První vůz dokončil cestu od severního pólu k jižnímu. Překvapivě jde o elektromobil

Plně elektrický vůz Nissan Ariya EV letos překonal významný milník v rámci motorismu – jako vůbec první automobil úspěšně absolvoval více než 30 000 kilometrů dlouhou trasu vedoucí z nejsevernějšího bodu planety k tomu nejjižnějšímu.

Dalo by se předpokládat, že výzvu v podobě přejetí autem od severního k jižnímu magnetickému pólu Země se podaří jako první překonat modelu s běžným spalovacím motorem. Tento husarský kousek se ale podařil SUV Nissan Ariya v plně elektrické verzi. Expedici, která začala letos v březnu, dokončil téměř o devět měsíců později manželský pár ze Skotska, Chris a Julie Ramseyovi.

Elektrické vozy od Nissanu překonávají světové rekordy

Dvojice není v rámci podobných extrémních výprav žádným nováčkem. Jako prvním na světě se jim za volantem elektromobilu – shodou okolností také značky Nissan – podařilo dojet do cíle slavného Mongol rally, který je považován za nejdelší vytrvalostní závod planety. Jejich následnou cestu spojující nejsevernější a nejjižnější body zeměkoule pak v rámci projektu Pole to Pole podpořila samotná automobilka, která jim pro tyto účely poskytla právě plně elektrický Nissan Ariya EV. Ten byl dále speciálně upraven islandskou společností Arctic Trucks, která se na tyto typy polárních expedic specializuje.

Obrázek: První vůz dokončil cestu od severního pólu k jižnímu. Překvapivě jde o elektromobil

Pro cestu od pólu k pólu získali manželé Ramseyovi speciálně upravenou verzi modelu Nissan Ariya. Zdroj: Se souhlasem Nissan

Větší kola, střešní stan i solární dobíjení

Nejvýznamnější modifikací jsou pak téměř metrová kola, která si vyžádala také nové blatníky a zvýšené zavěšení. Vůz byl také doplněn výztuhami a dalšími bezpečnostními prvky. Po stránce výkonu motoru však prakticky k žádným velkým úpravám nedošlo. Ramseyovi se tak rozhodli světu ukázat, že elektromobil je schopen plně konkurovat vozům s konvenčními motory.

Nissan Ariya byl dále vybaven střešním stanem, ve kterém pár dobíjel potřebnou energii. Samotný elektromotor se pak měl původně nabíjet miniaturní větrnou turbínou, která měla být přepravována na připojeném přívěsu, z tohoto plánu však nakonec sešlo. Elektrickou energii tak vůz získával ze solárních panelů a několika generátorů. Tento udržitelný způsob dobíjení má v polárních oblastech velkou efektivitu, jelikož na bílých površích je eliminován faktor rozptylu světla. Při průjezdu obydlenými oblastmi pak byla využívána běžná síť dobíjecích stanic.

Obrázek: První vůz dokončil cestu od severního pólu k jižnímu. Překvapivě jde o elektromobil

Významné modifikace se dočkaly především kola, která dosahovala téměř metrového průměru. Zdroj: Se souhlasem Nissan

Modifikace na voze zapříčinily poměrně razantní snížení dojezdu – z původních 430 kilometrů, které uvádí Nissan, se upravená Ariya dostala na zhruba 270 až 320 kilometrů. To však manželé Ramseyovi kvitují jako výhodu, jelikož svou cestou potvrdili, že podobné výpravy lze absolvovat i s méně výkonnými elektromotory.

Počáteční úsek cesty ohrozilo globální oteplování

Vůz, který manželé překřtili na Sonrisa (což ve španělštině znamená úsměv), vyrazil na svou velkou pouť v březnu tohoto roku. Expedice pak byla úspěšně završena 15. prosince. Průběh cesty pak pár pravidelně zaznamenával na svých sociálních sítích. Elektromobil tak absolvoval cestu přesahující svou délkou 30 000 kilometrů, a projel celkem 14 státy v rámci amerického kontinentu.

Obrázek: První vůz dokončil cestu od severního pólu k jižnímu. Překvapivě jde o elektromobil

Nissan Ariya překonala milník, který se dosud nepodařil žádnému jinému elektromobilu ani vozu s konvenčním motorem. Zdroj: Se souhlasem Nissan

Podle Ramseyových byl jedním z nejnáročnějších úseků právě začátek, jelikož povrch Arktidy je do značné míry poznamenán aktuálně probíhajícími klimatickými změnami. Ledové trasy poblíž severního pólu, kterými Sonrisa projížděla s mírným zpožděním, totiž začaly kvůli zvyšujícím se teplotám tát dříve, než se předpokládalo. Nakonec se ale expedici podařilo úspěšně dokončit. Projekt pak má kromě překonání významného milníku přesah i do praktického využití celé akce, jelikož poukázal mimo jiné na potřebu rozšířit síť dobíjecích stanic v Jižní Americe, a podpořil také prodeje nejen elektrických vozů značky Nissan, ale i dalších výrobců elektromobilů.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Honor Magic 6 Pro dostal první aktualizaci. Aktivovala AI funkci Magic Portal
Honor Magic 6 Pro dostal první aktualizaci. Aktivovala AI funkci Magic Portal
Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu