První dojmy: Samsung Galaxy Z Flip 5 je tenčí a s velkým vnějším displejem

Tenčí, lehčí, bez mezery a s velkým vnějším displejem. Tak by se ve zkratce dal shrnout nový ohebný telefon véčkové konstrukce Samsung Galaxy Flip 5. Jde jednoznačně o hlavní hvězdu, na kterou Samsung sází. Co se oproti předchozí generaci změnilo a jaký je?

Velký vnější displej

Největší novinkou viditelnou při prvním rozbalení, je vnější displej. Už se nejedná jen o malé stavové okénko, ale plnohodnotný displej, na kterém můžete vyřídit i některé akce. Jeho velikost 3,4″ s rozlišením 720 × 748 pixelů se mohou zdát jako slabé parametry, avšak na rychlé reakce nebo krátké odpovědi na zprávy pomocí plnohodnotné klávesnice, přepnutí skladby nebo kontrolu kalendáře je naprosto dostatečný. A díky parametrům i úsporný. Ušetří tak nejen baterii, ale i zbytečné otevírání telefonu a tedy vnitřní pant. Jedná se samozřejmě o AMOLED a obnovovací frekvence 60 Hz zde také stačí.

Zajímavou funkcí je možnost spustit na vnějším displeji YouTube, čímž by se dalo obejít nutnost mít předplatné YouTube Premium pro přehrávání hudby „na pozadí“. Otázkou však je, kdo si dnes ještě na telefonu pouští hudbu bez videoklipů z YouTube. 

V případě Samsungu Galaxy Z Flip 5 nelze na vnějším displeji spustit každou aplikaci, kterou si do telefonu nainstalujete, ale jen ty, které vybere Samsung. Je však možné, že se později objeví nějaký postup, jak toto obejít a pomocí nějaké aplikace tam dostat i další. 

Nejlepší selfie telefon

Díky vnějšímu displeji lze zadní fotoaparáty použít pro selfie, protože konečně v náhledu uvidíte, jestli jste v záběru či ne. To z něj dělá prakticky nejlepší selfie telefon, protože vnitřní selfie kamerka se se zadním hlavním fotoaparátem nedá srovnávat. Vnitřní kamerka má rozlišení 10 megapixelů, žádnou stabilizaci, světelnost f/2.2 a velikost pixelů 1,22 µm. Oproti tomu hlavní zadní fotoaparát má 12Mpx snímač, optickou stabilizaci o poznání větší pixely (1,8 µm) a světelnost f/1.8.

A další výhodou je možnost použití i ultra-širokoúhlého fotoaparátu pro skupinové selfie. Ten má taktéž 12 megapixelů, už sice postrádá optickou stabilizaci, má horší světelnost f/2.2, ale úhel záběru 123°. Na vystupující čočky fotoaparátů si už asi všichni zvykli, takže nic nového.

Už žádná mezera

V Samsungu také přepracovali vnitřní pant, díky čemuž nyní po zavření nevzniká hrb na jedné straně. Tím se především snížila tloušťka o 2 mm a snížila se také hmotnost. V zavřeném stavu má telefon rozměry 71,9 × 85,1 × 15,1 mm, v otevřeném pak 71,9 × 165,1 × 6,9 mm a váží 187 gramů. Celkově je telefon velice kompaktní. 

Vnitřní displej by se ale měl ohýbat stále stejně, zmenšení pantu a části telefonu v místě ohybu tak nemá negativní vliv na ostřejší ohýbání samotného vnitřního displej. Zde se nic nezměnilo, jedná se o ohebný AMOLED displej velikosti 6,7″ s adaptivní obnovovací frekvencí 1-120 Hz s rozlišením 2640 × 1080 pixelů.  

Tělo telefonu je vyrobeno z hliníku, zadní část je pak lesklá z tvrzeného skla Gorilla Glass Victus 2. I přes změny v pantu si telefon zachoval voděodolnost IPX8 (ne IP68, protože proti prachu odolný kvůli pantu není).

Výkon vlajkové lodě

V případě Samsungu a jeho modelu Galaxy Z Flip 5 se jedná o špičkový telefon i po stránce hardwaru. Operační paměti s kapacitou 8 GB a vnitřní úložiště s 256 nebo 512 GB řídí procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Tedy aktuálně stále to nejlepší, co je na trhu. 

Kapacita baterie zůstala na hodnotě 3700 mAh, drátové nabíjení je podporováno s maximálním výkonem 25 W a najdeme zde také bezdrátové 15W nabíjení s možností nabíjet telefon bezdrátově další zařízení výkonem 5 W. 

O biometrické zabezpečení se postará čtečka otisků prstů umístěná na boku v zapínacím tlačítku. Ta je přesná a rychlá. 

Konkurence nespí

Samsung byl průkopníkem na poli vlastních ohebných displejů a tím i svých ohebných telefonů. Od té doby ale jako by nevěděl kam dál a konkurence ho dohnala, někdy i předehnala. Zrovna kategorie ohebných telefonů typu Flip je pro většinu výrobců pravou volbou, jelikož tyto telefony jsou ještě cenově dostupnější uživatelům, než kategorie Fold. 

V případě kategorie „véčkových“ telefonů mám na mysli zejména Motorolu a její modely Razr 40 a Razr 40 Ultra. První útočí cenou a baterií, druhý ještě větším vnějším displejem, na kterém však lze spouštět veškeré nainstalované aplikace. U Samsungu jsou jednotlivé modely od sebe odlišné vždy je pár věcmi.

Menší náskok měl v době uvedení i Oppo Find N2 Flip, který se nyní začal prodávat i v České republice a nabízí třeba větší baterii a nižší cenu. 

Předobjednávkový bonus a výkup 

Samsung jako vždy nabízí u předobjednávek zajímavé bonusy. Samotný start prodeje začíná v pátek 11. 8. Ode dneška do 10. 8. lze však předobjednat vyšší paměťovou variantu (512GB) za cenu nižší (256GB) a ušetřit tak 2,5 tisíce. K tomu ještě můžete dostat bonus k výkupu původního zařízení až 3 500 Kč a dostanete také Samsung Care+ na 1 rok zdarma. 

Tentokrát je v nabídce jen varianta s 256GB nebo 512GB vnitřním úložištěm, jejichž ceny začínají na 28 499 Kč, resp. 30 999 Kč. Barvu grafitovou, zelenou, fialovou a béžovou budou nabízet všichni prodejci, světle šedá je exkluzivně nabízena pouze e-shopu Samsungu.

Zdroj: vlastní, TK Samsung, náhledový obrázek se svolením Samsungu

 

 

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?