Windows 7: Na kolika počítačích běží 10 let starý operační systém?

Nejprve je nutno odhadnout, kolik vůbec uživatelů celkem Windows používá. Číslo jasné není: Microsoft sám obvykle uvádí něco kolem 1,5 miliardy, ale o tomto údaji jde pochybovat.

U uživatelů, kteří měsíčně alespoň jednou využijí Windows 10, lze data změřit snáz: Stroj s tímto operačním systémem zaznamenává, zda se stroj připojil k serverům Microsoftu.

Jde také o výslovně napsaná tvrzení veřejně obchodované společnosti, kde si firmy jen vzácně dovolí tvrdit nejasná a rozporuplná fakta.

V září 2019 by tak mělo být přes 900 milionů zařízení, na kterých Windows 10 běží – což není málo. Nejde ale vždy jen o plnohodnotný OS; nějakých 40 – 50 milionů z toho budou konzole Xbox One a zanedbatelný počet HoloLens a Surface Hub zařízení, plus rychle klesající množství smartphonů s Windows Phone.

Obrázek: Windows 7: Na kolika počítačích běží 10 let starý operační systém?

10 let starému systému končí v roce 2020 podpora

Každého půl roku vzroste výsledné číslo o přibližně 100 milionů, v současné době tempo růstu o něco zrychluje, hlavně s tím, jak se blíží deadline na konec podpory stále populárních Windows 7. Lze předpokládat, že na konci prvního čtvrtletí 2020 tu bude přes miliardu Windows 10 zařízení.

Podle výpočtů serveru ZDnet – které je, vzhledem k množství naprosto neověřitelných tvrzení, nerealistické brát zcela vážně – by celkový počet pravidelně měsíčně využívaných zařízení (to je důležité) s Windows nemusel dosahovat počtu 1,5 miliardy zařízení, ale jen 1,2 miliardy.

Vzhledem ke snižujícímu se počtu prodávaných PC celkově nejde o špatný odhad, nicméně, jak je nutné zdůraznit, neověřitelný. Autor se navíc odkazuje především na americké statistické zdroje, které se tradičně zaměřují hlavně na reálie USA – u globálních dat je to už horší. Ze StatCounteru, který bývá citovanější, vyplývá spíše číslo kolem 1,4 miliardy.

Microsoft v poslední době poměrně nerad mluví o tom, kolik uživatelů má; je tak možné, že od roku 2015, kdy se nacházel na vrcholu, celkový počet strojů s Windows klesl. Nejde ani tak o podíl na trhu, který naopak spíše stoupl; jde jen o menší množství užívaných počítačů a notebooků.

Obrázek: Windows 7: Na kolika počítačích běží 10 let starý operační systém?

Ve finále, protože daty si jistí v tomto případě mít nemůžeme, je dobré se znovu odkázat na počet Windows 10 zařízení, kterých bude kolem miliardy, v současnosti 900 milionů – a to je informace, o které lze předpokládat, že je blízko skutečnosti.

To je vzhledem k celkovému počtu strojů s Windows docela pozitivní, nicméně nezakrývá to fakt, že další stovky milionů (ať už to bude blíže k 1,2 miliardám, 1,4 miliardám nebo 1,5 miliardám celkem) pravidelně užívaných zařízení poběží na dávno zastaralých, špatně zabezpečených operačních systémech v čele s Windows 7. Windows 8 či 8.1 mají tradičně podstatně nižší podíl uživatelů, stále se ale ve statistkách ještě objevují Windows XP nebo (nedej bože) Windows Vista.

A to už je horší.

Zdroj: ZDnet

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav Strnad

U mně ještě na jednom noťasu. Minulý týden jsem přeinstalovával stolní počítadlo a jeden notebook. UFF. Šest hodin práce s každým. Nejvíc práce mi dalo zakázat desítkám všechny ty „vifikundace“ kterýma mně to zavalovalo, a potom kontrola funkčnosti všeho instalovaného SW. 🙂 Ten poslední asi začnu tahat na desítky mezi… Číst více »

Obrázek: Změní Apple svět AR/VR? Gigant dnes představí svůj očekávaný XR headset
Změní Apple svět AR/VR? Gigant dnes představí svůj očekávaný XR headset
Obrázek: Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Obrázek: Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu