Česká značka spotřební elektroniky TESLA přinesla na trh novou generaci svého robotického vysavače RoboStar. Model iQ700 vyráží do boje s prachem a špínou vyzbrojen laserovým systémem LiDAR či umělou inteligencí. Uživatele pak bezpochyby potěší i hlasová komunikace v českém jazyce. Jak ale probíhá samotný úklid?
Značka TESLA má v Česku již téměř osmdesátiletou tradici. Přesto ale zvládá jít v rámci moderní elektroniky a spotřebičů s dobou, a její portfolio tak zahrnuje celý ekosystém chytrých zařízení, kterými si můžete vybavit vaši domácnost. Jedním z nich je také novinka na trhu, inteligentní robotický vysavač RoboStar iQ700. Ten se inzeruje jako zařízení schopné přesné navigace při úklidu, navíc kombinující vysávání a vytírání, a to vše za bezmála 6 500 Kč. Jeho všestrannost jsme se tedy rozhodli vyzkoušet v rámci praktického testu.
- 1. Technické specifikace: LiDAR laser, trojitý filtr i chytrá regulace výkonu
- 2. Provedení a obsah balení: Potěší náhradní kartáčky a mop či kompletní návod v českém jazyce
- 3. Instalace a první spuštění: Díky češtině a aplikaci Smart Life je nastavení hračka
- 4. Hodnocení po 2 týdnech používání: Umělá inteligence a laserová navigace v praxi
Technické specifikace: LiDAR laser, trojitý filtr i chytrá regulace výkonu
Jednou z hlavních výhod TESLA RoboStar iQ700 je jeho funkce 2v1. Zařízení tak dokáže vysávat a současně vytírat za pomoci připojeného mopu. Oba tyto režimy fungují v několika stupních výkonu podle typu povrchu či dávkování vody pro vytírání. V případě pohybu po koberci tak motor přepne na vyšší chod, aby vysavač nasál i hůře odstranitelné nečistoty.
Celý úklid má na starost umělá inteligence, díky které se vysavač poměrně zdatně orientuje v prostoru a dokáže tak plnohodnotně fungovat i bez vaší přítomnosti. K orientaci mu slouží nejen soustava čidel předcházejících nárazu, ale také přesný LiDAR (laserová navigace), díky kterému si stroj udělá rychlou představu o svém okolí a vytvoří tak digitální mapu vaší domácnosti. Vše si pak uloží do své paměti díky technologii FASTtrack 5.0, která mu usnadní opakovaný úklid.
Součástí vysavače je také komplexní filtrační systém vybavený mimo jiné filtrem HEPA H13 (patří do nejvyšší kategorie vzduchotěsných filtrů, které se považují za zdravotnické). Zařízení je tak vhodné i pro alergiky, jelikož zachytí drtivou většinu pylu, prachu i kouře. Filtr je navíc omyvatelný vodou, takže se velmi snadno udržuje. Kromě HEPA vrstvy je pak filtrační systém vybaven i pěnovým předfiltrem a síťkou, takže je riziko, že se vám do ovzduší uvolní nežádoucí částice, je skutečně minimální.
Vysavač disponuje motorem o sacím výkonu 3 000 Pa. Ten pohání baterie s kapacitou 2 600 mAh, která by měla zajistit až 100 minut uklízecího času, přičemž její plné nabití zabere přibližně 4 až 5 hodin. Pro sběr nečistot je pak vybaven 300ml nádobou na nečistoty a stejně velkou nádrží na vodu pro vytírání. Rozměry vysavače jsou 34,5 centimetrů v průměru a 9,8 cm na výšku. Hlučností by pak neměl převýšit 65 dB. Třešničkou na konec je pak hlasový doprovod, který oznamuje veškeré informace o stavu úklidu či zařízení v češtině. TESLA tak nezapomíná na český trh, a podpora mateřského jazyka v podobě příjemného ženského hlasu tak rozhodně potěší.
Model vysavače | TESLA RoboStar iQ700 |
---|---|
Způsob navigace | Laserová (LiDAR) |
Rozměry | 34,5 cm průměr, 9,8 cm výška |
Hmotnost | Neuvedena |
Výkon sání | 3000 Pa |
Hlučnost | 65 dB |
Kapacita baterie | 2600 mAh |
Výdrž na jedno nabití | až 100 minut |
Objem nádobky na nečistoty | 300 ml |
Objem nádržky na vodu | 300 ml |
Filtrace | Trojitá - HEPA H13 (omyvatelný, medical grade), pěnový předfiltr, síťka |
Mopování (vytírání) | Ano, společně s vysáváním i čistě stírání bez vysávání |
Vysávání koberce | Ano, s detekcí a přepnutím na vyšší výkon |
Časovač | Ano, v aplikaci |
Podpora aplikace | Android 5.0+, iOS 11.0+ (Smart Life) |
Síťová podpora | WiFi |
Úklid místností na vyžádání | Ano - podle místnosti/oblasti, možnost zakázaných zón |
Hlasová komunikace | Ano (vysavač mluví česky) |
Hned na první pohled působí vysavač elegantním, avšak robustním dojmem. Bílé provedení plastového těla dodává zařízení čistý vzhled, díky kterému snadno zapadne prakticky do každého interiéru. Na horní straně vysavače se nachází dvě ovládací tlačítka (jedno pro zapnutí/vypnutí a druhé pro návrat do nabíjecí stanice), vysílač laserového signálu a logo TESLA. V zadní části najdete zásobník na prach a vodu, zatímco přední část je vybavena sérií čidel a velkým odpruženým nárazníkem. Vespod se pak nachází boční kartáček (který je nutné před prvním spuštěním nacvaknout na tělo), hlavní kartáč, trojice koleček a kovové kontakty pro napájení.
Kromě samotného vysavače je v krabici přibalena nabíjecí stanice se síťovým kabelem, pár vyměnitelných bočních kartáčků a také pár mopů s upevňujícím nástavcem. V balení je se nachází také náhradní HEPA filtr a čistící kartáček, kterým můžete zbavit jednotlivé části přístroje usazených nečistot. Vyměnitelné příslušenství a nástroj pro běžnou údržbu jsou rozhodně velkým plusem. Posledním předmětem v balení je pak návod k obsluze, který je plně v češtině, a vysavač tak nebude problém zprovoznit i pro lidi, kteří neholdují angličtině či jiným cizím jazykům.
Instalace a první spuštění: Díky češtině a aplikaci Smart Life je nastavení hračka
Prvním krokem před samotným spuštěním vysavače je najití vhodného místa pro umístění nabíjecí stanice. Ta by okolo sebe měla mít dostatek prostoru pro manévrování a zároveň by v její blízkosti neměla být žádná zrcadla až k zemi, která by mátla navigační systém. Jakmile máte takové místo vybrané, nezbývá než stanici zapojit do sítě a umístit do ní vysavač.
Následuje párování přístroje s mobilní aplikací Smart Life. Ta je k dispozici pro operační systémy Android ve verzi 5.0 a vyšší, případně iOS 11.0 a vyšší. V případě RoboStar iQ700 bylo naše první připojení poněkud krkolomné – po nepříliš přehledném výběru zařízení ze seznamu v aplikaci se dlouho nedařilo vůbec najít WiFi přístroje, na kterou by bylo možné se připojit. Po několika neúspěšných pokusech byl ale vysavač úspěšně přidán do virtuální domácnosti. Po celou dobu testování pak již připojení fungovalo bez problémů a stroj neměl problém zahájit úklid i na dálku.
Samotná aplikace Smart Life je pak přehledným centrem úklidových operací. Po prvním spuštění vysavače, kdy si zařízení vytvoří virtuální mapu celé domácnosti, můžete celou plochu rozdělit na jednotlivé místnosti, vytvářet zde zakázané zóny či kreslit virtuální zdi. Pod mapou jsou dále k dispozici ovládací prvky pro mopování, tedy nastavení intenzity dávkování vody či funkce Pouze mop, která během úklidu deaktivuje sání. Také zde najdete informace o velikosti uklízené plochy, délce úklidu či stavu nabití baterie.
Samotná aplikace Smart Life nabízí přehled o všech chytrých zařízeních v ekosystému TESLA. U vysavače si tak můžete zobrazit virtuální mapu domácnosti, naplánovat rozvrh uklízení či sledovat stav opotřebení vyměnitelných částí přístroje. Foto: Redakce inSmart.cz
K ovládání samotného vysavače pak slouží čtveřice barevných ikon doplněných čtyřmi režimy úklidu. Vysavač tak na dvě kliknutí pošlete pracovat na jedno konkrétní místo, kde uklidí plochu přibližně 1,5 × 1,5 metru. Můžete zde také zvolit určitou zónu či místnost, kde má být úklid proveden, Případně necháte zapnutý režim Auto, a vysavač tak projde celou mapu skrz naskrz.
V pokročilém nastavení aplikace pak nechybí možnost plánování úklidu v rámci týdenního rozvrhu, přepínání některých automatických funkcí či sledování životnosti filtru a kartáčů. V tomto ohledu se musí společnosti TESLA nechat, že se snaží správu vysavače co nejvíce automatizovat, a vysavač je tak po většinu času skutečně bezúdržbový. Jak ale probíhá to nejdůležitější, a sice samotný úklid?
