Český program odhalil ruského špiona a už rok pomáhá na Ukrajině

Forenzní software MOBILedit Forensic české společnosti Compelson slaví na Ukrajině první rok širokého nasazení. Vojenské a policejní složky jej využívají k identifikaci zajatých či padlých vojáků nebo pro odhalování špionů a kolaborantů. Z mobilních zařízení totiž software dokáže extrahovat důležitá data, jako je geografická poloha nebo zprávy včetně těch smazaných. Vyšetřovatelům tak poskytuje informace o přesunech vojsk nebo o obsahu a původu fotografií v zařízení. Ukrajinské složky doposud používají téměř sto licencí softwaru české společnosti včetně hardwarových kitů.

„Okamžitá pomoc Ukrajině byla po vypuknutí konfliktu zcela samozřejmá a těší mne, že náš software může každý den pomáhat ukrajinským silám v boji. Zemi jsme dodnes dodali téměř stovku licencí, včetně hardwarových kitů, o jejichž praktickém využití nás ukrajinská strana pravidelně informuje. Z nalezených mobilních zařízení získávají ukrajinské síly informace například o přesunech nepřátelských vojsk, ale máme potvrzené také případy, kdy náš produkt pomohl odhalit ruské špiony v ukrajinské armádě,“ komentuje Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson.

Český software pomáhá v boji

Ihned po vypuknutí konfliktu na Ukrajině v únoru minulého roku nabídla česká společnost Compelson ukrajinským bezpečnostním složkám zdarma svůj produkt MOBILedit Forensic. Ten zahrnuje samotný forenzní software, doplněný o hardwarový kit se čtečkami karet a konektory k připojení mobilních zařízení. Tyto produkty dnes pod záštitou ukrajinského Ministerstva obrany využívá státní a vojenská policie, pohraniční stráž nebo také Státní úřad pro vyšetřování válečných zločinů. Poskytnutím svého produktu pomáhá Compelson ukrajinským vyšetřovatelům s analýzou nalezených mobilních zařízení, ze kterých mohou získat informace o proběhlých hovorech a přijatých zprávách. Na jejich základě lze identifikovat zajaté vojáky, oběti, nebo dokonce odhalovat špiony a kolaboranty.

Obrázek: Český program odhalil ruského špiona a už rok pomáhá na Ukrajině

Telefon propašovaný na frontu se může proměnit v důležitý zdroj informací. Foto: Bing AI

„Od Státní pohraniční služby Ukrajiny jsme nedávno dostali zprávu, že s pomocí našeho produktu dokázali analyzovat telefon značky Lenovo, konkrétně konverzaci v aplikaci Viber, se kterou si nedokázala poradit ani naše konkurence. Pomohli jsme tak odhalit ruského špiona,“ rozvádí Kožušník.

Lokalizace majitele a obsah fotografií

Analýzou nalezených či jinak získaných mobilních zařízení a chytrých hodinek získávají ukrajinští vyšetřovatelé informace také o historii geografické polohy jejich majitelů. Díky tomu mohou trasovat přesuny nepřátelských sil, což v boji poskytuje neocenitelnou taktickou výhodu. Pomocí funkce Camera Ballistic dokáže software Compelsonu zjistit, zda byly fotografie nalezené v paměti získaných zařízení pouze staženy z internetu, nebo přímo vyfoceny. Pro potřeby využití v ozbrojeném konfliktu rozšířil Compelson možnosti detekce objektů na fotografiích o další zbraně a vojenskou techniku.

Neuniknou ani tlačítkové mobily

Forenzní analýze mobilních zařízení pomocí softwaru MOBILedit Forensic neuniknou ani mobilní telefony staršího data výroby, případně dokonce tlačítkové, jejichž hojné využívání ukrajinské bezpečnostní složky zaznamenaly.

Obrázek: Český program odhalil ruského špiona a už rok pomáhá na Ukrajině

Díky chytrému řešení se česká firma dostane do většiny mobilních telefonů i v případě, že jsou zamčené. Na fotografii Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson. Foto: Se souhlasem Compleson

„Od ukrajinských vyšetřovatelů máme informace, že ruská armáda zakazuje nošení mobilních telefonů na frontu. Vojáci proto své mobily před odjezdem odevzdávají. Často se ale stává, že mobilní telefon do prvních linií propašují. Tyto mobily jsou často buď velmi levné, nebo natolik staré, že dovedou odolat moderním forenzním nástrojům. Protože ale historie naší technologie sahá až do devadesátých let, dokážeme pomocí našeho produktu získat data i z těchto zařízení. Právě tuto vlastnost ukrajinští vyšetřovatelé velmi oceňují. I proto mne potěšilo, když nám před nedávnem přijeli do Prahy osobně poděkovat. Nesmírně si vážím jejich návštěvy a darů, které nám přivezli. Opět mne to přesvědčilo o tom, že to, co v Compelsonu děláme, má skutečný význam, uzavírá Kožušník.

Zdroj: TZ Compelson

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?