Windows 7: Na kolika počítačích běží 10 let starý operační systém?

Nejprve je nutno odhadnout, kolik vůbec uživatelů celkem Windows používá. Číslo jasné není: Microsoft sám obvykle uvádí něco kolem 1,5 miliardy, ale o tomto údaji jde pochybovat.

U uživatelů, kteří měsíčně alespoň jednou využijí Windows 10, lze data změřit snáz: Stroj s tímto operačním systémem zaznamenává, zda se stroj připojil k serverům Microsoftu.

Jde také o výslovně napsaná tvrzení veřejně obchodované společnosti, kde si firmy jen vzácně dovolí tvrdit nejasná a rozporuplná fakta.

V září 2019 by tak mělo být přes 900 milionů zařízení, na kterých Windows 10 běží – což není málo. Nejde ale vždy jen o plnohodnotný OS; nějakých 40 – 50 milionů z toho budou konzole Xbox One a zanedbatelný počet HoloLens a Surface Hub zařízení, plus rychle klesající množství smartphonů s Windows Phone.

Obrázek: Windows 7: Na kolika počítačích běží 10 let starý operační systém?

10 let starému systému končí v roce 2020 podpora

Každého půl roku vzroste výsledné číslo o přibližně 100 milionů, v současné době tempo růstu o něco zrychluje, hlavně s tím, jak se blíží deadline na konec podpory stále populárních Windows 7. Lze předpokládat, že na konci prvního čtvrtletí 2020 tu bude přes miliardu Windows 10 zařízení.

Podle výpočtů serveru ZDnet – které je, vzhledem k množství naprosto neověřitelných tvrzení, nerealistické brát zcela vážně – by celkový počet pravidelně měsíčně využívaných zařízení (to je důležité) s Windows nemusel dosahovat počtu 1,5 miliardy zařízení, ale jen 1,2 miliardy.

Vzhledem ke snižujícímu se počtu prodávaných PC celkově nejde o špatný odhad, nicméně, jak je nutné zdůraznit, neověřitelný. Autor se navíc odkazuje především na americké statistické zdroje, které se tradičně zaměřují hlavně na reálie USA – u globálních dat je to už horší. Ze StatCounteru, který bývá citovanější, vyplývá spíše číslo kolem 1,4 miliardy.

Microsoft v poslední době poměrně nerad mluví o tom, kolik uživatelů má; je tak možné, že od roku 2015, kdy se nacházel na vrcholu, celkový počet strojů s Windows klesl. Nejde ani tak o podíl na trhu, který naopak spíše stoupl; jde jen o menší množství užívaných počítačů a notebooků.

Obrázek: Windows 7: Na kolika počítačích běží 10 let starý operační systém?

Ve finále, protože daty si jistí v tomto případě mít nemůžeme, je dobré se znovu odkázat na počet Windows 10 zařízení, kterých bude kolem miliardy, v současnosti 900 milionů – a to je informace, o které lze předpokládat, že je blízko skutečnosti.

To je vzhledem k celkovému počtu strojů s Windows docela pozitivní, nicméně nezakrývá to fakt, že další stovky milionů (ať už to bude blíže k 1,2 miliardám, 1,4 miliardám nebo 1,5 miliardám celkem) pravidelně užívaných zařízení poběží na dávno zastaralých, špatně zabezpečených operačních systémech v čele s Windows 7. Windows 8 či 8.1 mají tradičně podstatně nižší podíl uživatelů, stále se ale ve statistkách ještě objevují Windows XP nebo (nedej bože) Windows Vista.

A to už je horší.

Zdroj: ZDnet

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav Strnad

U mně ještě na jednom noťasu. Minulý týden jsem přeinstalovával stolní počítadlo a jeden notebook. UFF. Šest hodin práce s každým. Nejvíc práce mi dalo zakázat desítkám všechny ty „vifikundace“ kterýma mně to zavalovalo, a potom kontrola funkčnosti všeho instalovaného SW. 🙂 Ten poslední asi začnu tahat na desítky mezi… Číst více »

Obrázek: Microsoft obrátil, podpora Windows 10 skončí v roce 2025
Microsoft obrátil, podpora Windows 10 skončí v roce 2025
Obrázek: Musk upřesnil: Tesla začne opět přijímat Bitcoin, musí však dojít ke změně těžby
Musk upřesnil: Tesla začne opět přijímat Bitcoin, musí však dojít ke změně těžby
Obrázek: Další výpadky v dodávkách čipů? Covid hrozí zhoršením už tak špatné situace
Další výpadky v dodávkách čipů? Covid hrozí zhoršením už tak špatné situace
Obrázek: Čínské selfie z Marsu: Vozítko položilo na povrch kameru a zachytilo historické foto
Čínské selfie z Marsu: Vozítko položilo na povrch kameru a zachytilo historické foto
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Obrázek: Amazon buduje obří Wi-Fi síť: Používá k tomu bez zeptání routery zákazníků
Amazon buduje obří Wi-Fi síť: Používá k tomu bez zeptání routery zákazníků
Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte
Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte
Obrázek: Internet po celém světě bez lokálních operátorů? Apple pracuje na satelitní technologii
Internet po celém světě bez lokálních operátorů? Apple pracuje na satelitní technologii

Apple podle nových informací pracuje na satelitní technologii pro svá zařízení. Otázkou zůstává, k čemu přesně bude sloužit. Hovoří se...

Zavřít