Nothing Phone (3a) Pro na první pohled zaujme netradičním designem, průhlednými zády a originálním světelným systémem Glyph Interface. Přestože jde o telefon střední třídy, nabídne funkce, které byste čekali spíš u dražších modelů – například periskopický zoom, velmi jasný AMOLED displej nebo chytrý systém Essential Space poháněný AI. V recenzi se podíváme na to, co všechno tenhle neobvyklý kousek umí, kde opravdu září a kde má naopak ještě prostor pro zlepšení.
Společnost Nothing, kterou založil bývalý CEO značky OnePlus Carl Pei, má za sebou 4 roky působení na trhu a zdá se, že vyplnila na trhu určitou mezeru mezi všemi téměř stejnými telefony. Telefony Nothing Phone totiž bezpochyby od ostatních rozlišíte na první pohled. Poznávacími znaky jsou „průhledná“ záda a nadměrné množství přisvětlovacích LED.
Za tu dobu na trh přinesla již celkem 5 telefonů a sluchátek a vytvořila podznačku CMF by Nothing, která ve svém portfoliu nabízí také unikátní telefon a i chytré hodinky.
My se dnes podíváme na Nothing Phone (3a) Pro, který je zatím tím nejlepším, co společnost nabízí.
- 1. Nezaměnitelný design a balení, které baví
- 2. Glyph Interface – světelná show na zádech telefonu
- 3. Displej, který oslní i na slunci
- 4. Výkon a konektivita: žádná nuda ve střední třídě
- 5. Fotoaparáty: když makro a periskop dává smysl
- 6. Software a funkce
- 7. Essential Space: osobní asistent se světlem budoucnosti
- 8. Shrnutí: Pro koho Nothing Phone (3a) Pro dává smysl?
Nezaměnitelný design a balení, které baví
Telefony Nothing poznáte například podle průhledných zad, pod kterými však nejsou vidět skutečné flex kabely a hardware, ale jde o imitaci. Záda jsou tentokrát skleněná, takže působí hodnotnějším dojmem. Celý design následuje předchůdce, řadu (2a). Stále se však jedná o zástupce střední třídy a na vlajkový model Phone 3 si ještě chvíli počkáme.
Rovný displej a boky. Záda průhledná. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Rám telefonu je rovný a je vyroben z polykarbonátu. Když se projdeme po obvodu, najdeme dole tradičně USB-C s mikrofonem a hlasitým reproduktorem (druhý pro stereo se nachází ve sluchátku). Horní hrana schovává druhý mikrofon. Telefon se drží dobře, ale velikostně (163,52 × 77,50 × 8,39 mm) už není zcela pohodlný pro psaní jednou rukou. S hmotností 211 g se řadí někam do průměru.
Konektorová výbava je na dnešní dobu standardní. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Na levé straně jsou tlačítka hlasitosti a vpravo zapínací tlačítko. Pod ním je nově i tlačítko Essential Key, což je takový chytrý záznamník všeho vybavený AI. Na tomto tlačítku mi vadily 2 věci – vzhledově sem vůbec nezapadá (jediný lesklý prvek, pominu-li sklo) a je příliš blízko zapínacího tlačítka a mnohokrát se mi stalo, že jsem místo zamknutí/odemknutí telefonu zmáčkl toto tlačítko a vytvořil si tak další záznam.
Tlačítko Essential Space k telefonu vůbec nesedí. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Kvůli periskopickému 3násobnému fotoaparátu v modelu Pro museli designéři přijít s větším fotomodulem. Tím je jednoduchý rovný kruh vyčnívající nad tělo asi o půl centimetru. I v něm se nachází sklo, pod kterým je designová struktura.
Telefon je dle mého názoru vzhledově povedený a kazí to jen kluzké sklo. Ale skleněná záda používají i vlajkové modely zavedených značek. Alespoň lze v jedné ruce telefon podpírat prstem o hodně vyčnívající fotomodul. Škoda také certifikace jen IP64, což znamená značení odolnost proti prachu a stříkající vodě. Například Samsung všem modelům poslední série Galaxy A dopřál IP67, což zvyšuje ochranu proti vodě až na půl hodiny do hloubky 1 metru.
I balení je svým způsobem unikátní. Stejně jako většina výrobců i Nothing šel cestou snižování odpadu a tak v balení nenajdete žádnou nabíječku, sluchátka nebo redukci z USB-C na 3,5mm výstup. Avšak rozbalování je zábavné, osobní a povedené. V balení mimo telefonu je jen kabel USB-C na USB-C a vypichovátko, které jsem v první chvíli měl za nějakou pilulku, než jsem jej vyndal a viděl část na vypíchnutí šuplíku.
Balení je základní, ale pěkné a hravé. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Glyph Interface – světelná show na zádech telefonu
Glyph Interface je soustava diod na zádech telefonů, které vypadají jako přisvětlovací diody pro fotoaparát. Ale ve větším množství. Oproti vyšším modelům (Phone 1, Phone 2) jsou u řady Phone (3a) jen na třech místech okolo fotoaparátu. I tak ale skrývají dohromady 26 samostatných LED.
Glyph Interface čítá dohromady 26 diod. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Ty lze použít zcela samostatně, nebo vždy jako celý segment. Kombinací tak vytvoříte různé efekty. Ty jsou synchronizované například s vyzváněním a vibracemi, nebo třeba s přehrávanou hudbou. Lze si na nich také nastavit časovač, odpočítávání probíhá postupným zhasínáním jednotlivých diod v jednom segmentu. Světla si můžete libovolně nastavit k různým oznámením. Už si ale nemůžete vybírat, které a jak zabliká.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Před rokem Nothing otevřel Glyph Interface pro integraci do aplikací třetích stran, avšak jedinými podporovaným aplikacemi je do dnešního dne jsou podporované 3 aplikace – Uber, který funguje podobně, jako časovač (ubývající diody značí, jak blízko je vůz), Zomato a Google Kalendář.
Glyph Interface asi nejlépe funguje s jejich vyzváněním, kdy se telefon rozbliká doslova na všechny strany. Použít se dá také ve fotoaparátu, ale leda na nějaké makro, proti běžné přisvětlovací diodě nemá takovou sílu.
Displej, který oslní i na slunci
Nothing sází na AMOLED displej o úhlopříčce 6,77” s rozlišením 2392 × 1080 pixelů, což dává jemnost 387 ppi. Maximem variabilní frekvence je 120 Hz, typický jas 800 nitů, maximální jas 1300 nitů a špičkový 3000 nitů. Skvěle čitelný je tedy i na přímém venkovním světle.
Displej má vysoký jas a je čitelný i na slunci. Čtečka otisků prstů v displeji je tradičně moc nízko. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Jde o 10bitový panel schopný zobrazení více než 1 miliardy barev s podporou HDR10+ a 2160Hz PWM stmíváním, takže se nemusíte bát žádného blikání. Krytí poskytuje tvrzení sklo Panda Glass.
Díky použití OLED displeje je zde samozřejmě prvotřídní allways-on režim. Ten je v NothingOS velice povedený. Vedle 6 designů hodin můžete na část nebo celou plochu vkládat různé widgety. K tomu jsou zde samozřejmě i ikony oznámení a dole procento baterie. Dlouho jsem neviděl takto zdařily allways-on režim.
Allways-on displej je povedený a dá se hodně přizpůsobit. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
V displeji se také nachází optická čtečka otisků prstů. Ta je velmi rychlá, ale podle mě příliš nízko. Říkám to vždy, být o 2-3 cm výš, je to komfortnější, než si vylamovat palec až na spodní hranu displeje.
Výkon a konektivita: žádná nuda ve střední třídě
Výkon poskytuje Snapdragon 7s Gen 3, 4nm čipset od Qualcommu, který kombinuje jedno výkonné jádro Cortex-A720 taktované na 2,5 GHz, tři jádra Cortex-A720 s frekvencí 2,4 GHz a čtyři úsporná jádra Cortex-A520 běžící na 1,8 GHz. Ten obsahuje také grafiku Adreno 810 a akcelerátor AI Hexagon NPU.
Operační paměť má kapacitu 12 GB a lze je v případě potřeby rozšířit o dalších 8 GB z vnitřního úložiště (ve výchozím stavu je toto zapnuté, z čehož nemám moc radost). Úložiště má kapacitu 256 GB. Je to jediná nabízená paměťová varianta. Rozšiřující slot pro micro-SD kartu tady nenajdete.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Výkon je naprosto dostačující pro všechny běžné činnosti a nesetkal jsem se za celou dobu měsíčního testování, že by se mi telefon sekal nebo zamrznul. Stejně tak chlazení tohoto nenáročného procesoru je na jedničku a telefon se ani lehce nezahřeje.
