Věděli jste, že po letu kosmonautky Valentiny Těreškovové v roce 1963 trvalo dalších 19 let, než se do něj podívala druhá žena Světlana Savická? A kdy letěla první Američanka?
Po svém prvním letu v roce 1982 se Světlana Savická do vesmíru podívala ještě jednou, během mise v červenci 1984, kdy jako první žena vystoupila do volného prostoru. Je stále jedinou sovětskou/ruskou ženou, která do volného kosmu vystoupila.
Podle Royal Museums Greenwich sice do vesmíru letělo už více než 500 lidí, ale z toho pouze 11 % žen. Většinou byly součástí programu NASA, zbytek si „rozdělily“ sovětské/ruské a čínské vesmírné programy.
První Američanka ve vesmíru
První Američankou ve vesmíru se v roce 1983 stala Sally Ride, která pilotovala raketoplán Challenger a byla teprve třetí ženou, která se do kosmu dostala. Inženýři NASA pro ni vytvořili i vesmírný make-up, protože si mysleli, že to bude pro ženy-astronautky na orbitě důležité.
První Afroameričankou ve vesmíru se stala v září 1992 Mae Carol Jemison, kterou podle jejích slov k přihlášení do programu inspirovala mise Sally Ride. Na palubě raketoplánu Endeavour měla na starosti buněčné a kostní experimenty.
První Američankou indického původu v kosmu byla Kalpana Chawla, která se na palubě raketoplánu Columbia podívala do kosmu v roce 1997. Raketoplán Columbia se jí stal osudným, protože na jeho palubě 1. února 2003 při své druhé misi společně s ostatními členy posádky zahynula.
První čistě ženský výstup do vesmíru
Je neuvěřitelné, že přestože ženy podnikaly výstupy do volného kosmu už od 80. let, tak na ten pouze ženský si musely počkat až do roku 2019. Christina Koch a Jessica Meir měly za úkol opravit poškozený zdroj energie ISS.
Zdroj: Royal Museums Greenwich, Twitter @TweetujiciMilos