Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšetřuje opravdu kuriózní případ. Na měsíčního novorozence málem dopadl vesmírný odpad. S obrovským rámusem prorazil střechu a dvě patra rodinného domu na Floridě. Zřejmě se jedná o smetí pocházející z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
„Ozvala se ohromná rána. Když jsme to uslyšeli, mysleli jsme, že nás zasáhl meteorit,“ popsal pro místní zpravodajský server Wink News zážitek Alejandro Otero, majitel rodinného domu ve městě Naples na americké Floridě.
Hned se však ukázalo, že to meteorit nebyl. Otero místo toho ve svém domě našel několikacentimetrové těleso ve tvaru válce o hmotnosti asi jednoho kilogramu. Prorazilo střechu, obě patra a málem zasáhlo měsíčního novorozence.
„Málem to zasáhlo mého syna,“ napsal na sociální síti X (dříve Twitter) Otero, jenž ukázal předmět leteckým mechanikům, kteří vyvrátili, že pochází z letadla. Na případ upozornil server Ars Technica s odkazem na informace z Vesmírného velitelství USA.
Incident již vyšetřuje NASA, nicméně se zdá, že se jedná o jednu z devíti vybitých baterií pocházejících z ISS. Atmosférou nad Mexickým zálivem se téhož dne vracela téměř třítunová paleta baterií o velikosti ledničky.
Kosmická skládka
Původně se mělo jednat o řízený návrat, ale kvůli zpoždění nařídila NASA neřízený sestup. Jak píšeme výše, původ objektu agentura ověřuje. „Převzali jsme trosky od majitele domu a nadále s ním spolupracujeme,“ řekl Josh Finch, mluvčí NASA.
Objekt také analyzují inženýři z Kennedyho vesmírného střediska. Otero chce mezitím vznést u americké vlády nárok na náhradu škod. To však může být složité, paleta s bateriemi totiž patřila Japonské vesmírné agentuře.
Pokud se ukáže, že objekt patří Japoncům, bude náprava škod velmi obtížná. Výkonná ředitelka Centra pro letecké a vesmírné právo na Mississippské univerzitě Michelle Hanlonová řekla, že odpovědnost ponese stát, jenž objekt vypustil do kosmu.
Kolem naší planety krouží přes 30 tisíc kusů odpadu. Oběžná dráha se tak stává vesmírnou skládkou. Šance, že nějaký kosmický odpad zasáhne člověka, je jedna ku miliardě. Je tedy o dost menší než pravděpodobnost zásahu bleskem či výhry v loterii.
Historické případy
K podobným incidentům ale dochází pravidelně. Jedním z nejznámějších je dopad vojenské družice Kosmos 954 s jaderným pohonem do odlehlé oblasti Kanady roku 1978. Ženu z Oklahomy zase roku 1977 zasáhl kousek vesmírného smetí do ramene.
V roce 2003 prorazil metr dlouhý kovový držák ze ztroskotaného raketoplánu střechu zubní ordinace v Texasu. Naštěstí byla zavřená. V letech 2021 až 2022 pršely na farmy ve Washingtonu trosky padajících raket společnosti SpaceX.