První fotografii Země z vesmíru pořídila nacistická raketa

Rakety V-2 měla nacistickému Německu pomoci vyhrát válku. Bojového nasazení se dočkala jen krátce. Díky vítězství spojenců však nakonec pomohla i vědcům a stála za prvními lety na hranici vesmíru.

7. března 1947, nedlouho po skončení druhé světové války a 10 let předtím, než Sputnik vyrazil do vesmíru, spatřila skupina vojáků a vědců v poušti Nového Mexika na zrnitých černobílých fotografiích něco nového a úžasného – první snímky Země z výšky větší než 100 kilometrů od jejího povrchu. Jen o rok dříve, v roce 1946, začali vědci jako John T. Mengel, průkopník NASA, který později dohlížel na program Vanguard, experimentovat s ukořistěnými německými raketami V-2.

Mengel prováděl experimenty v horních vrstvách atmosféry tím, že rakety vypouštěl na oběžnou dráhu blízkou Zemi. Navrhl a vyrobil první výzkumnou hlavici, kterou nahradil původní hlavici V-2, a začal do ní umisťovat kamery.

Obrázek: První fotografii Země z vesmíru pořídila nacistická raketa

Poskládané snímky ukázaly výrazné zaoblení povrchu Země a největší plochu jejího povrchu zachycenou na jednom snímky. Foto: Se souhlasem NASA JPL

Kamery nesené raketami V-2 zachytily planetu uprostřed černé prázdnoty. Když se filmové záběry spojily dohromady, panoramata pořízená koncem 40. let 20. století pokrývala v jediném smínku pohled na více než milion čtverečních kilometrů.

Fotoaparát přežil pád bez padáku

Už 24. října 1946 vyletěla raketa do výšky asi 104 km, tedy těsně nad uznávaný začátek vesmíru, a 35mm filmová kamera pořídila každých 1,5 sekundy snímek. Kamera s raketou se pak zřítila zpět dolů a dopadla na zem rychlostí více než 547 km/h, díky čemuž umožnila lidstvu získat vůbec první snímek Země z vesmíru.

Fotoaparát byl vložen do speciální ocelové kazety, která mu umožnila přežít volný pád. Americká armáda totiž v dané době neměla kompatibilní padák. „Vědci z toho byli nadšeni, skákali jako děti“, uvedl v roce 2006 v článku pro časopis Air & Space Fred Rulli, voják, který byl v roce 1946 vyslán, aby film vyzvedl.

Obrázek: První fotografii Země z vesmíru pořídila nacistická raketa

První fotografie Země z vesmíru vzala vědcům dech. Nebyla příliš kvalitní, ale i tak šlo o fascinující pohled. Dnes nám záběry Země připadají jako samozřejmost. Foto: Se souhlasem NASA JPL

Nejkrásnější fotografie z dronů ohromí, přesvědčte se sami. Perseverance komunikuje: Rover zaslal první barevné fotografie z Marsu.

První byl balón, raketa ale vyletěla mnohem dál

Než byl v roce 1946 zahájen program Small Steps využívající rakety V-2 k pořizování snímků z vesmíru, byly dosud nejvyšší snímky zemského povrchu pořízeny z balonu Explorer II, který v roce 1935 vystoupal do výšky 13,7 km, tedy dostatečně vysoko, aby bylo možné rozeznat zakřivení Země.

Zdroj: NASA

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav

V článku se píše: „Mengel prováděl experimenty v horních vrstvách atmosféry tím, že rakety vypouštěl na oběžnou dráhu blízkou Zemi“ A já píšu, na oběžnou dráhu určitě ne. Ani první kosmonaut USA na oběžné dráze nebyl, jen tak si poskočil a zase rychle dolů na zem. Rozhodně neobletěl Zemi. Sputnik,… Číst více »

Tomáš

A myslíš si že jsme se vyvinuli z opice? Jestli yo, tak tak intelekt musel bít oPÍČÍ.

Já jsi myslím že ti ozralci se vyvinuli ne z opice ale z dRAKa, boBILI byli žlutí, jak měli pajsly prochlastane

ldx

Co to ???

Libor

Neco beres?

Tom

První snímek Země z vesmíru pořídila americká raketa sestavená z dílů vyrobených pro nacistickou V2. Je to text podobný nadpisu ale dávající zcela jiný význam. Otázkou, která nebude nikdy vyřešena je to, kdo a kdy byl první ve vesmíru. Podle nepotvrzeného zdroje (pouze nějaký nalezený zápis b jakémsi deníku) v… Číst více »

Obrázek: Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem
Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem
Obrázek: Nejhezčí dámské hodinky letošních Vánoc? Recenze Huawei Watch GT 3 Elegant Gold
89%
Nejhezčí dámské hodinky letošních Vánoc? Recenze Huawei Watch GT 3 Elegant Gold
Obrázek: Netradiční dopravní zácpa: Doručovací roboti zapadli do sněhu
Netradiční dopravní zácpa: Doručovací roboti zapadli do sněhu
Obrázek: Amazon Web Services otevře infrastrukturu v České republice
Amazon Web Services otevře infrastrukturu v České republice
Obrázek: Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem
Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem
Obrázek: Má smysl koupit si smartphone s 5G konektivitou?
Má smysl koupit si smartphone s 5G konektivitou?
Obrázek: Huawei Share v praxi: Snadné sdílení mezi mobilem, notebookem a tabletem
Huawei Share v praxi: Snadné sdílení mezi mobilem, notebookem a tabletem
Obrázek: Kdo lhal při Black Friday zákazníkům nejvíce? OKAY, Notino i AAA Auto uváděli vyšší slevy
Kdo lhal při Black Friday zákazníkům nejvíce? OKAY, Notino i AAA Auto uváděli vyšší slevy