RegTech má velký potenciál: O co se jedná a v čem se liší od FinTechu?

Už jste někdy slyšeli o termínu RegTech? O co přesně se jedná a jaký je potenciál této inovativní oblasti moderních technologií? Následující článek vám poslouží jako úvod do světa RegTech.

Co je to RegTech?

RegTech (z anglického Regulatory Technology) je třída softwarových aplikací pro správu dodržování předpisů. Společnosti investují do RegTech jako do způsobu, jak ušetřit čas a peníze, což umožňuje přesměrovat zdroje, které byly dříve věnovány dodržování předpisů, jinam, jakmile tyto funkce převezme RegTech.

Regulace je jednou z několika služeb, které v poslední době dostaly přívlastek „tech“. Ačkoli definice RegTech znamená pro různé lidi různé věci, regulačním technologiím se s rostoucí složitostí regulace a regulačními náklady rozhodně věnuje velká pozornost. Níže uvádíme a diskutujeme některé z nejčastějších významů RegTech, abychom do tématu vnesli trochu jasno. Co je to tedy RegTech a jaké jsou její funkce?

Obrázek: RegTech má velký potenciál: O co se jedná a v čem se liší od FinTechu?

RegTech zní možná nudně, ale točí se v něm miliardy. Foto: Freepik

Pojem RegTech značí řízení regulačních procesů ve finančním odvětví prostřednictvím technologií, přičemž mezi hlavní funkce RegTech patří:

  • monitorování regulace,
  • podávání zpráv,
  • dodržování předpisů.

RegTech se vztahuje na nové technologie vyvinuté s cílem pomoci překonat regulační výzvy v oblasti finančních služeb. Společnosti v rámci RegTech tedy využívají technologii cloud computingu prostřednictvím softwaru jako služby (SaaS), aby pomohly podnikům efektivně a levněji dodržovat předpisy.

Cílem RegTechu je:

  • využít nové technologie k efektivnějšímu a účinnějšímu řešení regulační zátěže a zátěže související s dodržováním předpisů,
  • zvýšit transparentnost i konzistentnost a standardizovat regulační procesy,
  • poskytovat správné výklady nejednoznačných předpisů, a tím zajistit vyšší úroveň kvality při nižších nákladech.

Společnosti v této oblasti pomáhají zákazníkům plnit standardy shody, zajišťovat protokoly pro řízení rizik a zavádět kontrolní mechanismy, které aktivně snižují rizika. Tyto technologie mohou zahrnovat různé oblasti od doplnění stávajících pracovních postupů v oblasti dodržování předpisů, auditu a rizik až po jejich nahrazení a úplnou automatizaci díky využití nejmodernějších technologií, jako je umělá inteligence, strojové učení a blockchain.

Kde se vzal RegTech?

V širší literatuře existují dva široce rozšířené pohledy na revoluci RegTech. V první verzi je RegTech výhradně důsledkem finanční krize z roku 2008 a vlny regulací, kterou vyvolala. Ve druhé verzi je RegTech pouze doplňkem oblasti FinTech (z anglického Financial Technology) a s ním související poptávky po digitálním zpracování regulace.

Ve skutečnosti je však revoluce RegTech výsledkem řady faktorů, jako je:

Finanční krize

Nejzřejmější příčinou vzniku RegTech jsou události kolem finanční krize v roce 2008. V důsledku krize vznikly finanční reformy, které měly zajistit postupy řízení rizik ve finančních institucích. Tyto pokrizové regulační reformy daly vzniknout nebývalému množství zákonů a předpisů, což vedlo k explozi rozsahu a složitosti regulačního prostředí.

Způsob využití inovací je určován pobídkami ekonomických subjektů, které jsou zase ovlivňovány regulačním rámcem. Vzhledem k tomu, že finanční instituce byly obtěžkány bezprecedentní zátěží v oblasti dodržování předpisů, jejich motivace řídit regulační rizika bez negativního dopadu na růst vyvolala naléhavou potřebu účinných a efektivních řešení v oblasti dodržování předpisů.

