Proč zlato poráží Bitcoin? Jsou kryptoměny vhodné pro období války?

Zlato bylo po tisíce let vnímáno jako uchovatel hodnoty. To se nezměnilo ani v posledním desetiletí, ale dostalo v tomto směru digitální konkurenci v podobě Bitcoinu. Ten nabízí zcela jiné vlastnosti, které zlato ze své fyzické podstaty mít nemůže. Je decentralizovaný, jeho množství v oběhu je přesně dané a lze jej převést z jednoho konce planety na druhý během několika sekund. I tak ale zlato v posledních týdnech poráží Bitcoin (BTC) a blíží se historickým maximům. Čím je to?

Zlatu se v případě válek a konfliktů vždy dařilo. Lidé do něj ukrývali své úspory po tisíciletí. Zatímco státní fiat měny mohou státy „tisknout“ prakticky neomezeně, u zlata je situace jiná. Někdo by však mohl namítnout, že to samé platí, nebo by alespoň mělo platit pro Bitcoin. I přesto však cena digitálního zlata v posledních dnech klesá.


Zlato má za sebou bohatou válečnou historii

Důvodů je více. Jedním z nich je nepochybně historická úloha zlata jakožto uchovatele hodnoty. Státy, fondy i mnozí investoři jsou konzervativní, a až na pár světlých výjimek nepovažují kryptoměny za něco oficiálního. Zlato byly centrální banky zvyklé kupovat a hromadit stovky let. Obzvlášť pak v obdobích, kdy hrozila velká inflace nebo válečný konflikt.

Není tedy divu, že investoři a instituce stále počítají se zlatem ve svých investicích. Jako ochrana před inflací se osvědčilo v průběhu pandemie, válek i ekonomických krizí. Ano, nejde o investici, která by přinesla velké zhodnocení překonávající kryptoměny a indexy, ale hodnotu dokáže v dlouhých obdobích velmi dobře uchovat. Historie to ukázala mnohokrát.

Obrázek: Proč zlato poráží Bitcoin? Jsou kryptoměny vhodné pro období války?

Bitcoinu se často přezdívá „digitální zlato“. Zdroj: Pixabay

Bitcoin je tu s námi od roku 2009 a ačkoliv se za tu dobu jeho koncept ukázal jako velmi spolehlivý, pochopitelně se v tomto směru může se zlatem jen těžko srovnávat. Aktuální situace na Ukrajině však ukazuje, že Bitcoin není nutně špatnou volbou – internet je v zemi stále dobře dostupný a pro případný úprk přes hranice jsou kryptoměny ideálním řešením.

Jak v ČR koupit Bitcoin? Je to snadné, použít můžete směnárny i bankomaty. Cena kryptoměn je hodně volatilní. Málokdo ví, že Bitcoin je vhodný i pro platbu malých částek. Díky Lightning Network. Jak

Bez internetu jsou kryptoměny k ničemu… Nebo ne?

Kryptoměny a jejich decentralizace jsou geniálním konceptem, který ovšem padá s dostupností internetu. Pokud agresor obsadí vaši zemi a spojení nebude, nastává na první pohled téměř neřešitelný problém. V dnešní době již sice dochází např. k vysílání blockchainu za pomoci satelitů na oběžné dráze, ale co se týče běžného placení v obchodech, Bitcoin má stále co dohánět. Je však důležité zmínit, že v případě výpadků internetu je provádění transakcí díky satelitním technologiím stále možné.

Jak je na tom zlato? Zde platí, že prodejnost fyzického zlata není bůh ví jak dobrá. Pokud budete potřebovat rychle nakoupit základní potraviny, zlato má k ideálu daleko. Lepší variantou jsou pro takové případy stříbrné mince nebo lokální a zahraniční fiat měny. Ty však špatně plní roly uchovatele hodnoty a jejich kupní síla v čase klesá.

Obrázek: Proč zlato poráží Bitcoin? Jsou kryptoměny vhodné pro období války?

Bitcoin bez internetu? Díky projektům typu blockstream.com/satellite/ je to možné. Foto: Freepik

Bitcoin má jednu zásadní výhodu – je velmi snadné vzít si s sebou při případné emigraci seed či hardwarovou peněženku a mít tak přístup ke svým financím kdekoliv na světě. Na kryptoměny se bohužel stále nahlíží jako na něco, co nebude mít v případě války velkou hodnotu. Částečně je taková obava opodstatněná, z většiny však chybná.

Nikdy v historii nebylo snadnější překročit hranice s miliony bezpečně uloženými ve vaší kapse nebo dokonce pouze ve vaší hlavě (stačí si zapamatovat tzv. seed o 24 slovech a peněženku následně obnovit). O fyzické kovy na cestě snadno přijdete, větší množství v letadle budete muset přiznat a zdanit a tak by se dalo pokračovat.

Bitcoin je „zlato“ pro období míru

Bitcoin se v posledních 10 letech ukázal jako dobrá dlouhodobá ochrana nejen proti inflaci. Přináší řadu výhod, které lidstvo docení až v dalších desetiletích. Jak ukázaly zásahy kanadské vlády a zmrazování účtů obyvatelům podporující protestní hnutí, Bitcoin je v takových situacích efektivním řešením. Bitcoin bere moc státům, i proto se jim tolik nelíbí.

Zatím se zdá, že je dobrým uchovatelem hodnoty přinejmenším pro období míru. Pro období, kdy lidé věří, že nebudou brzy muset čelit globálnímu konfliktu, který dá sbohem internetu a světu tak, jak jej známe. Zlato má za sebou nicméně historii, která jasně ukazuje, že se mu nyní bude dařit, a to na úkor finančních trhů i Bitcoinu. Jde o kov s průmyslovým využitím, který je velmi stálý a vydrží v nezměněné formě další tisíce let. Jak dlouho se bude zlatu na úkor akciových trhů a Bitcoinu dařit ukáže až vývoj konfliktu na Ukrajině.

Zdroj: Komentář autora

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním