Zvýšená protiexportní opatření, která USA nasazují vůči Huawei, se zřejmě dotknou i nesouvisejících firem, mezi něž patří tchaj-wanské TSMC. Jeden z největších výrobce polovodičů na světě by měl být opatřeními zasažen.
Je vysoce pravděpodobné, že TSMC bude muset reagovat. Jak? Možností je několik, s různou mírou pravděpodobnosti. Odborníci se veskrze shodnou, že TSMC zvládne krizi ustát; teď se jen nabízí otázka, jak?
Bez Huawei nebo bez USA?
Možností je přestat používat vybavení ze Spojených států. Nákladné, ale určité možné. Dále může TSMC odstřihnout v praxi toho největšího a nejdůležitějšího zákazníka, jímž v současnosti Huawei je. Rovněž nákladné, ale stejně dobře možné.
Jak to ale vypadá, bude si muset tchaj-wanský obr vybrat stranu.
Nové restrikce USA se dotýkají dodávek produktů zahraničních firem, které pomocí amerických technologií vyrábí třeba polovodiče nebo jiné zboží a za využití designů Huawei je čínské firmě prodávají.
TSMC má asi 10–12 % svého byznysu v Číně, což je majoritně právě Huawei, řekl během media brífinku Keith Krach, zástupce ministra ekonomického růstu, energetiky a životního prostředí USA.
USA by mohly TSMC darovat licenci na to, aby mohla Huawei dál prodávat, nicméně to podle Kracha není v plánu. Výrobky, které TSMC produkuje už nyní, může po dalších 120 dní bez omezení prodávat.
Moderní studená válka tak získává další, ještě mezinárodnější rozměr; už jde nejen o USA a Čínu, ale i o země, které technologie obou zemí využívají. TSMC je veskrze neutrální společnost, která je ale fakticky nucena si vybrat stranu jen kvůli technologiím, které využívají na výrobu.
Situaci budeme sledovat i v dalších týdnech a o případných změnách vás budeme informovat.
Zdroj: ZDnet