Radioaktivní izotop Cesium-137 po nešťastné události – jaderné katastrofě v Černobylu roku 1986 – zanechává znatelné stopy i dnes. I po 30 letech od události lze narazit na stopy radiace i na poměrně nečekaných místech.
Že se samotný izotop rozšířil krátce po katastrofě na Ukrajině do okruhu až 1000 km, není třeba jistě nějak zvlášť připomínat. Čeští pamětníci mohou vyprávět, nejen s trochou nadsázky vzpomínají na nezvyklé velké houby, které i roky po katastrofě rašily na našem území. Úmyslně hovoříme právě o houbách, které jsou zřejmě s největší pravděpodobností příčinou a zároveň vysvětlením objevu: radioaktivního kance.
Nejedná se samozřejmě o nějaké mutanta, prasečího ninju, ale jeho maso není bezpečné pro konzumaci, což u nás – takřka velmoci dušených jídel a gulášů – zvedá varovný prst.
Je nutné podotknou, že tato divoká prasata nebyla nikdy přímo ozářena, radiace se na ně přenesla skrze jejich vlastní potravu, konkrétně právě houby, kterými se živí především v chladných zimních měsících. Radioaktivní izotop, který se usadil po černobylské katastrofě do půdy, ze které čerpala houba živiny, jej posléze přenesla do potravního řetězce kance.
Studie potravinářské inspekce ČR za poslední dva roky odhalila, že téměř polovina z 614 kontrolovaných prasat byla příliš radioaktivní k jídlu. Takovéto objevené maso bylo zakázáno používat a staženo z oběhu.
Cesium-137 není pro člověka bezpečný. Šíří radioaktivní atomy po celém těle, což může v konečném důsledku zvýšit riziko rakoviny. Přesto ale musíme říci, že malé množství zkonzumovaného masa představuje pro člověka malou pravděpodobnost ohrožení, potíže by se dostavily spíše při pravidelné konzumaci takto postiženého masa několikrát týdně. Samozřejmostí je ale zbytečně neriskovat a nevystavovat se všanc riziku.