Z bezdrátových sítí podporuje Phone (3a) Pro samozřejmě 5G, dále WiFi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.4 a taktéž NFC. Z polohových služeb jsou zde snad všechny – GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BDS. Fyzickou SIM můžete použít jen jednu, jako druhou a tedy funkce dual SIM můžete použít virtuální eSIM.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Baterie zde má kapacitu 5000 mAh a bez dodávaného adaptéru ji můžete nabíjet výkonem až 50 W. Bezdrátové nabíjení zde budete hledat marně. Přes kabel ale nabijete telefon za zhruba hodinu, polovinu za 20 minut. Nothing Phone (3a) Pro může fungovat i jako powerbanka nabíjet jiné zařízení výkonem až 7,5 W. Co se týče výdrže baterie, dostanete se s ním do poloviny druhého dne.
Fotoaparáty: když makro a periskop dává smysl
Nothing Phone (3a) Pro se od základního modelu liší jediným: třetí fotoaparát má místo 2násobného přiblížení 3násobné a je periskopické konstrukce – proto je fotomodul větší. Nejširším je 120° ultra-širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů a světelností f/2.2. Za dobrého světla podává dobré výsledky. Lepší, než některé vlajkové modely. S ubývajícím světlem jde tradičně kvalita dolů.


Fotoaparát jsou kvůli periskopickému objektivu ve vystouplém kruhovém fotomodulu. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Hlavní širokoúhlý fotoaparát má rozlišení 50 Mpx a světelnost f/1.88. Je opticky stabilizovaný a pro ostření používá detekci fázového posunu. Snímky jsou hezky prokresleny a mají příjemný barevný tón. Za sníženého světla, především v noci, pak mají občas sklon k lehce studeným odstínům.
0,6×, 1×, 2×, 3×, 6×. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Makro 3× a 6×. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Noční režim. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Nakonec 3násobný zoom je řešen periskopickým objektivem. Snímač tohoto fotoaparátu má taktéž 50 Mpx a světelnost f/2.55. I zde zůstala optická stabilizace. Tento fotoaparát je také využívaný pro dnes oblíbené tele-makro, kdy je použit teleobjektiv pro makro snímky. U tohoto fotoaparátu mě mimo fotek ve dne překvapily i večerní snímky, které jsou běžně s nízkou světelností o poznání horší. Co je ale ještě lepší, ale asi jen pro užší skupinu uživatelů, je makro pomocí tohoto teleobjektivu. Prostě paráda.
Co se videa týče, maximální nastavení je 4K při 30 snímcích za sekundu. Přepínat mezi fotoaparáty během natáčení videa lze pouze při nastavení 1080p a taktéž 30 snímcích za sekundu. V 1080p při 60 fps a výše máte smůlu, k dispozici je jen až . Zpomalené video lze natáčet překvapivě jen v jediném nastavení. 1080p při 120 fps.
Přední fotoaparát v průstřelu displeje je také 50Mpx se světelností f/2.2. Režimy videa jsou stejné, tedy od 1080p30, přes 1080p60 až po 4K30. Video je navíc stabilizované pomocí AI.
Software a funkce
NothingOS 3.1 je založený na Androidu 15. Vždy, když jsem s někým o tomto telefonu mluvil, častokrát jsem se spletl a nazval ho jako OnePlus. Je to asociace zakladatele Nothing, který dříve byl CEO OnePlus. A také směřování. Svěží, pokud možno čistý, nepřeplácený systém se skvělou komunitou okolo něj.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Systém šlape rychle. Jsou na výběr dvě barevná schémata, kdy ale ani jedno není dokonalé. Buď půjdete cestou Nothing, tedy černobílé ikony, jako jsou jejich widgety, ale ostatní widgety budou barevné, nebo tou barevnou, ale pak zase zůstanou widgety od Nothing černobílé.
Softwarová podpora je tématem posledního roku a všichni výrobci ji prodlužují. Nothing slibuje 3 verze operačního systému a 6 let bezpečnostních aktualizací. Za ten měsíc, co telefon testuji, přišly 2 aktualizace.
Essential Space: osobní asistent se světlem budoucnosti
Essential Space je jakási forma zápisníku propojená s AI, ale bez možnosti zapisování. Položky v ní vytvoříte speciálním tlačítkem Essential Key a to buď jako screenshot nebo audio poznámku. K obrázku můžete přidat i textovou poznámku, to je ale tak vše. Dále už se dějí kouzla.
Obrázek, a může to být cokoliv v mobilu, aplikace, text, nebo i třeba fotka (byť trochu kostrbatě, že si spustíte aplikaci fotoaparátu a pak uděláte snímek pomocí Essential Key) se stejně jako audio odešle kamsi do cloudu, kde ho schroupe AI. Ta danou věc třeba popíše, udělá sumarizaci nebo třeba přidá nějakou upomínku, pokud najde takové informace.
Essential Space by mohl mít do budoucna potenciál. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Například francouzské dny otevřených dveří do autosalonu Tesly jednoduše shrnula, vytvořila upozornění na daný datum a také nabídla přímo proklik do Google Map.
Co se týče audia, někdy nerozpozná, že jde o češtinu a snaží se z toho udělat jiný jazyk. Vypadá to komicky. Také občas, když dostane na obrázku informace v jiném jazyce, než v češtině, tak se snaží popisovat v angličtině. Essential Space se nicméně stále vyvíjí a vypadá zajímavě. Osobně bych ale raději, aby to vše běželo přes AI lokálně v telefonu. Je také otázkou času, kdy a jestli tuto funkcionalitu Nothing nezpoplatní nějakou formou předplatného.
Pro mě tam chybí možnost editace nebo i psaní vlastních poznámek ne jen k obrázkům, ale i jako samostatný text.
Shrnutí: Pro koho Nothing Phone (3a) Pro dává smysl?
Po měsíci s Nothing Phone (3a) Pro musím říct, že bych si tento telefon hned nechal. Geekovský design je skvělý (ne pro každého), netradiční, telefon je dobře zpracovaný. Výkon není vlajkový, ale Snapdragon 7s Gen 3 nabízí dostatek výkonu i pro hraní nějakých těch her.
Líbí se mi systém, který je velmi rychlý a povedený. Trochu to kazí nekonzistentnost, jelikož vlastní grafické téma sice obarví ikony na černobílé, ale widgety třetích stran už zůstanou barevné. Vybrat si můžete i barevné schéma. Ale pak jsou zase widgety od Nothing černobílé. Super je allways-on režim displeje, na který si můžete taktéž přidat widgety a libovolně upravovat.
Focení a natáčení s telefonem je taková klasika, ale pokud máte rádi makro, tak zde fotoaparát s funkcí tele-makra velice potěší. Stejně tak hlavní fotoaparát. Jen ta skruž na zádech nevypadá zrovna hezky.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Essential Space je zatím v plenkách a dle mého mu chybí pár věcí. Je ale stále ve vývoji. Co mě irituje víc, je speciální tlačítko, které jako by do tohoto telefonu vůbec nepatřilo.
Za cenu 11 990 Kč se jedná o velmi dobrý a netradiční telefon s 6 lety bezpečnostních aktualizací a 3 nové verze Androidu. Vzhledem k tomu, že se jedná a mladou dynamickou firmu s malým množstvím modelů a komunitou, bude určitě použitelný i za těch 6 let.
U konkurence můžete mít lepší materiály (hliník) případně voděodolnost, ale zase tam nebude výkon nebo tak čistý systém. Každý si musí zvolit, co mu vyhovuje spíš.
Zdroj: vlastní
Nothing Phone (3a) Pro 11 999 Kč
-
Design a zpracování - 9/10
9/10
-
Systém - 8.8/10
8.8/10
-
Výkon a provozní vlastnosti - 8.4/10
8.4/10
-
Výdrž baterie a nabíjení - 8.3/10
8.3/10
-
Výbava - 7.9/10
7.9/10
-
Foto a video - 8.5/10
8.5/10
Hodnocení
Nothing Phone (3a) Pro je výjimečný telefon střední třídy, který sází na osobitý design, neobvyklé prvky a překvapivě schopnou výbavu. Zaujme nejen průhlednými zády a světelným Glyph Interface, ale i solidním AMOLED displejem s vysokým jasem, plynulým systémem a fotoaparátem s periskopickým zoomem, který v této cenové třídě opravdu nebývá běžný. Výkon Snapdragonu 7s Gen 3 bohatě postačuje pro každodenní používání i lehčí hry a díky chytrému chlazení se telefon ani nezahřívá.
Samozřejmě má i své nedostatky – například tlačítko Essential Key působí spíš jako experiment a IP64 působí v roce 2025 už trochu základně. Ale pokud hledáte stylový, spolehlivý a originální telefon, který se nebojí vyčnívat z davu, je Nothing Phone (3a) Pro trefou do černého. V poměru cena/výkon i výbava originality se řadí mezi nejzajímavější modely své kategorie.
Klady
- Unikátní design s průhlednými zády
- Glyph Interface
- Displej
- Fotoaparáty
Zápory
- Odolnost jen IP64
- Designově nezapadající tlačítko Essential Key
- Omezené Essential Space