Digitalizace a technologický pokrok

Pravděpodobně nejdůležitější základní příčinou vzniku RegTech jsou digitalizace a technologický rozvoj. Technologický pokrok a nové standardy přinesly nové způsoby řešení regulačních problémů.

Pokud se na to podíváme z pohledu RegTech jako prostředku pokroku, lze říci, že RegTech umožňuje finančním institucím i regulátorům usnadnit jejich operativní činnosti, pokud jde o dodržování předpisů. Pokud se na to podíváme z pohledu, že RegTech je reakcí na pokrok, je zřejmé, že nové digitální produkty a služby i nové digitální návyky vyžadují, aby bylo dodržování předpisů zvládnuto také digitálně.

Konkurenční výhoda

RegTech představuje obrovskou konkurenční výhodu. Je přirozené, že se společnosti vždy snaží získat určitý náskok před konkurencí. Vzhledem k tomu, že potenciál RegTech je dobře pochopen a prokázán, finanční instituce se snaží do této oblasti razantně prosadit.

Stále více lídrů v oboru si proto uvědomuje, že špičkové procesy zajišťování shody s předpisy jsou konkurenčním diferenciátorem. Není tedy divu, že investice do regulačních technologií raketově rostou.

A není se čemu divit: s rostoucí citlivostí na náklady pomáhá RegTech zvyšovat produktivitu a efektivitu a jako vítaný vedlejší efekt nabízí lepší sledovatelnost a auditovatelnost. Tím umožňuje společnostem dosáhnout růstových cílů, které by jinak byly mimo jejich dosah. Takové přínosy RegTech lze spatřovat v začlenění předpisů o ochraně digitálních dat nebo v přeshraničním dodržování předpisů.

Obrázek: RegTech má velký potenciál: O co se jedná a v čem se liší od FinTechu?

Regulace jsou v oblasti technologií stále častější. Foto: Freepik

Jaký je rozdíl mezi RegTech a Fintech?

RegTech je občas špatně chápán a zaměňován s termínem FinTech. Zatímco FinTech označuje využití technologií a softwaru k poskytování finančních služeb, RegTech je využití nových technologií k řešení stále hustšího datového prostředí, které je nutné pro splnění výzev v oblasti dodržování právních předpisů.

Nelze tedy tvrdit, že RegTech je nový FinTech. Přestože vidíme, že oba tyto obory jdou ruku v ruce, RegTech a FinTech jsou na sobě nezávislé a řeší odlišné potřeby.

  • RegTech se zabývá tím, jak mohou instituce, banky, pojišťovny nebo i regulované subjekty dodržovat regulaci a dělat to efektivnějším způsobem.
  • FinTech se zabývá inovativními řešeními, typicky pro spotřebitele, v malých mezerách, které zůstaly po organizacích finančních služeb, větších bankách nebo pojišťovnách.“

Revoluce FinTech evidentně vytvořila řadu inovací, které vedly k silné poptávce po řešeních RegTech. Nelze však směšovat jedno s druhým. Samotné FinTech inovace například vyžadují integraci digitálních regulací do svých stávajících řešení, aby mohly efektivně fungovat.

Sečteno, podtrženo

Význam slova RegTech zahrnuje mnohem více než jen zkřížení regulace a technologie. Jeho široký záběr a uplatnění se rozprostírá napříč mnoha odvětvími, obchodními funkcemi a provozními účely. Bez ohledu na obchodní cíle je jedno jisté: RegTech je zde, aby zůstal, a přináší výhody, které jsou nezbytné pro konkurenceschopnost v digitální éře.

Stejně jako u technologií očekáváme, že se RegTech bude vyvíjet spolu s inovacemi, účastníky trhu a obchodními potřebami. Již nyní však společnostem pomáhá překonávat regulační výzvy, realizovat obchodní příležitosti a snižovat náklady na dodržování předpisů.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Obrázek: Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu