Režim letadlo skončí! Evropské aerolinky zavádí 5G

Rozhodnutí Evropské komise, které by mělo vstoupit v platnost již v průběhu příštího roku, hodlá leteckým společnostem povolit pokrytí 5G sítěmi během letu. Současně by tak klienti aerolinek měli mít přístup k internetu či volání, a tzv. režim letadlo by tak již nemusel být zapotřebí.

Každý, kdo v posledních několika dekádách absolvoval komerční let některou z řady leteckých společností, si pravděpodobně vybaví situaci, kdy byl před startem letadla poučen mimo jiné o povinnosti vypnutí mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení, či jejich přepnutí do režimu letadlo. Důvodem tohoto nařízení byla především bezpečnost samotného letu, kdy tato elektronika může do jisté míry rušit navigační systém letadla nebo komunikaci s dispečinkem.

Obrázek: Režim letadlo skončí! Evropské aerolinky zavádí 5G

Evropské letecké společnosti by mohly zavést možnost 5G připojení již během příštího roku. Zdroj: Unsplash

Problémem celé situace pak byl fakt, že na základě průzkumu pojišťovací společnosti Allianz Global Assistance až 40 % cestujících toto nařízení ignoruje, či jej zkrátka odmítá respektovat, a telefon nechává zapnutý bez omezení po celou dobu letu. Aerolinky proti této revoltě bohužel nemají dostatek legálních prostředků. Nyní se však zdá, že by se řešení mohlo objevit prakticky samo.

Důvodem má být nové rozhodnutí Evropské komise, které mimo jiné pojednává o povolení leteckým společnostem užívat 5G technologie. Ty jsou oproti starším variantám mobilních sítí mnohem bezpečnější, a k interakci se systémy letadla tak prakticky nedochází.

Je nutno podotknout, že Evropská komise regulaci internetového připojení v rámci evropských letů reguluje již poměrně dlouho. Při nařízení z roku 2008 tak bylo například povoleno některým aerolinkám zpřístupnit mobilní připojení na určitých letech. Jeho rychlost však byla značně omezená, jelikož fungovala na principu satelitního připojení mezi letadlem a zemí.

Rozhodnutí Evropské komise může znamenat konec režimu letadlo v rámci evropských letů

Zavedením 5G připojení by bylo cestujícím umožněno využívat veškeré benefity, které tato technologie nabízí, včetně volání na palubě či připojení k internetu během celého letu. To vše při rychlosti překračující i 100 Mb/s.

Obavy globálního 5G pokrytí v letadlech vzbuzuje zjištění amerických aerolinek, které při použití těchto sítí zaznamenaly poměrně významné nesrovnalosti v určitých letových datech, zejména při určování výšky při nepříznivém počasí. Podle šéfa Komise pro britskou letovou bezpečnost Daie Whittinghama se však tento problém evropských letů netýká, protože zdejší 5G připojení funguje na vyšší frekvenci a pracuje s nižším výkonem než síť schválená v rámci USA, a je tedy mnohem bezpečnější.

Obrázek: Režim letadlo skončí! Evropské aerolinky zavádí 5G

Nové rozhodnutí Evropské komise by mohlo znamenat konec povinnosti režimu letadlo u letů v rámci EU. Zdroj: Pixabay

Zavedení 5G připojení má před sebou ještě několik analýz bezpečnostních rizik, zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by k němu nemělo dojít. Těžit pak z něj mohou nejen letecké společnosti, ale především sami cestující, kterým tak bude zajištěn vyšší komfort v rámci evropských letů. Na těchto trasách tak již pravděpodobně nebudeme slýchat hlášku o přepnutí zařízení do režimu letadlo.

Dle nového nařízení by měly členské státy EU zpřístupnit 5G připojení nejpozději do 30. června 2023. Prostředky, jak toho dosáhnout, pak rozhodnutí neobsahuje, a záleží tak na jednotlivých národních dopravcích, jak se k této situaci postaví. Zavedení 5G totiž bude společnosti stát nemalé investice, a je tedy možné, že bude tato služba v budoucnu zpoplatněna, nebo se zákazníkům může díky přesunu mezi datovými pásmy značně prodražit.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Co je to kryptoměnový seed a jak funguje? Poradíme, jak ho bezpečně uchovávat
Co je to kryptoměnový seed a jak funguje? Poradíme, jak ho bezpečně uchovávat
Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu