Společnost Canalys dnes ráno oznámila, že celosvětový prodej chytrých telefonů v poslední čtvrtletí klesl o 6 %, a není to kvůli nedostatku poptávky. Důvodem je celosvětový nedostatek čipů.
Pandemie měla negativní dopad na všechny dodavatelské řetězce a trh s čipy byl jedním z nejvýrazněji zasažených. Hlavní analytik společnosti Canalys Ben Stanton zmínil, že výrobci se snaží držet krok, jak jen mohou, ale nedostatek čipů je nyní zjevnou překážkou.
Nedostatek čipů bude problémem i v roce 2022
„Na straně nabídky výrobci čipů zvyšují ceny, aby odradili od nadměrných objednávek ve snaze překlenout rozdíl mezi poptávkou a nabídkou,“ uvedl v prohlášení. „Ale navzdory tomu se nedostatek nezmírní dříve než v roce 2022.“
Jak vypadal trh v uplynulém čtvrtletí v důsledku těchto problémů v dodavatelském řetězci? Největší hráči na trhu si udrželi své postavení, přičemž společnost Samsung si meziročně udržela stabilní podíl 23 %. Apple zaznamenal v tomto čtvrtletí nárůst prodejů o 3 procentní body na 15 %. Společnost Xiaomi si udržela třetí místo se 14 % tržním zastoupením, meziročně beze změny.
Jelikož se blíží klíčová sezóna vánočních nákupů, je oprávněnou otázkou, zda bude čipů pro smartphony dostatek. Apple např. vydal nový iPhone 13 na konci září, takže v čtvrtletní zprávě prodeje tohoto zařízení nejsou zahrnuty. Společnost však nestíhá pokrýt poptávku a na nové iPhony čekají zákazníci až 2 měsíce. Ačkoliv mají Samsung i Apple ve svých mobilních zařízení vlastní čipové sady, i tito výrobci pociťují dopady nedostatku polovodičů.
Nedostatek čipů je vážným problémem, trh potrápí alespoň dva roky. Zasáhl výrobce elektroniky, tradiční automobilky i Teslu.
Vánoční slevy letos budou nižší
Stanton proto tvrdí, že je nepravděpodobné, že by se spotřebitelé letos dočkali výrazných slev, protože výrobní náklady kvůli problémům dodavatelského řetězce nadále stoupají. Místo toho očekává, že se možná dočkáme většího počtu nejrůznějších balíčků, kdy výrobce k telefonu přihodí další zařízení. Vidět tuto praktiku můžeme často např. u společností Xiaomi a Huawei. Obě společnosti k chytrým telefonům často nabízí např. chytré náramky.
„Zákazníci by měli očekávat, že slevy na chytré telefony budou letos nižší. Aby však zákazníci nebyli zklamáni, měly by se značky chytrých telefonů, které mají menší marži, snažit spojit do balíčků další zařízení, jako jsou nositelná zařízení…“
Podle prezidenta společnosti Hisense, Jia Shaoqiana, jehož společnost vyrábí různé domácí spotřebiče a spotřební zboží, by nedostatek čipů mohl přetrvávat ještě déle, než předpovídá Stanton, možná i dva až tři roky.