K samotnému procesu vysávání nemáme po několika dnech aktivního úklidu prakticky žádné výhrady. Motor je skutečně výkonný a poradí si i s většími nečistotami (což je v domácnosti se dvěma králíky velký kámen úrazu i pro běžné vysavače). Ponecháte-li stroji volnou ruku, zvládá skutečně efektivně přepínat intenzitu sání podle povrchu, a nemusíte se tak bát, že by byly koberce oproti pevné podlaze méně čisté.
Funkce vytírání je na tom o něco hůř, ale to je vzhledem k její povaze pochopitelné – jde spíše o stírání hladkých povrchů, jak je v této kategorii zvykem. Při nasazeném mopu je totiž zařízení poměrně náchylné na čistotu kartáče, a pokud tedy není zbaven prachu a chlupů, namísto vytírání spíše roztírá již uklizenou špínu po podlaze. V tomto ohledu se tak jako efektivnější jeví spouštět funkci mopování bez sání, a pouze s řádně očištěným vysavačem.
LiDAR patří k nejlepším způsobům navigace robotických vysavačů a funguje spolehlivě. V průběhu používání jsme nicméně narazili na zajímavý „problém“. Mapování sice funguje jak má, když ale čidla zachytí překážku – například již zmíněného králíka – místo jednoduše objede a dál už neověřuje, zda-li je předmět stále na místě. Vzhledem k povaze navigace to však není problém pouze tohoto daného modelu. Laserová navigace bez doplňující kamery zkrátka nedokáže detekovat, zda jde o pevný či dočasný objekt. Volně pobíhající domácí mazlíčci tak dokáží naváděcímu systému zamotat hlavu, a úklid tak nemusí být vždy precizní. Pokud tímto způsobem vysavač objede znečištěné místo, sám již nekontroluje, zda-li je plocha uklizená, a je tak nutné jej poslat do akce znovu – toto lze naštěstí řešit funkcí Úklid místa, na dálku si však prostor nezkontrolujete, a musíte tak vysávání opakovat až po vašem návratu domů.
Jelikož je vysavač vybaven plně českou lokalizací, nedokážu si v rámci této recenze odpustit použití staré známé poučky „zamést si před vlastním prahem“. Během testování totiž vysavač jen málokdy věnoval pozornost místu v těsném okolí nabíjecí stanice, a teprve až v již zmíněném režimu Úklid místa dokázal tuto plochu uklidit. Mnohdy přitom ale posunul samotnou stanici, takže opět dokázal sám sebe zmást změnou prostředí. Z praktického hlediska tak bylo snadnější namést prach z okolí nabíječky dále do prostoru, odkud jej vysavač již dokázal uklidit.
Po praktickém testování mohu prohlásit, že je TESLA RoboStar iQ700 rozhodně velkým domácím pomocníkem. Oceníte ho pak nejen při běžné údržbě čisté domácnosti, ale i během náročnějšího úklidu, kdy opravdu zvládne drtivou většinu vysávání a vytírání sám. Díky skvělé komunikaci s mobilní aplikací s plnou podporou češtiny máte o všem přehled, a při využití režimu plánování pak v 99 % případů probíhá úklid kompletně bez vašeho zásahu.
V kombinaci s velmi příjemnou pořizovací cenou pod 6 500 Kč je tak RoboStar iQ700 skvělou volbou především pro ty, kdo s pořízením svého prvního robotického vysavače stále váhají, a my můžeme s klidným svědomím říci, že v tomto případě zařízení všechny vaše očekávání nejen splní, ale v mnohém je dokáže i překonat.
Úvodní fotografie: Redakce inSmart.cz
-
Obsah balení - 95%
95%
-
Uživatelská přívětivost - 90%
90%
-
Chytré funkce - 75%
75%
-
Pečlivost úklidu - 75%
75%
-
Výdrž baterie - 90%
90%
Shrnutí
Po důkladném otestování se robotický vysavač TESLA RoboStar iQ700 ukázal jako povedený domácí pomocník. Jeho síla spočívá nejen v rutinním úklidu každodenního nepořádku, ale obstojí i při náročnějším úklidu, kdy sám zvládne většinu vysávání a stírání podlah. Díky integraci s českou mobilní aplikací máte dokonalý přehled o průběhu úklidu.
A pokud využijete režim plánování, úklid probíhá skoro vždy automaticky bez vaší asistence. Nejde však o model s automatickou vyprazdňovací stanicí, takže minimálně vysypávání nečistot se nevyhnete.
S přívětivou pořizovací cenou pod 6 500 Kč představuje RoboStar iQ700 dobrou volbu zejména pro ty, kteří s koupí svého prvního robotického vysavače ještě váhali, nechtějí experimentovat a ocení českou aplikaci i hlas samotného robota.
Klady
Zápory