Společnost SpaceX opět přepisuje historii. Již dávno zbořila dogma, že rakety vynášející posádky i náklad do vesmíru musí být na jedno použití. Dnes je běžné, že rakety po splnění mise přistávají a opět vzlétají k misi další. Výrazně se tím snížily náklady na vesmírné mise a Musk se svými inženýry ze SpaceX tímto počinem zdaleka neskončil. Úspěšný start lodi Starship skončil explozí, ale i přesto lze mluvit o úspěchu. Strhující záběry z letu ukazují proč.
Dalším krokem je vynášení lidské posádky na oběžnou dráhu Země, k Měsíci i cesty na Mars. A právě k tomuto účelu má posloužit znovupoužitelný systém nazvaný jako Starship, který se nyní dočkal prvního testu obnášejícího vzlet do výšky 12,5 km a pokusu o opětovné přistání.
Posunutý start, výbuch při přistání… A přesto úspěch
Start Starship SN8 na texaském kosmodromu Boca Chica včera pozastavily automatické systémy motoru, a to když do zážehu motorů zbývalo 1,3 vteřiny. Další pokus na sebe nenechal dlouho čekat a přišel den poté. Vše nejprve proběhlo jak mělo a zakladatel společnosti SpaceX, druhý nejbohatší muž světa – Elon Musk, nešetřil na svém twitterovém účtu chválou. Loď úspěšně odstartovala, vystoupala do výšky 12,5 kilometru a následně se snesla přesně až k plánovanému místu přistání.
Here’s the RELIGHT AND BOOM!!! ?? pic.twitter.com/Rlqm1yem0u
— Everything SpaceX (@spacex360) 9. prosince 2020
Následně přišla poslední fáze přiblížení a snaha přistát. Přistání sledovaly miliony diváků a mnozí nezkrývali své zklamání, když po příliš rychlém dosednutí lodi Starship došlo k explozi. Problémem byl nedostatečný tlak v nádrži, díky čemuž neměly motory Raptor při přistání dostatek energie na požadované zpomalení lodi Starship. Došlo tak k nárazu do země a masivnímu výbuchu. Celý záznam najdete na oficiálním účtu společnosti SpaceX.
„Víme, kde byla chyba. Přístě přistaneme,“ těší se Musk
Že to na první pohled může znít naopak jako neúspěch? S tím by nesouhlasil Musk ani inženýři ve SpaceX. Zničených prototypů mají za sebou více a často je destrukce úmyslná, jako např. v případě testu tlakování nádrží. Chybělo totiž doopravdy málo a až na malou chybu šlo vše hladce. Jak je o SpaceX známo, každý z pokusů slouží ke sběru obrovského množství dat, které následně inženýři analyzují a na základě získaných informací připravují vylepšení svých raket a vesmírných lodí. To potvrzuje i Musk, který večerní test označil za velký úspěch. Stačí se podívat na video výše a je jasné, že SpaceX urazila další mílový krok ve své cestě k Marsu.