Samsung představil věčné filtry pro čističky vzduchu. Vydrží přes 20 let bez výměny

Prachové částice a nebezpečné těkavé látky dokáže nový filtr Samsungu odstraňovat až dvacet let bez nutnosti výměny. Díky fotokatalyzátorům by mohl přinést revoluci na poli čištění vzduchu.

Společnost Samsung Electronics představila novou technologii vzduchových filtrů, které současně zachytávají polétavý prach (PM) a rozkládají těkavé organické látky (VOC). Nové filtry lze používat po dobu celých 20 let, stačí je jednou za čas jednoduše prát ve vodě. Studii, která novou technologii popisuje, publikoval 15. února časopis Nature Communications.

Běžné filtry pro čištění vzduchu je třeba často vyměňovat, vydrží jen několik měsíců až rok. Navíc nejsou univerzální – odstraňují buď polétavý prach, nebo těkavé organické látky, nikoli obojí najednou. Pro pokročilou filtraci musí mít čističky vícero filtrů. A i když mohou být některé vrstvy filtrů pratelné, neplatí to pro VOC filtry.

Fotokatalizátory dávají naději na „věčné“ filtry

Vědci ze SAIT tyto problémy vyřešili pomocí zcela nové technologie filtrů, která vůbec poprvé v historii používá fotokatalyzátory, např. oxid měďný (Cu2O) nebo oxid titaničitý (TiO2). Technologie je podle autorů schopná fungovat na běžné komerční bázi.

Obrázek: Samsung představil věčné filtry pro čističky vzduchu. Vydrží přes 20 let bez výměny

Vlevo vidíte strukturu tradičních filtrů, resp. sad filtrů v dostupných čističkách vzduchu. Ty je nutné každé 3-6 měsíců vyměňovat. Nové filtry bude stačit opakovaně opláchnout a vydrží 20 let. Foto: Se souhlasem Samsung

Nová technologie Samsungu založená na keramických katalytických filtrech by měla vést k nástupu kompaktních čisticích systému, díky nimž se výrazně sníží množství jednorázového odpadu i náklady způsobené častou výměnou filtrů.

Vzduch do filtru proudí jen jedním směrem, na vstupu filtr zachycuje polétavý prach pomocí porézní keramické stěny s anorganickou membránou, na výstupu pak rozkládá těkavé organické látky pomocí fotokatalyzátoru. Celé zařízení je vybaveno dvěma odlišnými filtry pro prach a plynové látky. Ve srovnání s běžnými filtry má model od Samsungu čtyřikrát větší kapacitu – místo pěti gramů na litr zvládá 20 g.

Co je to fotokatalýza?

Fotokatalýza je chemický proces, který využívá světelnou energii k urychlení reakcí mezi chemickými látkami. Tento proces probíhá na povrchu fotokatalyzátoru, který může být například kovovým oxidem, jako je oxid titaničitý (TiO2).

Při fotokatalýze se využívá energie světla k aktivaci elektronů v povrchové vrstvě fotokatalyzátoru. Tyto elektrony mohou následně reagovat s molekulami plynu nebo kapaliny v okolí a urychlit reakci, která by jinak probíhala velmi pomalu nebo vůbec.

Fotokatalýza má mnoho potenciálních aplikací, jako je čištění vody a ovzduší, odstraňování znečištění z průmyslových emisí, výroba vodíku a mnoho dalších.

Nenechte si ujít náš rozhovor o kvalitě vzduchu a domácích čističkách: Rozhovor s Ondřejem Gajdou z GARNI technology. Jak vybrat čističku vzduchu?.

Nové filtry bude možné prát ve vodě

Fotokatalyzátor využívající Cu2O/TiO2 je nerozpustný, takže lze filtr prát běžným způsobem ve vodě a schopnost zachytávat polétavý prach a likvidovat těkavé organické látky se časem neztrácí. Vydrží deset pracích cyklů, což odpovídá dvacetileté životnosti – filtr lze tedy používat čtyřicetkrát déle než běžné HEPA filtry. V praxi by tak nemuselo být nutné dokupovat nové filtry a po celou dobu životnosti zařízení by stačil původní filtr. Nemusí navíc jít jen o čističky, ale využít by revoluční filtry šly i v provozech či automobilech.

Obrázek: Samsung představil věčné filtry pro čističky vzduchu. Vydrží přes 20 let bez výměny

Nové filtry budou fungovat jinak, než je dnes v komerčně dostupných čističkách vzduchu a filtračních systémech běžné. Ilustrační foto: Freepik

Do budoucna Samsung hodlá instalovat prototypy těchto filtrů v kancelářských budovách, na autobusových nádražích a v podzemních garážích v areálech na výrobu polovodičů.

Zdroj: TZ Samsung

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?