Recenze zabijáka vlajkových lodí POCO F6 Pro: Dokáže telefon naplnit nemalá očekávání?

Model F6 Pro je horkým želízkem v ohni výrobce mobilních telefonů POCO, který se snaží naplnit význam lidového moudra „za málo peněz hodně muziky“ co to jen jde. Daří se mu však výkonem skutečně překonat konkurenční vlajkové lodě za desetitisíce korun?

Čínské společnosti vyrábějící spotřební elektroniku moc dobře vědí, že ve snaze získat si své místo na značně přesyceném trhu s mobilními telefony musí svým zákazníkům nabídnout to nejlepší, avšak za uživatelsky přívětivou cenu. Tuto strategii nedávno zvolila i značka POCO, která vznikla v roce 2018 jako dceřiná společnost Xiaomi, a od roku 2020 již vystupuje jako nezávislý výrobce. Letos v květnu přinesla na trh novou modelovou řadu F6, které dominuje zařízení POCO F6 Pro. Tento telefon se v uživatelských recenzích často pyšní titulem zabijáka vlajkových lodí. Dostál tohoto jména i v rámci našeho redakčního testu?

Obrázek: Recenze zabijáka vlajkových lodí POCO F6 Pro: Dokáže telefon naplnit nemalá očekávání?

V dnešní recenzi jsem se zaměřil na testování smartphonu POCO F6 Pro. Foto: Redakce inSmart.cz

Provedení, design, obsah balení: Nic, co byste nečekali

Co se týče rozměrů a váhy, POCO F6 Pro nijak nevybočuje ze standardů udávaných současnými trendy na trhu, zejména v porovnání se zařízeními Xiaomi a Redmi. Z pohledu designu jsou tedy originálním prvkem pouze záda telefonu, která jsou vyvedena v netradičním, kámen připomínajícím dekoru. Vzhledem k tomu, že však POCO umístilo všechny čočky fotoaparátu do levého horního rohu těla, není telefon na rovné ploše příliš stabilní, a vzor tak nejspíš skončí ukrytý pod ochranným obalem, a tudíž si jej příliš neužijete. Některé pak nepotěší ani absence konektoru pro 3,5mm jack – drátová sluchátka či reproduktory tedy k telefonu připojíte pouze před vhodnou USB-C redukci, případně budete muset přejít na bezdrát.

Vstup pro 3,5mm jack budete na těle POCO F6 Pro hledat marně. Možná vás ale osloví originální design zad telefonu. Foto: Redakce inSmart.cz

Pro obal však nemusíte naštěstí chodit daleko – dodává se spolu s telefonem přímo v balení, a díky vystouplému výřezu zmíněnou nestabilitu skvěle kompenzuje. V balení se dále nachází standardní dokumentace a nástroj pro výměnu SIM karet. Krabička v odstínu žluté a černé pak naznačuje snahu výrobce cílit spíše na mladší generace uživatelů. V neposlední řadě pak uvnitř najdete napájecí kabel typu USB-C a síťový adaptér, na němž je uveden údaj o výkonu nabíjení až 120 W, který trochu předestírá některé vlastnosti POCO F6 Pro. O tom ale až později.

Technické parametry, displej, výkon: Hardware je skvěle optimalizován, v zátěži se však přehřívání nevyhnete

Po stránce hardwaru se u POCO F6 Pro můžete těšit na procesor Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu, který je již plně připraven na příchod AI technologií do mobilních zařízení. Navíc přináší skvělou intuitivní optimalizaci výkonu, využití 5G i WiFi připojení či efektivní práci s fotoaparáty. Zdokonalení oproti předchozímu modelu POCO F5 Pro pak lze procentuálně vyčíslit na zhruba 25 až 35 %. Skutečné hodnoty výkonu reprezentují záznamy z benchmarků 3DMark a Geekbench 6 níže.

Výkon telefonu v zátěži prověřila série testů v aplikaci 3DMark. Foto: Redakce inSmart.cz

Z pohledu konfigurací si pak můžete zvolit ze dvou variant kombinací úložiště a RAM paměti: 12/512 GB či 16/1024 GB. POCO tedy u tohoto modelu nabízí až 1 TB paměti, čímž se na jednu stranu snaží kompenzovat absenci slotu pro microSD karty, zároveň však svým uživatelům otevírá nové možnosti práce s velkými objemy dat. Zde je však namístě zmínit, že hned po prvním spuštění si zařízení zabere až 20 GB na samotný systém, což je v porovnání s jinými telefony poměrně velký kus. Stále však uživatelům zůstává pro potřeby úložiště zhruba celý terabajt, což je zejména v době cloudového ukládání více než dostačující.

Jedním z hlavních rozhodujících faktorů posuzujících schopnost telefonu porazit ostatní vlajkové lodě je pak právě obrazovka, která se u POCO F6 Pro skutečně povedla. Flow AMOLED displej o úhlopříčce 6,67 palce a rozlišení WQHD+ (3200 × 1440 pixelů) dosahuje jemnosti 526 ppi a jasu až 4 000 nitů, a poskytuje tak skutečně kvalitní, detailní a dobře viditelný obraz za každého počasí. V kombinaci s obnovovací frekvencí 120 Hz a podporou technologií HDR10+ či Dolby Vision se pak můžete těšit na věrné vykreslování filmů, videí i mobilních her.

Aby bylo možné výkon telefonu efektivně pokrýt, vybavil výrobce model POCO F6 Pro baterií o standardní kapacitě 5 000 mAh. Do vínku jí však dal schopnost ultra-rychlého nabíjení výkonem až 120 W, díky čemuž je zařízení i po úplném vybití schopno jít během několika minut opět do akce. Další pokrokovou technologií použitou v telefonu je systém chlazení LiquidCool 4.0 s funkcí IceLoop. Princip jeho fungování jsme již nastínili v dřívějším článku, nyní jsem ale měl možnost si jeho schopnosti ověřit detailněji. Bohužel musím v tomto směru konstatovat určité zklamání. Značné přehřívání jsem pozoroval například již při prvních minutách spuštění her GTA: San Andreas či Genshin Impact, kdy telefon teprve stahoval potřebná data, a na dotyk nepříjemných teplot tak tělo zařízení dosáhlo ještě před samotným hraním. Po vypnutí hry však teplota poměrně rychle klesá zpět k běžným hodnotám. Kvalita mobilních her a hardware potřebný na jejich spuštění se tedy podle všeho posouvají rychleji než příslušné doprovodné systémy, a na definitivní vyřešení problémů s přehříváním přenosných zařízení si tak ještě budeme muset nějakou chvíli počkat.

Originální je i krabička, v níž je telefon zabalen. Uvnitř na vás čeká příjemné překvapení v podobně 120W nabíječky. Foto: Redakce inSmart.cz

Operační systém a uživatelské rozhraní: Plynulý HyperOS prakticky nic nezastaví

Nejnovější modely značek Redmi, Xiaomi a POCO již fungují na operačním systému HyperOS, a POCO F6 Pro není v tomto směru žádnou výjimkou. Díky tomu se jeho uživatelé mohou těšit na plynulý pohyb v menu, aplikacích i během přepínání mezi nimi. Software a hardware skvěle spolupracují, a rozhraní tak funguje bez sebemenších záseků či chybových hlášek. Právě tato odladěnost operačního systému je jednou z dalších silných stránek telefonu POCO F6 Pro.

Co se týče uživatelského rozhraní, je zde poměrně znatelný vliv čínské marketingové politiky, spočívající jednak v přesaturovaných barvách použitých u ikon základního tématu menu, jednak v podobě velkého množství bloatwaru v podobě předinstalovaných aplikací. Prakticky okamžitě jsem tak většinu z nich odstranil a změnil barevné schéma, které tolik netahalo oči. V tomto ohledu však jde bezpochyby o můj subjektivní pocit, který bude napříč jednotlivými uživateli značně odlišný. Na funkčnosti systému HyperOS navíc nemá ani jedna z těchto výtek výrazný vliv.

Obrázek: Recenze zabijáka vlajkových lodí POCO F6 Pro: Dokáže telefon naplnit nemalá očekávání?

