizích jazyků. Je důvod, proč hry jako Planescape: Torment, Dragon Age: Origins či Disco Elysium zůstávají tak dlouho v myslích a srdcích hráčů. Není to díky jejich technické dokonalosti, perfektní hratelnosti nebo úžasné grafice. Je to díky fantastickému příběhu, vášnivým postavám a charakteristickým dialogům vypiplaným milující rukou autora k dokonalosti.

Tvořte, pište, překládejte. AI tu s námi už zůstane, ale tím se vaše práce nestává irelevantní. Ba naopak.

Zdroj: Komentář autora

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?