Recenze Tesla MediaBox XA400: Udělejte chytrou Android TV i ze staré televize

Trendem je dnes sledování obsahu z Netflixu, YouTube, Amazon Prime a dalších portálů. Co ale dělat, když vaše starší televize aplikace a chytré funkce nepodporuje? Levným řešením je připojení externího multimediálního centra. Jedním takovým je nový 4K MediaBox XA400 prodávaný pod českou značkou Tesla. Jaký je a co nabízí?

Malá krabička, která televizi „naučí“ novým funkcím, zamířila na český trh pod tradiční značkou Tesla. Vedle plnohodnotného operačního systému Android TV chce zaujmout také nízkou cenou kolem 2 000 Kč, podporou 4K a streamovací technologie Google Chromecast. Zajímavý je i výkon a hardwarová výbava. V redakci inSmart.cz jsme multimediální TV box otestovali v praxi. Jaký je?

Obrázek: Recenze Tesla MediaBox XA400: Udělejte chytrou Android TV i ze staré televize

Společnost INTER-SAT má v České republice práva na značku Tesla. Nabízí pod ní robotické vysavače (model T-80 Pro jsme na inSmart.cz dokonce otestovali), vybavení do kuchyně či nejrůznější multimediální centra a set-top-boxy. Foto: Se souhlasem společnosti INTER-SAT

Obsah balení a hardwarová výbava

V balení modelu Tesla MediaBox XA400 se vedle samotného multimediálního centra nachází také napájecí adaptér, metrový HDMI kabel, bezdrátový Bluetooth ovladač a tužkové baterie. Samozřejmostí je návod a doprovodné dokumenty. Nutno podotknout, že obsluha je velmi jednoduchá a tak na návod tak u většiny uživatelů pravděpodobně ani nedojde.

Obrázek: Recenze Tesla MediaBox XA400: Udělejte chytrou Android TV i ze staré televize

V balení najdete vše potřebné. Foto: Se souhlasem společnosti INTER-SAT

Krabička je se svými rozměry 110×110×25 mm příjemně malá. Čtvercové tělo je vyrobeno z matného plastu a z horní strany jej zdobí zaoblené hrany a velký nápis TESLA. Na zadní a pravé části zařízení se nachází veškeré konektory pro pro připojení k TV, datovým úložištím apod. Vpravo se nachází slot na microSD kartu a dvojice plnohodnotných USB portů (1×USB 2.0 a 1×USB 3.0). Zezadu pak nejdeme mechanické zapínací tlačítko, napájecí konektor, ethernetový port RJ-45 pro připojení k internetu, HDMI, SPDIF audio výstup a dvojici jacků pro připojení analogového zvukového výstupu a mikrofonu.

WP DataTables

Zbytek výbavy se nachází uvnitř miniaturního boxu. O dostatek výkonu při sledování 4K HDR obsahu a hraní her se starají čtyřjádrový procesor Amlogic S905X2-B na frekvenci 1,6 GHz a 2 GB operační paměti typu DDR4. Pro data je připraveno 8GB eMMC úložiště rozšiřitelné o zmíněné karty či externí disk. Vedle LAN konektoru nechybí ani bezdrátová Wi-Fi. Konkrétně pak duální 802.11 b/g/n/ac modul s podporou standardu Wi-Fi 5. Samozřejmostí je podpora Bluetooth 4.2, který lze vedle dodávaného ovladače použít k připojení dalších periferií.

HDMI-CEC a ovladač s hlasovým vstupem

Dodávaný Bluetooth ovladač neurazí. Je lehký a malý, zároveň má ale dostatečně velká tlačítka. Výrobce zvolil plnohodnotné rozvržení, kde nechybí také tlačítka pro rychlé zapnutí nejpoužívanějších streamovacích služeb. Díky faktu, že multimediální box podporuje HDMI-CEC, lze s jedním ovladačem ovládat jak televizor samotný, tak rozhraní Android TV. Stisknutím jediného zapínacího tlačítka se tak ocitnete rovnou v prostředí Android TV.

Obrázek: Recenze Tesla MediaBox XA400: Udělejte chytrou Android TV i ze staré televize

Tlačítka ovladače dobře reagují a díky Bluetooth připojení není při ovládání nutné mířit na TV box. Foto: Se souhlasem společnosti INTER-SAT

U hraní her je však potřeba sáhnout po ovladači z balení, nebo mobilním telefonu. Díky HDMI-CEC je možné box ovládat stejným ovladačem jako TV a naopak. I mobilní telefon je díky Android TV další z možností, jak zařízení pohodlně ovládat.

V dodávaném ovladači se nachází mikrofon a po stisku tlačítka jej lze využít k hlasovým příkazům a vyhledávání. Výhodou Bluetooth ovladače je i fakt, že při ovládání TV nemusíte mířit na box, stačí být v dosahu bezdrátového signálu. Reakce jsou rychlé a tlačítka není nutné mačkat silou.

4K multimediální centrum nejen na Netflix a YouTube

Po připojení k TV prostřednictvím HDMI stačí krabičku zapnout a provést jednoduché nastavení. Pro správné fungování systému Android TV je nezbytný Google účet. Konfigurace je blesková a mezi podporovanými jazyky systému je i čeština. Po úvodním nastavení, které nezabere více než 5 minut, můžete přejít ke sledování oblíbeného obsahu.

Rozhraní Android TV nabízí v základním nastavení hlavní obrazovku s pořady Netflixu a videa z YouTube. Díky operačnímu systému Android TV je však možné z obchodu Google Play doinstalovat řadu aplikací a her a úvodní obrazovku uzpůsobit vlastním potřebám. Výhodou Android TV je fakt, že všechny dostupné aplikace v Google Play jsou uzpůsobené pro televizní obrazovku a ovládání ovladačem. Pokud byste přeci jen chtěli nainstalovat některou z dalších aplikací, kterou v Android TV verzi obchodu nemůžete najít, můžete kdykoliv sáhnout po .APK souborech tradičních Android aplikací.

Obrázek: Recenze Tesla MediaBox XA400: Udělejte chytrou Android TV i ze staré televize

Rozhraní Android TV si můžete upravit na míru podle libosti. Samotný mediabox je překvapivě malý a vejde se do dlaně. Foto: Redakce inSmart.cz

Android TV ve verzi 10 běhá na zvoleném hardwaru plynule a bez sekání. Platí to nejen o systému, ale i o streamovacích aplikacích Netlix, HBO GO, Spotify, VOYO či třeba Lepší.TV a Kuki. Pokud jste uživatelem internetových televizí, nepotřebujete DVB-T2 tuner a vystačíte si s multimediálním boxem.

Tesla MediaBox XA400 podporuje rozlišení 4K UHD, kodek H.265 HEVC, HDR a prostorový zvuk Dolby Atmos.

Hraní a funkce konzole

Musíme přiznat, že v případě hraní jsme byli skeptičtí. Ačkoliv je použitý čtyřjádrový procesor dostatečný pro sledování 4K obsahu v HDR, hraní her je ještě o něco náročnější. Výrobce se na to nicméně připravil a Google nabízí v obchodu s aplikacemi pro Android TV pouze dobře odladěné hry. Hraní je tak plynulé a pokud budete instalovat pouze tituly oficiálně dostupné v obchodu Google Play, měly by fungovat bez problémů.

Beach Buggy Racing
Beach Buggy Racing
Tvůrce: Vector Unit
Cena: Zdarma

Z her lze doporučit zábavné závody Beach Buggy Racin se skvělou grafikou, které nás při testování TV boxu chytly. Hra je k dispozici v obchodu s aplikacemi zcela zdarma. Podobně jako všechny hry dostupné v TV verzi obchodu s aplikacemi Google Play ji je možné ovládat dodávaným TV ovladačem.

Chromecast pro Samsung TV i starší televize

Tesla MediaBox XA400 se chlubí certifikací Chromecast Built-In. Díky tomu můžete z ostatních zařízení v domácnosti odesílat obsah a streamovat obrazovku přímo do TV boxu během několika kliknutí. Pokud jste tedy jako my vlastníky chytré televize od Samsungu a štve vás chybějící podpora Chromecastu, externí box je jedním z možných řešení. To samé platí v případě starších televizorů.

Modelový příklad: Pro připojení streamu z VR brýlí Oculus Quest 2 k TV značky Samsung není díky boxu nutné připojovat počítač k TV. Stačí zvolit rychlou volbu v podobě Chromecast výstupu, který je viditelný pro ostatní zařízení v síti.

Závěr: Chytrý Android TV box za rozumné peníze

Multimediální centrum Tesla MediaBox XA400 s operačním systémem Android TV potěší plynulostí a množstvím funkcí. Ze staré televize dokáže udělat moderní Smart TV s podporou oblíbených streamovacích služeb a možností instalace dalších aplikací. A ačkoliv to není primární funkce, zastane i roli herní konzole.

Obrázek: Recenze Tesla MediaBox XA400: Udělejte chytrou Android TV i ze staré televize

Tesla MediaBox XA400 je malý, nenápadný a dostatečně výkonný. Foto: Se souhlasem společnosti INTER-SAT

Android TV je zárukou nejnovějších aplikací a podpory oblíbených streamovacích služeb. Za cenu pod 2 000 Kč se jedná o povedené zařízení.

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martinkovo

Vypada skvele, mozna poridim synovi. Ty dalsi .APK soubory pripadne stahujete kde? Diky za radu

Lukáš Voříšek

Pěkný den, oblíbený je portál Apkmirror.com. U externích zdrojů si určitě dejte pozor odkud stahujete a vyhněte se pochybným stránkám. Instalaci .APK souborů je v nastavení nezbytné povolit.

Jana

RAM 2GB ? to je dobrej vtip… jak 100 let za opicema
to se bude pěkně sekat.

LULWUT

Co to meleš, bábo? Snad to neporovnáváš s tvým křáp mobilem.

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?