Zadní straně telefonu vévodí trojice fotoaparátů, kterou v elegantním designu doplňuje obdobně vyvedená LED dioda. Foto: Redakce inSmart.cz

Fotovýbava: Vše potřebné na jednom místě

Dalším klíčovým parametrem porovnávajícím POCO F6 Pro s konkurenčními modely je schopnost pořizování fotek a natáčení videí. V tomto ohledu telefon svým uživatelům nabízí „pouze“ 50Mpx hlavní fotoapararát, co však objektiv ztrácí na rozlišení, to kompenzuje v rámci světelnosti (f/1,6) a velikosti čočky (1/1,55″), díky čemuž fotí skvěle i za horších světelných podmínek. Hlavní fotoaparát doplňují 8Mpx širokoúhlý a 2Mpx makro objektiv. V případě obou těchto doplnujících snímačů se žádného velkého překvapení nedočkáte, pokud však rádi při focení experimentujete, určitě jejich přítomnost oceníte. Výčet fotovýbavy pak zakončuje přední selfie kamera o rozlišení 16 Mpx.

Co se týče samotného focení, funguje telefon při pořizování jednotlivých snímků rychle a intuitivně, takže se nemusíte bát, že vám zdokumentování té či oné události unikne kvůli delšímu načítání, zaostřování či zpracovávání dat. U POCO F6 Pro pak mohu skutečně pochválit především hlavní fotoaparát, který patří v rámci své cenové kategorie rozhodně ke špičce. Makro snímky či širokoúhlé fotografie vypadají také velmi slušně, není to ale už nic, čím by měl telefon vůči konkurenci navrch. Co však ocenit lze, je uživatelské prostředí fotoaparátu, které je plynulé a přehledné, takže můžete velmi snadno přepínat mezi jednotlivými režimy (kterých není vůbec málo) a měnit tak nastavení snímání dle vašich aktuálních potřeb. Střípky ze zkušebního focení pak můžete nalézt v galerii níže.

Focení s POCO F6 Pro si vyloženě užijete, a to nejen díky pestré nabídce režimů a funkcí, ale i s ohledem na kvalitu pořízených snímků. Foto: Redakce inSmart.cz

Závěrečný verdikt: Za svou cenu je POCO F6 Pro bezkonkurenční

Co říct závěrem? POCO F6 Pro má skutečně velké ambice konkurovat svým výkonem zařízením, které stojí klidně dvojnásobek jeho pořizovací ceny, a tuto snahu je při každodenním užívání telefonu znát. Bude to pak právě cena, která bude oním rozhodujícím faktorem při zvažování případné koupě telefonu. POCO F6 Pro totiž sice dokáže oslovit některými lákavými parametry (velikost RAM paměti a úložiště či ultra-rychlé nabíjení), s postupem času však při užívání zjistíte, že vám schází něco extra, čím by nad svými soupeři jednoznačně dominoval. Přízvisko „zabiják vlajkových lodí“ je ale přece jen možná příliš odvážné. Na druhou stranu však v cenové kategorii do 16 000,-, kde se model aktuálně nachází, budete jen stěží hledat lepší zařízení. Pokud tedy upustíte od přehnaných očekávání a podíváte se na POCO F6 Pro střízlivým pohledem, brzy zjistíte, že jde o skutečně výkonný a po všech stránkách odladěný telefon, ve kterém se prakticky nemůžete zklamat.

Obrázek: Recenze zabijáka vlajkových lodí POCO F6 Pro: Dokáže telefon naplnit nemalá očekávání?

POCO F6 Pro je příjemným osvěžením high-end třídy mobilních telefonů. Foto: Redakce inSmart.cz

Zdroje: POCO, Xiaomi, redakce inSmart.cz
Úvodní fotografie: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Vědci zálohovali lidský genom do 5D paměťového krystalu. Přetrvá tam miliardy let
Vědci zálohovali lidský genom do 5D paměťového krystalu. Přetrvá tam miliardy let
Obrázek: Novinky ze světa AI #73: Poslední zkouška lidstva, chytřejší Siri a obnovení vypnuté jaderné elektrárny pro napájení umělé inteligence
Novinky ze světa AI #73: Poslední zkouška lidstva, chytřejší Siri a obnovení vypnuté jaderné elektrárny pro napájení umělé inteligence
Obrázek: Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Obrázek: Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu