Pozor na podvody s QR kódy: Místo za parkování můžete zaplatit zlodějům

Platba přes QR kód je oblíbenou metodou pro mnoho uživatelů. Namíříte mobil na kód, kliknete na potvrzení platby a máte hotovo. Podvodníci přišli s jednoduchým způsobem, jak připravit nepozorné jedince o peníze. Přelepením QR kódů mění údaje tak, aby získali čísla platebních karet.

Podvod v různých obměnách probíhá už dlouhé roky. Podobnou metodu např. běžně používají zloději v kybernetickém prostoru. Změna platebních údajů na napadnutých webových stránkách je jednou z cest, jak internetoví podvodníci vydělávají. Výhodou je navíc fakt, že si změny nemusí dlouhou dobu nikdo všimnout.

Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte. Co se stane, když naletíte na poštovní podvod? Vyzkoušeli jsme to za vás.

Pozor na pochybné QR kódy

Podvodníci umisťují na parkovací automaty falešné platební QR kódy. Úředníci našli nálepky s podvodnými QR kódy na placených parkovištích v Austinu, Houstonu a San Antoniu.

Policie v San Antoniu 20. prosince varovala veřejnost před tímto podvodem a uvedla, že „lidé, kteří se pokoušeli zaplatit za parkování pomocí těchto QR kódů, mohli být přesměrováni na podvodné webové stránky a předložit platbu podvodnému prodejci“.

Obrázek: Pozor na podvody s QR kódy: Místo za parkování můžete zaplatit zlodějům

Vygenerovat QR kód je snadné a zvládne to kdokoliv s přístupem k internetu. Uživatelé tak musí být opatrní. Foto: Freepik

Austinský odbor dopravy začal prověřovat parkovací automaty poté, co byl koncem prosince upozorněn na podvod s QR kódy ve městě San Antonio, kde bylo více než 100 platebních automatů polepeno podvodnými kódy. Úředníci v Austinu zkontrolovali přibližně 900 městských automatů placeného stání a našli podvodné QR kódy na 29 z nich.

Falešné QR kódy údajně odkazovaly na webovou stránku „Quick Pay Parking“ na podezřelé doméně passportlab.xyz, která je nyní mimo provoz. Není jasné, kolik lidí – pokud vůbec nějací – útočníkům zaplatilo.

QR kódy je příliš snadné zfalšovat

QR kódy právě z tohoto důvodu vůbec nepoužíváme, protože je snadné je zfalšovat nebo umístit na jakékoliv zařízení,“ řekl agentuře KXAN manažer parkovací divize Austinu Jason Redfern. Austin přijímá platby přímo u parkovacího automatu v hotovosti, platebními kartami a s pomocí mobilní platební aplikace.

Obrázek: Pozor na podvody s QR kódy: Místo za parkování můžete zaplatit zlodějům

Uživatelé často naletí podvodům na pochybných stránkách. Většinu by prozradila podezřelé URL adresa či pochybné zpracování. Foto: Pixabay

Představitelé města Austin pokračují v kontrole více než 900 městských platebních stanic, aby se ujistili, že se na automatech nenachází žádné další QR kódy. Austin vyzval občany, aby v případě, že uvidí někoho bez odznaku zaměstnance města manipulovat s platební stanicí, zavolali na linku 911. „Každá osoba, která se domnívá, že se stala obětí zneužití platební karty v důsledku nedávných plateb za parkovací automat, by měla podat policejní hlášení a neprodleně informovat vydavatele své karty,“ uvedlo také město.

Pozor na telefonáty, SMS i pochybné e-maily

Podvod by se mohl opakovat kdekoli. Nalepení či přelepení QR kódů je jednoduché a uživatelé by měli být opatrní. Před zadáním platebních údajů by měl každý zkontrolovat, zda se nachází na pravé webové stránce poskytovatele služeb.

Před Vánoci zasáhla Českou republiku vlna podvodů, které se snažily o krádeže čísel platebních karet. Útočníci se vydávali za Alza.cz, dopravce a nejčastěji pak za Českou poštu.

Zdroj: AustinTexas

Obrázek: Na čem hrají Češi? PlayStation 5 může vše změnit, většina z nás není spokojena s výkonem svého počítače
Na čem hrají Češi? PlayStation 5 může vše změnit, většina z nás není spokojena s výkonem svého počítače
Obrázek: Vesmírný závod ztrácí jednoho z klíčových účastníků. Virgin Orbit pozastavuje veškeré plány
Vesmírný závod ztrácí jednoho z klíčových účastníků. Virgin Orbit pozastavuje veškeré plány
Obrázek: Nové skafandry NASA vypadají jako ze sci-fi. V tomhle se budou astronauti procházet po Měsíci
Nové skafandry NASA vypadají jako ze sci-fi. V tomhle se budou astronauti procházet po Měsíci
Obrázek: Další rána pro Google: Vyhledávač Bing už funguje na umělé inteligenci GPT-4
Další rána pro Google: Vyhledávač Bing už funguje na umělé inteligenci GPT-4
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?