Chcete, aby robotický vysavač skutečně vytřel, nebo si vystačíte s placebo efektem v podobě stírání mokrým hadrem? Nabídka robotických vysavačů na českém trhu ukazuje na propastné rozdíly. Většina robovysavačů vytírá mizerně, ale existují i modely, které vytřou lépe než vy s mopem v ruce.
V rámci redakčních testů robotických vysavačů jsme měli možnost otestovat desítky robotických vysavačů. Některé byly lepší, jiné horší, ale prakticky každý podle výrobce nabízel funkci mopování či vytírání. Právě v této oblasti jsou však na trhu propastné rozdíly. Zatímco většina vysavačů funguje tak, že za sebou prakticky jen vláčí mokrý kus hadru, jiné dokáží aktivně vytírat rotujícími či vibrujícími mopy. Jak by měl vypadat ideální robovysavač pro ty, kteří chtějí také dobře vytřít?
Jak vybrat vysavač, které bude skutečně vytírat?
Při vytírání podlahy je důležitá nejen přítomnost mopu, ale také jeho pohyb. K čemu je dobré, že robot špinavé místo se zaschlou špínou přejede, když tam potom nečistoty stále zůstanou? Zapotřebí jsou pro kvalitnější vytření vibrace, rotace či jiný pohyb mopu. Důležitá je také schopnost přítlaku.
Pokud máte v domácnosti vedle tvrdých podlah i koberce, měli byste také zvážit, zda pořízený model dokáže mokré mopy zvedat. Koberce se tak od mopů nenamočí a neušpiní. Alternativně lze situaci řešit zakázanou zónou, kdy vysavači zakážete vjezd na koberec v případě, že má v programu i mopování. Vysavač tak např. nejprve všude vysaje a mopovat se vydá až poté.
Pokud jste si špatně vybrali a vysavač máte možnost stále vrátit, zamyslete se, zda by nebylo lepší tak učinit. Opravdu kvalitní model můžete dnes mít už za 10 000 Kč a výsledky úklidu budou s levnými robovysavači nesrovnatelné. U levnějších modelů jinak musíte počítat s tím, že obstojně vysají, ale vy se ručnímu vytírání či mopování nevyhnete.
Chytrá dokovací stanice udělá údržbu za vás
Další důležitou funkcí, která se stává novým standardem, je chytrá dokovací stanice. Ta dokáže u pokročilejších modelů typu Xiaomi X20+ vysát z vysavače nečistoty posbírané při vysávání, doplnit čistou vodu a vyprat a vysušit mopy. Vy už pak jen občas doplníte čistou vodu a vynesete tu špinavou. Ale i to má řešení. Na trhu najdete i modely jako Roborock S8 MaxV Ultra či SwitchBot S10 napojitelné na přívod čisté vody a odpady. Takové lze považovat za prakticky bezúdržbové a vy se budete robotovi muset věnovat jen jednou za čas.
Skvělou zprávou pro zákazníka je, že opravdu dobrý robovysavač s pokročilou dokovací stanicí již koupíte pod 10 000 Kč (Xiaomi X20+). Na trhu už je řada modelů v cenové hladině do cca 45 000 Kč, které fungují na podobném principu. Cena těchto vychytaných modelů i nadále klesá a obyčejné vysavače musí s cenou dolu, jinak nebudou mít co nabídnout.
Do příštích let lze očekávat, že dokovací stanice napojitelné na odpady budou novým standardem. Náhled do budoucnosti nabízí Dreame X40 Master, který nabízí všechny zmíněné funkce a navíc má dokovací stanici udělanou tak, aby šla zabudovat jako vestavný spotřebič. Výrobci se chlubí i modely, které jsou schopné vylézt schody, ale to už je téma pro jiný článek.
Záleží vám i na kvalitě vytírání, nebo berete robotický vysavač pouze jako doplněk k hlubšímu manuálnímu úklidu?
Zdroj: Tipy redaktora